2025-05-14, Trečiadienis
Tautos Forumas

Australijos siekis – kad vaikai „nuliptų nuo telefonų“

Australijos įstatymų leidėjai trečiadienį žengė dar vieną žingsnį link siekio uždrausti jaunesniems nei 16 metų asmenims naudotis socialiniais tinklais, o įmonėms, kurios to nepaisys, grasino milijoninėmis baudomis.

Šis beprecedentis įstatymas trečiadienį buvo priimtas žemuosiuose parlamento rūmuose, o dabar laukia diskusijos Senate.

Naujosios taisyklės galiotų tokiems gigantams kaip „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“ bei „Snapchat“, kurie turėtų imtis rimtų veiksmų, kad neleistų jauniems paaugliams juose turėti paskyrų.

Socialinių tinklų platformos, kurių lauktų iki 50 mln. Australijos dolerių (30,8 mln. eurų) baudos dėl įstatymo pažeidimų, patį teisės aktą apibūdino kaip neaiškų, problematišką ir skubotą.

Centro kairiųjų premjeras Anthony Albanese’is (Entonis Albanizis), jau mąstantis apie kitų metų rinkimus, entuziastingai rėmė šį draudimą ir kvietė australų tėvus prie jo prisidėti.

Prieš trečiadienio balsavimą socialinius tinklus jis apibūdino kaip „platformą, skatinančią bendraamžių spaudimą, nerimą, įrankį apgavikams bei – blogiausia – iškrypėliams internete“.

Anot jo, jis nori, kad jauni australai „nuliptų nuo telefonų ir eitų į futbolo ar kriketo, teniso ar tinklinio aikštes, į plaukiojimo baseinus“.

Ekspertai žiūri skeptiškai

Teoriškai tai yra vienas iš griežčiausių draudimų pasaulyje.

Vis dėlto dabartinė teisės akto forma neapibrėžia, kaip šios taisyklės turės būti įgyvendintos.

Iki kol visas detales išnarplios atsakingi pareigūnai ir įstatymas įsigalios, praeis bent metai.

Daug ekspertų yra skeptiški ir mano, jog reikšmingai draudimo įgyvendinti nepavyks – didžiulė dalis amžiaus apribojimų internete gali būti lengvai apeinami.

Naujausios įstatymo pataisos tikslingai draudžia socialiniams tinklams reikalauti iš naujų vartotojų valstybės išduoto dokumento amžiui patvirtinti.

Draudimas gali būti ginčijamas ir teismuose.

Sidnėjaus universiteto skaitmeninės komunikacijos profesorius Terris Flew (Teris Fliu) sakė, jog toks ribotumas reikštų labiau simbolinį pareiškimą, o ne realų, išliekantį pokytį.

Draudimas gali būti ginčijamas ir teismuose.

Kai kurioms platformoms, tokioms kaip „WhatsApp“ ar „YouTube“, greičiausiai bus suteiktos išimtys – jų paaugliams reikia laisvalaikiui, namų darbams ar kitiems reikalams.

Verslo pažinčių tinklų kūrimo platforma „LinkedIn“ taip pat tikisi išimties, ir pristato įdomų argumentą – esą jų siūlomas produktas yra per daug nuobodus, kad jaunesni nei 16-os metų paaugliai norėtų jungtis.

„LinkedIn“ tiesiog nesiūlo turinio, kuris būti įdomus ir patrauklus nepilnamečiams“, – pareiškime valdžiai teigė įmonė.

Skubota reakcija

Socialinių tinklų ekspertė Susan Grantham (Siuzan Grantam) teigė, jog šis teisės aktas yra skubota reakcija, ir kad visa apimantis draudimas, nors ir gali veikti trumpuoju laikotarpiu, veikiausiai turės nenumatytų pasekmių.

Tai gali reikšti, jog jauni žmonės, kuriems itin svarbi interneto bendruomenių parama, liks izoliuoti, arba kad suaugusieji, manantys, jog vaikai iš platformų buvo pašalinti, ims skelbti nepadoresnį turinį.

„Tačiau jaunimas vis tiek ras būdų prisijungti“, – naujienų agentūrai AFP sakė S. Grantham.

„Jie net gali patys susikurti tokių socialinių platformų versijas, kurios tikėtinai taps itin pavojinga, nekontroliuojama aplinka“, – teigė ji.

Vietoje to, S. Grantham siūlė siekti geresnių edukacinių skaitmeninio raštingumo programų. To pavyzdys galėtų būti Suomija, kurioje vaikai nuo penkerių metų yra mokomi kritiškai vertinti tai, ką mato internete.

Kitos šalys akylai seks šiuos įstatymus, mat nemažai jų svarsto įvesti panašius draudimus.

Įstatymų leidėjai nuo Ispanijos iki JAV Floridos valstijos jau yra siūlę socialinių tinklų draudimus paaugliams, tačiau tokios priemonės niekur dar nebuvo įteisintos.

Kinija savo ruožtu apribojo prieigą jaunesniems nei 14-os metų vaikams: jiems per dieną galima praleisti ne daugiau nei 40 minučių „Douyin“ – kiniškoje „TikTok“ versijoje.

Kinijoje taip pat vaikams ribojamas laikas, kurį jie gali praleisti žaisdami internetinius vaizdo žaidimus.

3 KOMENTARAI

  1. Nori, kad vaikai nesinaudotų elektroniniais prietaisais, o eitų žaisti sportinių žaidimų. Bet tuo pat metu nori, kad šalis eksportuotų ne pigią fizinę darbo jėgą, o aukštąsias technologijas. Ei, apsispręskit, ko iš tikrųjų norit.

    • Ei, o kaip man perskaityti tokius marazmus kaip WhatsApp? Vacap? Uocep? Ar kaip? Eilinį kartą negerbiate tarybinių pensininkų.

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Išdavystės pėdsakais

Gegužės 20 d. (antradienį), 19 val. Vilniuje, „Lėlės“ teatre, jaukioje Mažojoje salėje, esančioje 1-ame aukšte, šalia teatro muziejaus,...

Derybos Stambule – galimybė taikai ar Kremliaus žaidimas?

Jonas Vaiškūnas 2025 m. gegužės 15 d. Vladimiro Putino gudriai pasiūlytos tiesioginės derybos tarp Ukrainos ir Rusijos Stambule sulaukė...

Almantas Stankūnas. Kada Vilnius nustos švaistyti pinigus žaliajam kursui?

Šį klausimą uždaviau Vilniaus merui Valdui Benkunskui, kurį delegavo TS-LKD, kai buvo svarstoma Vilniaus m. savivaldybės metinė ataskaita. Priminiau...

Edvardas Čiuldė. Ar tikrai nenukentės Lietuvos valstybės garbė, paskelbus prisipažinusiųjų KGB slaptųjų bendradarbių sąrašą?

(Atsakymas Vytautui Sinicai) Toks paskelbimas būtų triumfalinis įvykis estetikos plotmėje, vaizdžiai parodantis, kad galima gyvenimą pasukti taip, jog žmogaus...