Vidas Rachlevičius. O tuo metu Britanijoje

Share

Britai turi man patinkantį įprotį – neišmesti arba nekeisti dar gero, morališkai pasenusio, bet dar gerai veikiančio daikto. Jie jį remontuoja ir naudoja iki paskutinio to daikto atodūsio. Arba pasideda bei pritaiko naujam gyvenimui.

Viena iš britų dizaino ikonų yra British Telecom priklausančios raudonosios telefonų būdelės. Ne visos jos atrodo vienodai, tačiau dauguma yra vadinamojo K6 arba „Jubiliejaus“ dizaino. Jos buvo sukurtos ir pradėtos gaminti minint karaliaus Jurgio V karūnavimo sidabrinį jubiliejų.

Šį įsimenantį dizainą sukūrė seras Gilesas Gilbertas Scottas, kuris taip pat suprojektavo galeriją „Tate Modern“ bei garsiąją Londono Battersea elektrinę, kurią daugelis turbūt esate matę ant „Pink Floyd“ albumo „Animals“ viršelio.

O kada jūs paskutinį kartą naudojotės vadinamuoju taksofonu? Turbūt neprisiminsit.

Neprisimena ir daugelis britų, nes Britanijoje per pastaruosius 10 metų skambučių iš jų sumažėjo 90%.

Prieš keletą metų BT pradėjo gražią iniciatyvą ir už 1 svarą parduoda tas būdeles žmonėms arba bendruomenėms, kurios turi įdomių sumanymų kaip jas panaudoti. Ir kūrybiški žmonės daro nuostabius dalykus. Bendruomenės jau perėmė daugiau nei 5 800 telefonų būdelių.




Pavyzdžiui, Devone tokioje būdelėje įsikūrė mažiausia pasaulyje diskoteka, Čeltneme 10 būdelių buvo paverstos mini meno galerijomis, Češyre ji tapo knygų apsikeitimo punktu ir t.t. Kitur buvo įkurdinti pirmosios medicinos pagalbos punktai su defibriliatoriais.

BT neturi konkretaus sąrašo, į ką tas būdeles galima paversti, bet prieš parduodamas visuomet įsitikina, jog yra konkretus planas, o jei reikia – asmuo ar vietos bendruomenė turi reikalingas licencijas, pavyzdžiui, prekybai maistu ar gėrimais.

Visoje UK vis dar veikia 31 168 BT taksofonai. Daugiau kaip 1 000 iš jų jau tapo taškais, teikiančiais nemokamą viešąjį belaidį internetą ar telefonų bei nešiojamųjų kompiuterių įkrovimo paslaugas.

P.S. Kiek prisimenu, po Vilnių važinėjo juodasis Londono taksi ir visiškai neabejoju, kad tokia būdelė ar kelios tikrai rastų sau vietą ar misiją kur nors Vilniuje. Tai – tik fantazijos reikalas.

Komentarai :

  1. Labai dėkoju. Visus 30 m. mane tai siutina, kad atsisakyta buvusios teisingos praktikos – kai užsakomos prekės, užsakoma ir labiausiai eksploatuojamų, todėl greičiausiai gendančių jų dalių. Dabar tavo daiktas dar puikus, bet kažkokia smulki detalė sugedo (mat ji PRIVALĖTŲ būti gaminama iš ne plastmasės. Arba bent jau metalizuotos plastmasės, kad nesutrupėtų, neskiltų, nelūžtų. Bet kur tau – ji lyg specialiai iš to šlamšto. Ir per tai tu turi pirkti visą naują, pvz., dulkių siurblį, ar bent visą žarną, kuri įkainojama kone kaip visas siurblys.. Dėl sugedusios mažos detalytės – žarnos jungties su korpusu. Arba telefonas kuo puikiausias, bet kažkodėl liautasi gaminti jiems elementus. Elemento nėr – niekur nesidėsi, pirksi naują telefoną. Nors anas dar ir veikia, ir tau daug patogesnis, nes tu iš jo kitko, ne to, ko vaikai, nori. 🙁

  2. Na, ką Tu, ponas Vidai! Lietuvis – REMONTININKAS???
    Nesąmonė!
    Atgyvena!
    Į laužą!
    Į laužyną!
    Tik naują!
    Tik blizgantį!
    Mes modernūs!
    Mes – ponų laimė!
    Mes – profesionalūs gėjai!
    Mes – neaiškios kilmės, bet moderni kiaušinienė!





Comments are closed.

Share