Karas Ukrainoje. Septyni šimtai aštuoniasdešimt trečioji (balandžio 16) diena

Share

Locked N’ Loaded 

Ukrainos pajėgos per naktį numušė visus devynis Shahed dronus, kuriais agresorius atakavo Ukrainos teritoriją. Tikėtina, rusai bandė smūgiuoti ukrainiečių oro uostams, iš kur galimai kyla Storm Shadow nešėjai (Su24). Savotiška keršto akcija, už prieš keletą dienų Ukrainos pajėgų smūgį Luhansk. Antai, sprogimai buvo girdėti virš Kropivnitsky, kuriame yra karinis oro uostas. Tiesa, mažai tikėtina, kad toks objektas bus prastai saugomas ir rusams pavyktų su „mopedais“ pasiekti bent kokį nors rimtesnį efektą (pvz.: sunaikinti radarus ar pačius orlaivius). Neatmestina, kad tai buvo labiau žvalgyba mūšiu prieš didesnio masto kombinuotus smūgius raketomis ir dronais.

Tiesa, smūgiuoti Ukrainos teritorijoje rusams gali būti sudėtingiau, nes ukrainiečių saugumo tarnyba (SBU) dronais sėkmingai atakavo Bryansk srityje stovėjusią agresoriaus radiolokacinę stotį Nebo – U. Su jos pagalba okupantai galėjo stebėti taikinius iki 700 km atstumu. Tiesa, kol kas neaišku, kokio rimtumo pažeidimai, kada ir ar išvis rusams pavyks šią sistemą pataisyti.

Gali būti, kad penktadienį be kitų klausimų bus balsuojama ir dėl JAV paramos Ukrainai. Įvairių ekspertų teigimu, matomas atsargus pozityvas, kad gal pagaliau pavyks susitarti.

O dabar žiūrim ką turim fronte




Luhansko kryptis.

Svatove. Be pakitimų.

Kremina. Rusai atnaujino lokalias operacijas Terny – Yampolivka ruože, taip pat puola Torske link. Ukrainos gynėjams pavyko išlaikyti pozicijas.

Lysychansk. Tęsiasi kautynės visoje kontaktinėje linijoje, tačiau rusams ir toliau nepavyksta pasistūmėti į priekį.

Donecko kryptis.

Bakhmut. Toliau vyksta sunkios kautynės rytinėse Chasiv Yar miesto prieigose. Taip pat rusai intensyviai bando pasiekti kanalą ir blokuoti Chasiv Yar iš šiaurės bei pietų.

Agresoriaus aviacija (Su25) be didelių kliūčių skraido žemame aukštyje virš Chasiv Yar, remdama savo puolime esančius vienetus ant žemės: https://t.me/arrowsmap/4096. Tai, kad okupantų orlaiviai taip drąsiai skraido, yra pasėkmė to, jog sektoriuje iš esmės neveikia (eliminuota arba neturi raketų) ilgo ir vidutinio nuotolio Ukrainos pajėgų oro gynyba. Dėl tokios padėties (ypač ilgo nuotolio raketų trūkumo) bent iš dalies galima besti pirštu į Vakarų pažadus perduoti trūkstamą ginkluotę ir raketas. Tačiau, jei ukrainiečiai turėtų bent trumpo nuotolio sistemas (Stinger, RBS-70, Igla, Grom ar pan.), rusai nedrįstų taip žemai nardyti. Šia ginkluote Ukrainos vienetus taip pat nesunkiai galėjo aprūpinti Vakarai. Kita vertus, tai ne unikalūs Patriot ar Iris-T, tad savo pajėgomis šiuo klausimu privalo gebėti pasirūpinti ir Ukrainos Gynybos ministerija bei ginkluotosios pajėgos.

Rudų desantininkų vienetai šiaurėje bando stumtis iš Bohdanivka link Kalynivka. Ši gyvenvietė taip pat yra aukštumoje, tad greitai okupantai čia vargu ar ką pasieks. Tačiau jie bando lįsti kur lendasi ir puola piečiau šios gyvenvietės esančiame miške. Prisidengdami žemumoje esančia miškinga vietove, priešakiniai rusų vienetai jau pasiekė kanalą, tačiau Ukrainos gynėjai juos sėkmingai naikina.

Rusai taip pat bando atakuoti nuo Ivanivske, tačiau pastarosiomis dienomis ukrainiečiams lyg ir pavyko apraminti šias agresoriaus pastangas. Siekdami čia paremti savo vienetus, rusai tęsia operacijas Klishiivka – Andriivka ruože, bandydami prasimušti link kanalo kiek piečiau.

Avdiivka – Vuhledar.

Šiaurinis flangas. Rusai vysto sėkmę prie Novobakhmutivka. Dabar jie jau gali smūgiuoti ukrainiečių gynybos rajonui Berdychi – Semenyvka – Umanske į kairįjį (šiaurinį) flangą ir į užnugarį. Maža to, okupantai priartėjo prie svarbaus Ukrainos pajėgų gynybinio mazgo Ocheretyne. Kadangi jis jau kurį laiką yra poliruojamas KAB‘ais, neatmestina jog rusai bandys pasinaudoti situacija ir iš eigos užimti jį. Jo praradimas ukrainiečiams gali lemti dideles problemas ir rusams sudarytų sąlygas bandyti iš flango/užnugario išvalyti aukštumų rajoną Prohres – Komyshivka – Karlivka.

Centras. Be pakitimų.

Pietinis flangas. Po sunkaus snukiadaužio rusams pavyko pasigerinti savo padėti Krasnohorivka pietinėse ir pietrytinėse prieigose. Taip pat tęsiasi sunkios kautynės Novomykhailivka.

Zaporizhia kryptis.

Vakar Ukrainos pajėgos smūgiavo Berdyansk. Kontaktinėje linijoje tęsiasi sunkios lokalios kautynės Robotyne pleište bei Staromayorske – Urozhaine ruože.

Pietų kryptis.

Vakar Ukrainos pajėgos tikėtina, raketomis Storm Shadow sėkmingai atakavo taikinius Sevastopol. Galimai „dovanos“ pasiekė vieną iš rusų valdymo punktų (vadavietę).

Kontaktinėje linijoje nedidelis suaktyvėjimas. Agresorius skelbia, kad ukrainiečiai šiek tiek išplėtė savo pozicijas prie Krynki bei bando išsilaipinti kitose vietose. Rusai taip pat vykdo atakas. Tiesa, esmingai situacijos tai nekeičia.

**************************

Ukrainoje sukurtas naujos kartos jūrinis dronas „Sea Baby-2024“. Jis gali gabenti beveik toną sprogmenų iki 1000 km atstumu

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

NEPAVYKUSI IRANO ATAKA – KREMLIAUS PRALAIMĖJIMAS (2024 04 16)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

Iš Jungtinių Valstijų pasiekia signalai apie įvykusį demokratų ir respublikonų susitarimą dėl paramos Ukrainai ir Izraeliui. Teigiama, jog balsavimas dėl bendro 95 mlrd. dolerių paramos paketo gali įvykti jau šią savaitę ir jis gali būti teigiamas.

Šį kongresmenų aktyvumą, be abejo, lėmė nevykęs Irano ir jo satelitų – teroristų smūgis į Izraelio teritoriją. Ir nors daug kas smerkia JAV, kad pastarosios ragina Izraelį susilaikyti nuo atsakomojo smūgio, Vašingtonas, reikia pripažinti, Artimuosiuose Rytuose vykdo gerai apskaičiuotą, racionalią politiką. Pentagonas suvokia, jog Iranas atakavo Izraelį pasinaudodamas Rusijos atakų prieš Ukrainos miestus patirtimi. O gal buvo naudojamasi ir tiesioginėmis karinėmis konsultacijomis, kas būtų visiškai natūralu. Į Izraelio teritoriją iš pradžių buvo paleisti dronai ir tik po to raketos, kad visi mirtį nešantys objektai pasiektų taikinius vienu metu ir būtų sunku juos numušti. Smūgiui nepavykus, Maskvos karinių operacijų planuotojai kramtė kojų nagus. Tikslas buvo ne tik surengti parodomąją, baudžiamąją „keršto“ akciją, siekta kuo daugiau sugriautų pastatų, aukų, kraujo; po ko sektų atsakomasis Izraelio smūgis, įsiplieskę karo veiksmai ir JAV įsitraukimas į juos.

Tačiau to neįvyko, karas neįsiplieskė, naftos kainos dramatiškai nepakilo. Izraelio oro erdvė atidaryta jau kitą dieną. Visa tai, žinoma, pasiekta preciziškų Izraelio, JAV ir JK gynybos pajėgumų dėka, dėl ko Kremliaus nevykėliai dar stipriau kramto kojų nagus.

Ragindami JAV nedelsiant visur kištis, atakuoti, sunaikinti visus priešus, turime pripažinti, kad karas Artimuosiuose Rytuose su tiesioginiu JAV dalyvavimu, pilnai įtrauktų Vašingtoną ir Ukrainos klausimas būtų pastumtas dar labiau į šalį. To akivaizdžiai siekia Maskva, bet jos planai žlunga. JAV stengiasi išlaikyti jėgų balansą, neleisti išplisti kariniams konfliktams ir išlaikyti pasaulio ekonominės ir karinės supervalstybės galią.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Deividas Kameronas pareiškė, kad salų karinės oro pajėgos negali numušti priešo bepiločių orlaivių virš Ukrainos, kaip tai padarė virš Izraelio. Tokie veiksmai esą įtrauktų NATO šalių pajėgas į tiesioginį konfliktą su Rusija, kas sukeltų „nerimą keliantį konflikto eskalavimą“.

„Apmokėme daugiau kaip 60 tūkst. ukrainiečių karių, pirmieji aprūpinome juos prieštankiniais ginklais, tolimojo nuotolio artilerija ir tankais“, – gyrėsi JK ministeris.

Mes gerai žinome, jog ukrainiečiai sukandę dantis klauso moraliai pasenusių vakariečių karo meno „su rusais” pamokėlių, nes ne ukrainiečiams, o britams reiktų mokytis, kaip kovoti su maskovijos orda. O ir apmokymas naudotis ginklais turėtų būti sutrumpintas iki minimumo, paliekant 95 procentus laiko praktikai, ir tik 5 procentus teorijai. Ne atvirkščiai.

Gaila, kad britai neturi tokios, kaip mes istorinės patirties, kuomet nenorėdami, kad mogolai – totoriai, maskoliai ar osmanai plėštų mūsų miestus ir kaimus, eidavom jų pasitikti svetimose žemėse. Britai su rusais nekariavę. Kol kas.

Vakar vakare Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo koordinatorius Džonas Kirby pareiškė, kad ir Jungtinės Valstijos nedalyvaus, ginant Ukrainos oro erdvę, kaip tai buvo Izraelio atveju. Esą tai skirtingi kariniai konfliktai, skirtingi paveikslai, skirtingos grėsmės.

Kuo skiriasi žydų ir ukrainiečių vaikai, JAV saugumo koordinatorius vargu, ar galėtų paaiškinti. Už šių politinių dviprasmiškų ekvilibiristikų slypi visiškai primityvus – mes bijome.

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad praleido 36 valandas koordinuodamas diplomatinį atsaką, kad būtų išvengta eskalacijos po Irano atakos prieš Izraelį. Vašingtono atstovas paragino Izraelį į ataką reaguoti santūriai. Tuo tarpu Izraelio gynybos ministras Yoavo Gallantas esą pareiškė, kad šalis neturi kito pasirinkimo, kaip tik smogti Iranui atsakomąjį smūgį.

Vašingtono interesas Artimuosiuose Rytuose akivaizdus – taika ir nafta. JAV dar visai neseniai Saudo Arabijos ir Rusijos nelaikyta juodojo aukso eksporto konkurente šiuo metu išsiveržė į pirmąją vietą pasaulyje, o šalies naftos eksportas sudaro apie 15 % viso pasaulio prekybos. Skelbiama, jog šiais metais JAV žaliavinės naftos gavyba padidės 290 000 barelių per dieną ir pasieks rekordinį 13,21 mln. barelių per dieną lygį.

JAV taip pat tapo didžiausia pasaulio gamtinių dujų eksportuotoja, pralenkdama Katarą, Australiją ir net tris kartus – Rusiją. Tai yra apie 330 milijardų dolerių per metus ir daugiau nei 10 milijonų darbo vietų Jungtinėse Valstijose.

Skaitydami šią vietą driskių karinių operacijų planuotojai jau baigė krimsti kojų nagus. Šias naujas galimybes Jungtinėms Valstijoms atvėrė Rusijos „strategai“, kurie privertė Europą ieškoti energetinių alternatyvų. Jos buvo rastos. Už Atlanto.

Štai tokiomis priemonėmis JAV vėl ima viršų pasaulio ekonomikoje, kaip tai bebūtų iracionalu ar skaudu bendražmogiškąja prasme. Vašingtonas suvokia, jog Izraelio užpuolimas, karas Ukrainoje yra tarsi ringai, į kuriuos išpūtęs akis žiūri Pekinas, ruošdamasis praryti Taivaną. Kinų komunistinės išperos puikiai suvokia, jog netapę pirmąja pasaulio ekonomika, negalės dominuoti ir karine prasme.

Šiuo metu vyksta dar ir JAV – Kinijos ekonominis karas. Aktyvūs kinai braunasi į Vakarų rinkas su visokiausiais blizgančiais drandalietais ir greitai gendančia technika. Europos rinka jau šturmuojama elektromobiliais, kurių kaina prasideda nuo 9000 erų, o didesnis auto kainuoja 20 000. Prezidentas Džo Baidenas raginamas uždrausti Kinijoje pagamintų elektromobilių importą į JAV, mat šalies kongresmenai pareiškė, kad „kiniški elektromobiliai kelia egzistencinę grėsmę Amerikos automobilių pramonei“.

↞ Veiksmai ant žemės ↠

Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui buvo pristatytas naujo modelio nepilotuojamas orlaivis, kurio pavadinimas laikomas paslaptyje. Tačiau kai kurios jo savybės jau žinomos. Dronas turi elektrinį variklį ir yra paleidžiamas iš katapultos. Skraidyklė užtikrina didelį manevringumą ir galimybę smogti statiškiems ir judantiems taikiniams skirtingomis trajektorijomis, taip pat ir lėktuvams.

Karo technikos srityje – nauji stebuklai. Ką gi, panašu, kad greitai išvysime dešimt tūkstančių dolerių kainuojantį droną, galintį numušti dešimtis milijonų kainuojantį bombonešį. Deja, toks šiuo metu yra didysis žmonijos progresas. Progresas žudyti greičiau ir efektyviau.

Norvegijos užsienio reikalų ministras Espenas Barthas Eide pareiškė, jog netrukus Ukrainai bus perduoti naikintuvai F-16 su naujesne ginkluote. „Esu įsitikinęs, kad Ukraina turi stiprinti savo smogiamąjį potencialą, smogti už fronto linijos. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl mes labai džiaugiamės galėdami prisijungti prie F-16 koalicijos, kuriai perduosime norvegiškus F-16, kurie yra modernizuoti, kurie yra geros būklės“, – sakė Norvegijos užsienio reikalų ministras.

Laukiame nesulaukiame.

Čekija jau pasirašė sutartį dėl pirmųjų 180 000 sviedinių pirkimo Ukrainai, kurie bus pristatyti „artimiausiais mėnesiais“. Šiuo metu dirbama, dėl naujos 300 000 partijos pirkimo. Driskiams Ukrainos žemėje bus karšta.

Fronto linijoje įvyko 54 susirėmimai. Trijose kryptyse driskiai pasistūmėjo į priekį. Pagrindinė ordos užduotis esą iki gegužės 9-osios užgrobti strategiškai svarbų Časiv Jarą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Share