2025-05-14, Trečiadienis
Tautos Forumas

Alvydas Medalinskas. Vakarų Achilo kulnas santykiuose su Putino Rusija arba, kaip padėtį bando išgelbėti Prezidentas Zelenskis

Xi Jinpingas, Vladimiras Putinas / AP nuotr.

Komentaras Lietuvos radijui ir papildomas tekstas čia, dienai nepraėjus. Tiek įvykių.

Daug visko atsitiko po naktinės Putino spaudos konferencijos, bet svarbiausia, kad kortas jam stipriai sumaišė Prezidentas Zelenskis. Putinas tikėjosi savo pasiūlymu dėl dvišalių derybų Stambule tarp Rusijos ir Ukrainos delegacijų įstumti į spąstus ir Prezidentą Zelenskį ir Ukrainos partnerius iš Vakarų, o įstūmė save.

Todėl visą šią dieną jam teko labiau šnekėti apie tai, kaip Vakarų įmonės sugrįš į Rusijos rinką, o jis spręs kam leisti, o kam ne. Vietoj to, kad pasakytų važiuos į Stambulą ar ne.

Alvydas Medalinskas

Kai vakar rašiau šį savo komentarą Lietuvos radijui, nuskambėjusį šiandien ryte radijo eteryje, dar nieko nebuvo žinoma, ar Vakarai įves žadėtas griežtas ekonomines sankcijas ar ne. Ir atrodė, kad Vakarai vėl lipa ant to paties grėblio, kai grasinama grasinama tomis griežtomis sankcijomis, o jų kaip nėra taip nėra.

Bet dabar atrodo ateina riba, kai jų nepriimti po to, kai Putinas atmetė Vakarų ir Ukrainos siūlymą dėl ugnies nutraukimo 30 dienų, Rusijos atžvilgiu neįmanoma. Tiesa, daugiausia judesių yra kol kas Ukrainos europinių partnerių pusėje. Iš JAV pusės kol kas yra dar visiška nežinomybė.

Prezidentas Trumpas, pradėjęs savo vojažą arabų kraštuose, kur, pavyzdžiui, iš naujojo Sirijos lyderio išgirdo siūlymą pastatyti Trump Tower, sakė, kad yra pasiruošęs ketvirtadienį ir pats atvykti į Stambulą, jeigu matys, kad ten yra ir Ukrainos, ir Rusijos prezidentai, ir tarp jų yra dialogas.

Bet kol kas Trumpas nusprendė Stambule sužaisti su savo patikėtiniais žaidimą apie gerą policininką ir blogą policininką. Gero policininko Ukrainos atžvilgiu vaidmuo atiteks generolui Kellog, o blogo, deja, policininko vaidmuo teks garsiam Witkoff.

Kaip sakiau savo komentare, kurio tekstą galite ir perskaityti pagal žemiau pateiktą nuorodą, Witkoff atsiradimas derybininko visais klausimais pozicijoje yra labai didelis kontrastas su JAV praktika Šaltojo karo metais, kai Vašingtonas siuntė su Maskva derėtis dažniausiai labai patyrusius ir žinančius Kremliaus ir KGB manipuliacijas derybininkus. Witkoff netgi nesuprato, kad negalima naudotis Kremliaus vertėjų paslaugomis, kurios yra ne šiaip vertėjos.

Bet Kremlius jaučia, kad esant netgi tokiam Trumpo pasiuntiniui, kaip Witkoff, šį kartą gali nepavykti išvengti griežtų sankcijų, nors Vakarai dar iki susitikimo Stambule parodė vėl atlaidumą. Nepaisant garsių pareiškimų, jog sankcijos Rusijai bus įvestos nedelsiant, jeigu Putinas atmes siūlymą dėl taikos 30-čiai dienų, Vakarai sutiko laukti iki Stambulo susitikimo ir, jeigu ten Putinas nesutiks su 30 dienų paliaubų, tai jau tada bent europiečiai sako, kad griežtos sankcijos Rusijai bus. O kaip JAV?

Galimai Putinas euforijos būklėje po Pergalės dienos, kai carą atvyko sveikinti artimų Rusijai šalių vadovai, apsiskaičiavo, manydamas, kad dabar Zelenskį įvarys į kampą ir taip nukreips Trumpo pyktį prieš Ukrainos prezidentą. Putinas tikėjosi, kad Zelenskis atsisakys vykti į Stambulą, nes Putino siūlyme nebuvo nė žodžio apie ugnies nutraukimą. Ir toks Zelenskio atsisakymas derybų su Putinu arba užpykdys Trumpą, kuris nesiaiškins, kas čia labiau kaltas, arba bendrai pastūmės Trumpą mesti Ukrainos klausimą ir palikus Ukrainą su ribotomis galimybėmis gintis, geriau imti kitų klausimų pasaulyje.

Bet Zelenskis buvo tas politikas, kuris perkando Putino klastą ir pareiškė, kad į Turkiją atvyks. Ten susitiks su Prezidentu Erdoganu ir, jeigu Putinas atvyks, tai bus pasiruošęs susitikti su Putinu. Su žemesnio lygio delegacija Zelenskis nesusitiks, bet Putino neatvykimas turėtų tada visiems parodyti, kas bijo ar nenori dvišalių derybų tarp Rusijos ir Ukrainos aukščiausiu lygiu.

Dabar galvosūkis jau Putinui: vykti ar nevykti. Žiniasklaidoje jau pasirodė ir informacija, kad ir Stambule susitikimas pasirodo buvo ne tik Putino sumanymas, bet galimai aptartas su Kinijos lyderiu, o gal net ir rekomenduotas jo. Jeigu daugiau informacijos pasirodys ta tema, tai visagalio Putino įvaizdis gali imti blėsti. Greičiau tai nauja vasalo forma Kinijai.

Čia dar prezidentas Zelenskis pareiškė, kad ir parado Raudonojoje aikštėje jis nurodė neatakuoti dronais ar kitu būdu, nes to jo paprašė jo Kinijos lyderis. Taigi, ne tik Putinas turi kontaktus su Kinijos lyderiu.

Pekinas, matydamas Vitkoffo, kaip Trumpo pasiuntinio, meilikavimą Putinui, dėl visa ko palaiko ir tam tikrus santykius su Kijevu, kaip dar viena galima galia šiame regione.

Ir dabar Putinas, matyt, supranta: padaręs kokį silpną sprendimą Stambulo susitikimo klausimu jis gali gauti ir tikrai griežtas sankcijas iš Vakarų, ir pasirodyti nekaip savo partnerių atžvilgiu, kurie gerbia jėgą.

Tokios papildomos mintys yra, praėjus tik vienai dienai nuo komentaro Lietuvos radijui parašymo. Komentaro, kuris skambėjo per Lietuvos radiją šiandien ryte ir kurį galite paklausyti čia ar perskaityti.

Veidaknygė

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Adv. Povilas Žumbakis. Istorijos šešėliai: JAV institucijų bendradarbiavimas su KGB yra morališkai nepateisinamas

Ištakas vykdomo nuolatinio puolimo prieš Lietuvos laisvės gynėjus ir jų atminimą netikėtai atskleidžia žymus JAV advokatas lietuvis Povilas...

Vytautas Sinica. Valstybė neturi finansuoti abortų

Pastarąją savaitę įvairioms žiniasklaidos priemonėms daviau interviu apie Seime Birutės Vėsaitės su keliais kitais parlamentarais pateiktą Reprodukcinės sveikatos...

Audrius Bačiulis. Po pusantros savaitės Lenkijos prezidento rinkimai: kaip gali keistis mūsų santykiai

Po pusantros savaitės Lenkijos prezidento rinkimai, apie kuriuos pas mus kalbama ir rašoma tikriausiai šimtą kartų mažiau, nei...

Robertas Petrauskas. KRYMO KARAS. Du svarbiausi Rusijos generolai ir vieno caro mirtis

Du svarbiausi Rusijos generolai ir vieno caro mirtis Kodėl Rusijos caras Nikolajus I geriausiais savo generolais vadino sausį...