L.Girskienės kirtis T.V.Raskevičiui – rūpi tik LGBT, o kur vaikų, neįgaliųjų, senjorų teisės!

Share

Šią savaitę Seimo narė Ligita Girskienė Seimo posėdžių salėje iš tribūnos kreipėsi į Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką Tomą Vytautą Raskevičių su klausimu, ar jis, užimdamas tokias pareigas, tikrai atstovauja visų Lietuvos žmonių interesams ir gina visų žmonių teises? Vaizdo įrašas greitai pasklido po internetą, o Seimo narė sulaukė ne tik palaikymo, bet ir puolimo bei etiketės – Kremliaus agentė.

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui Tomui Vytautui Raskevičiui teko išklausyti kolegės Ligitos Girskienės kritišką nuomonę apie jo politinę veiklą. Arūno Bernacko koliažas

„Kai kurių Seimo narių pašto dėžutes pasiekė Lietuvos piliečių laiškas, kuriame rašoma, kad Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas T.V.Raskevičius aktyviai siunčia raštus žinomiems žmonėms, nuomonės formuotojams, švietimo įstaigų vadovams, kultūros srities atstovams, prašydamas viešai išsakyti pritarimą Partnerystės įstatymui.

Gerai, kad kolega aktyviai veikia spręsdamas LGBT bendruomenės klausimus. Sutinku, kad tai svarbu ir ši visuomenės grupė neturi jaustis diskriminuojama. Tačiau noriu priminti, kad kolega yra Seimo, kuris yra renkamas visų Lietuvos piliečių, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, o ne kažkokios bendruomenės interesams atstovaujančio komiteto pirmininkas.

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, gindamas vienos visuomenės grupės teises, pamiršta žmogaus teisę į orų gyvenimą, orią senatvę, susirinkimų teisę, teisę į laisvą žodį, teisę reikšti kitokią nuomonę, teisę priimti sprendimus dėl savo sveikatos, teisę gauti kokybišką medicininę pagalbą, teisę gyventi saugioje aplinkoje. Galiausiai teisę šeimai išsinuomoti butą mieste su vaiku. Šiandien Vilniuje tai yra misija neįmanoma.

Po pastarojo žmogaus teisių situacijos Lietuvoje įvertinimo Lietuva sulaukė beveik 200 rekomendacijų. Esame raginami gerinti vaiko teisių padėtį, uždrausti fizines bausmes, rūpintis nepilnamečių savižudybių problema”, – tokiais žodžiais Seime į T.V.Raskevičių kreipėsi L.Girskienė.

Ji priminė, kad Lietuvai 2010 m. ratifikavus Neįgaliųjų konvenciją, jos įgyvendinimas iki šiol stringa: „JT pabrėžia, kad mūsų šalis turėtų labiau pritaikyti aplinką neįgaliesiems, skirti daugiau dėmesio žmonėms, turintiems psichikos negalią. Noriu paklausti gražiai besišypsančio Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko, ar jis supranta, kad visos žmogaus teisės yra vienodai svarbios ir visos turi būti mūsų dėmesio centre? Raginu gerbiamą kolegą T.V.Raskevičių imtis spręsti visų Lietuvos Respublikos piliečių teisių įgyvendinimo problemas, o ne tik vienos visuomenės grupės. Žmogaus teisių komitetui jis pirmininkauja jau pusantrų metų, tačiau kitų iniciatyvų, išskyrus LGBT ir mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimo klausimą, man neteko girdėti.”




– Ar į jūsų kalbą sureagavo pats T.V.Raskevičius, gal atsakė kažką, paneigė jūsų iškeltas abejones? – „Vakaro žinios” paklausė Seimo narės L.Girskienės.

– Tuo metu salėje buvo komiteto pirmininkas. Vėliau priėjo prie manęs, šypsojosi, nieko nepasakė. Keista jo reakcija. Jis į mane žiūri, kaip man atrodo, paniekinamai. Lyg aš iš kažkokios provincijos atvažiavusi, neišsilavinusi ir dar kažkokia kitokia. Tai stebiu jau kurį laiką.

Komentuodamas savo pristatomus projektus ar atsakydamas į klausimus, visada stengiasi „įkąsti”, paklausdamas, kas man kalbas rašo ir pan. Keista, kaip Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas geba žeminti ir arogantiškai reaguoja į kolegas.

Tai, ką išsakiau Seime, girdžiu iš rinkėjų, su kuriais bendrauju, taip pat gaunu daug žinučių ir laiškų iš žmonių apie tai. Žmonės dažnai klausia, kodėl Laisvės partija, teikdama savo siūlymus, atstovauja siaurai visuomenės grupei. Tad jau seniai norėjau Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui pasakyti, kad kyla daug problemų ir dėl kitų žmogaus teisių įgyvendinimo.

Pavyzdžiui, labai daug žmonių pandemijos metu kreipėsi į mane ir kitus kolegas dėl to, kad negali gauti tinkamų medicininių paslaugų, kad regionuose vaikams neužtikrinamas tokios pačios kokybės švietimas kaip tiems, kurie gyvena miestuose.

Tikrai nesu nusiteikusi prieš jokią bendruomenę, bet manau, kad į žmogaus teises reikia žiūrėti plačiau.

Neseniai gavau laišką iš neįgalios moters, gyvenančios Vilniuje. Įsivaizduokite, ji negali patekti į savo namus. Būdama neįgaliojo vežimėlyje, ji geba tik įvažiuoti į laiptinę. Nors gyvena pirmame aukšte, patekti iki buto jai nėra kaip. Ji turi ant kelių atsiklaupti ir užšliaužti laiptais, paskui save tempiant vežimėlį, ir tik tuomet gali įeiti į namus. Man atrodo, kad reikia skirti dėmesio tokiems žmonėms, užtikrinti jų orų gyvenimą.

O kiek turime senyvo amžiaus ir mažiau uždirbančių asmenų, kurie taupo net maistui, valgo prastos kokybės produktus. Kas darosi slaugos namuose… Kas ten užtikrina žmonių teisę į orią senatvę? Ten žmonės tiesiog pūva… Tų pavyzdžių galima vardinti ir vardinti.

– Socialiniame tinkle sulaukėte netgi komentarų, esą tokia kalba labai artima rusų propagandai… Lietuvoje kiekvienas, kritikuojantis valdžią, prilyginamas Kremliaus agentui?

– Beje, tą komentarą parašė žurnalistė. Nežinau, kaip įmanoma mano pasisakyme įžvelgti tokias sąsajas. Aš atsakiau pajuokaudama, kad kalbą man parašė Putinas ir tik liepė man įgarsinti.

Bet manęs nestebina tokie komentarai ir pasisakymai. Pavyzdžiui, kai organizavome piketus dėl taršos Klaipėdoje, taip pat buvo bandoma susieti, esą iniciatyva kyla iš suinteresuoto asmens iš Rusijos. Ne tik aš, bet ir mano kolegos, dažniau kritikuojantys valdančiuosius, sulaukia panašių vertinimų. Nežinau, kodėl pasirenkama Kremliaus agento korta. Man tai atrodo gana kvailai, taip tik bandoma nepatogius žmones pažeminti visuomenės akyse.

– Šią savaitę Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas išsiuntė daugybę laiškų žinomiems žmonėms su prašymu viešai palaikyti Partnerystės įstatymą, patiems siųsti laiškus šalies prezidentui, Seimo pirmininkei, premjerei. Kaip vertinate tokią veiklą?

– Man tai atrodo kaip lobizmas ar net tam tikras šantažas. Į mane kreipėsi žmonės, gavę tokius laiškus. Jie klausė, ar tai tikrai yra normalu Seimo nario darbe. Man pasirodė, kad taip bandoma daryti įtaką visuomenėje žinomiems žmonėms. Netgi tai galima suprasti kaip šantažą. O ką, jeigu nepasisakysi viešai, kad palaikai, gal irgi bus paskelbta, kad esi Rusijos agentas. Tame laiške rašoma, kad reikia priimti sprendimus, artinančius Lietuvą prie Vakarų ir tolinančius ją nuo Rytų. Tad jeigu viešai nepritari, pasilieki toje grupėje, kuri palaiko Rusiją? Vėl naudojama ta pati Rusijos korta. Ar dera taip elgtis Seimo nariui? Manau, reikėtų to paklausti Seimo etikos ir procedūrų komisijos. Nes tai panašu į lobistinę veiklą.

– Kaip manote, bus kolegų, kurie kreiptųsi į komisiją?

– Nereikia laukti, kad kitas kažką padarys. Pati parašysiu ir paklausiu Etikos ir procedūrų komisijos, ar toks elgesys dera su Seimo nario etikos nuostatomis.

– Už prigimtinę šeimą pasisakančios organizacijos pastebi, kad į Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdžius ne visada yra įleidžiamos arba nesuteikiama teisė pasisakyti, svarstant svarbius įstatymų projektus. Ar tai yra normali praktika Seime? Aplinkos komitete, kuriame dirbate jūs, taip pat elgiamasi?

– Komitete, kuriame dirbu, tikrai nėra tokios praktikos. Aktualiais klausimais organizuojami klausymai, kur pasisako visos grupės ir išklausomos visų nuomonės. Apie šią problemą Žmogaus teisių komitete girdėjau, dėl to į Seimo narius kolegas kreipėsi kai kurios organizacijos. Girdėjau, ši problema buvo keliama ir frakcijos posėdyje. Manau, kad turėtų būti kviečiamos visos pusės. Negali būti taip, kad pirmininkas atsirenka, kas gali dalyvauti, o kas ne pagal tai, kokią nuomonę ir pasisakymus jis norėtų išgirsti. Dabar Žmogaus teisių komitete yra pažeidžiamos žmogaus teisės laisvai reikšti nuomonę. Dėl tokių atvejų komiteto nariai turėtų iškelti klausimą, ar pirmininkas yra tinkamas toliau eiti pareigas.

– Kaip tokia politika prisideda prie visuomenės vienijimo ir telkimo, kurio šiandien, atrodo, labai reikia?

– Tai veda prie žmonių skaldymo. Tas noras, kai neįleidus pro duris lendama pro langą, o paskui – pro rakto skylutę…

Agresyvus ir įkyrus noras kas pusę metų teikti tą patį įstatymo projektą sudaro prastą įspūdį. Seimas jau pasisakė, kad toks projektas netinka. Dabar, vykstant karui, labai keistas didelis noras vėl brukti Partnerystės įstatymą ir vėl versti visuomenę diskutuoti apie siauros visuomenės grupės interesus, paliekant nuošalyje tokius svarbius klausimus kaip kainų kilimas, būtinųjų žmonių poreikių užtikrinimas, civilinė sauga ir pan.

Šią savaitę Seimo narė Ligita Girskienė Seimo posėdžių salėje iš tribūnos kreipėsi į Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką Tomą Vytautą Raskevičių su klausimu, ar jis, užimdamas tokias pareigas, tikrai atstovauja visų Lietuvos žmonių interesams ir gina visų žmonių teises? Vaizdo įrašas greitai pasklido po internetą, o Seimo narė sulaukė ne tik palaikymo, bet ir puolimo bei etiketės – Kremliaus agentė.

Komentarai :

  1. Šaunuolė Ligita. Ačiū Jums už tvirtą poziciją.





Comments are closed.

Share