Tauta kaip suverenas dar pati nesupranta, bet Konstitucinis teismas pastatė ją į kampą. Į situaciją, kai tauta arba atsiims suverenitetą, arba galutinai perduos viską už ją spręsti devyniems nuo galios apsvaigusiems teisėjams.
Konstitucinis teismas prieš porą savaičių atrado, kad neva Konstitucija įpareigoja įteisinti tos pačios lyties partnerystę. Ir ne todėl, kad Seimas civiliniame kodeksą tą tarsi pažadėjo įvesdamas partnerystės institutą, bet jo nesureguliuodamas. O todėl, kad esą tai plaukia iš konstitucinės orumo sampratos ir kitų bendrųjų principų. Yra pražūtinga, kai teismas leidžia sau iš bendrųjų principų išvesti tai, kas tiesiogiai prieštarauja Konstitucijos tekstui ir jos ankstesniems išaiškinimams.
Pamenu, kad buvo laikai, kai prof. Kūris (su kuriuo oponavome laidoje) buvo pašiepiamas už „konstitucijos dvasias“. Tai, kaip laisvai Kūris elgėsi su Konstitucija, ją interpretuodamas, buvo visiškai niekis, palyginus su tuo, kaip laisvai ir be skrupulų ji pagal užgaidas išlankstoma dabar.
DELFI TV laidoje apie tai diskutavome su LSDP atstovu Laurynu Šedvydžiu ir buvusiu Konstitucinio teismo pirmininku prof. Egidijum Kūriu. Jis laidoje pasigyrė, kad kai man dėstė, iš Teisės teorijos išvedė 10. Bet laidoje buvo ir nepalyginti svarbesnių dalykų, apie tokio baisaus KT sprendimo priežastis, prielaidas, pasekmes ir – svarbiausia – ką dabar daryti teismams ir ką daryti Seimui.
Mano supratimu, nėra jokios pareigos bendrosios praktikos teismams tenkinti atskirų porų prašymus registruoti jų partnerystę. Tai leidžiančio įstatymo Lietuvoje nėra ir po KT sprendimo neatsirado. KT negali įpareigoti veikti ignoruojant įstatymus. Teismai jau anksčiau drįso pademonstruoti profesinę savigarbą ir atsisakė registruoti partnerystes, nes nėra tai reglamentuojančio įstatymo. Turi tą daryti ir dabar.
Antra, Seimas vienas pats išspręsti šios situacijos nebegali. Tvariam ir esminiam situacijos sprendimui reikalingas Konstitucijos teksto tikslinimas. Nors teismas jaučiasi esąs aukščiau Tautos ir Konstitucijos, taip nėra. Seimas gali pats inicijuoti Konstitucijos patikslinimą, gali pats inicijuoti referendumą arba, jeigu Seimas neturi valios priimti daugumos gyventojų nuostatas atitinkančius sprendimus, gali tekti tai padaryti patiems piliečiams. Gal tai nėra blogiausia išeitis, nors neabejotinai sunkiausia. Trumpuoju laikotarpiu, bet kuriuo atveju būtina pašalinti partnerystės nuorodą iš civilinio kodekso.
Apie visa tai gerokai plačiau DELFI TV laidoje. Ačiū vedėjai už laidą ir kvietimą.
Neosovietinė nomenklatūra rengia Lietuvą galimai okupacijai – įsiteikinėja avansu, manydami, kad bus pagailėti, jei nespės pabėgti į šiltuosius kraštus prie Viduržiemio jūros ir pan.