Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bei rezistentų šauksmas tyruose…..

Share


2023-11-27 LR Seime inicijuota seimo narės Angelės Jakavonytės darbo grupė diskutavo su Sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu dėl teisės aktų pakeitimo įteisinant medicininės ir/ar socialinės reabilitacijos galimybę politiniams kaliniams, tremtiniams, rezistencijos dalyviams, partizanams ar kitaip nukentėjusiems kaip Tėvynės gynėjams nuo sovietinio 1939-1990 metų totalitarinio režimo asmenims.

Nepaisant to, kad 1970 m. duomenimis, iš tremties ir įkalinimo vietų grįžo apie 80 tūkst. žmonių (20 tūkst. iš kalėjimų ir lagerių ir 60 tūkst. tremtinių), KGB priešiški veiksmai anuo metu prieš politinius kalinius, tremtinius ir rezistencijos dalyvius tęsėsi…

Sustiprintą saugumiečių dėmesį šioms visuomenės grupės nariams pasak K. Buriskaitės (2023) reikėtų vertinti kaip komunistų partijos keliamą politinę užduotį. Jiems buvo taikomi įvairūs apribojimai, nes jie buvo laikomi potencialia grėsme režimui. Jiems buvo draudžiama gyventi rajonuose, iš kurių jie buvo ištremti, dauguma atvejų grįžusieji iš įkalinimo vietų sunkiai susigrąžindavo savo turtą, nes jis buvo nacionalizuotas. Tik apie 9 proc. žmonių turėjo formalią teisę susigrąžinti prarasto turto dalį, psichologinę ir moralinę pusiausvyrą, o juo labiau ir sveikatą.

Nepaisant Seime priimtos 2023-05-16 Rezoliucijos dėl sovietų okupacinės valdžios ir Lietuvos komunistų partijos organizuotų bei vykdytų Lietuvos gyventojų trėmimų ir baigiantis 2023-siems, Lietuvoje paskelbtiems tremčių metams, tikėtasi rasti bendrą politinės valios konsensusą bei teisinio reguliavimo formą ir iš principo sutarti dėl to, kad asmenys pripažinti ir nukentėję nuo 1939-1990 metų okupacijų bei turintys tai įrodančius dokumentus, turės teisę į valstybės remiamą kasmetinę medicininę ir/ar socialinę reabilitaciją BE PAPILDOMŲ ĮRODYMŲ APIE SVEIKATOS BŪKLĘ…. (šių asmenų amžiaus vidurkis siekia apie 75 metus) tiesiog remiantis Registrų centro, sveikatos įstaigų duomenimis ar kitose valstybinėse duomenų bazėse sukaupta informacija.

Deja, ir šį kartą mūsų, LPKT bendruomenės balsas nebuvo išgirstas, nebuvo gilintasi ir tai, kad “…represijų aukoms kaip nukentėjusiems nuo sovietinio 1939-1990 metų teroro buvo sukelta sunkių psichosocialinių padarinių….. Jie yra žemesnio išsimokslinimo, nes represijos sutrukdė jiems siekti numatytų profesinių ir mokslo tikslų (tyrimai rodo, kad tokių buvo net apie 83%), pakenkė jų sveikatai (apie 87%) dauguma per represijas neteko savo artimųjų (apie 55%). Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad tokie ilgalaikių tremčių ar kalinimo padariniai taip pat yra ilgalaikiai ir išlieka net praėjus dešimtmečiams po traumos. Taigi GULAGo lagerius ir tremtį išgyvenę žmonės yra prastesnės sveikatos nei represijų nepatyrę asmenys…” Dar daugiau, daugelio ilgalaikio traumavimo tyrimų duomenimis, pastebima, kad apie 30-50% asmenų turi potrauminio streso ar psichosomatinių sutrikimų…

Nepaisant visko, priimtas bendras sprendimas artimiausiu metu dėl valstybės finansuojamos reabilitacijos asmenims, nukentėjusiems nuo 1939-1990 metų okupacijų, kreiptis į Vyriausybę ir Socialinių reikalų ir darbo ministeriją




Šiemet, pasak A.Jakavonytės, minint Tremtinių ir politinių kalinių metus, teigiamas sprendimas dėl valstybės finansuojamos reabilitacijos būtų realus šiems asmenims valstybės parodytas dėmesys ir pagarba…

Prof. Dr. Jonas Jakaitis
Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos (LPKTS) Vilniaus sk. Pirmininkas, LPKTS Tarybos narys, Vilnius Tech prof., darbo grupės narys

P.S. Iliustracija iš Tarptautinės ekslibrisų parodos Seime 2023-11-17. Aut. ANDREW LEVITSKY UKRAINA ANNA TSVETKOVA

Share