Vaikų auklėjimas kitaip: perimama tarptautinė patirtis

Share

Gamtos darželio „Po smilgom“, įsikūrusio Pavilnių regioniniame parke kūrėjos teigia, kad svarbiausia – santykis, gera vaiko savijauta. Buvimo gamtoje laikas taip pat labai svarbus formuojantis vaikučių imunitetui bei asmenybei.

“Lietuvoje tėvai tampa vis sąmoningesni ir vis daugiau dėmesio skiria ikimokyklinukų ugdymui gamtoje, derinimui veiklos, skaitymo, žaidimų patalpose ir buvimui bet kokiu oru gamtoje. Tačiau pasitaiko, pasakoja tėvai, kad titi tėvai būtent darželių administracijoms išsako pageidavimą kuo trumpiau vaikus laikyti lauke, kad neva vaikai nesusirgtų, – sako viena iš gamtos darželio kūrėjų Ieva Dapšauskė. – Nors pagal higienos normas ir yra nurodoma, kad ne mažiau nei 2 val. vaikai turėtų praleisti lauke, darželių administracijos „įsiklauso” į tėvų pageidavimą, juk neretai nevesti į lauką mažylių gerokai paprasčiau, nei vesti.”

O kokia padėtis kitose šalyje?

Darželiui svarbūs ir tarptautiniai ryšiai, semiamasi patirties iš kitų šalių, kuriose gamtos, miško, lauko pedagogikoje turi žymiai ilgesnę patirtį. Gamtos darželio auklėtojai savo žinias ir patirtį kaupia dirbdami darželyje su vaikais, tiek Lietuvoje rengiamuose seminaruose, tiek kitose šalyse.

2019 m. pabaigoje Belgijoje, Antverpene, vyko ERASMUS+ programos tarptautinis kontaktinis seminaras „Partnerships for (prie-) primary schools“ skirtas ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų pedagogų glaudesniam bendradarbiavimui.




Šiame seminare dalyvavo ir atstovė iš Lietuvos gamtos darželio ,,Po smilgom“ auklėtoja Gerda Baltrušaitė: „Seminare dalyvavo daugiau nei 50 atstovų iš įvairių Europos valstybių (Kipras, Danija, Vokietija, Italija, Latvija, Lietuva, Portugalija, Serbija, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Nyderlandai, Austrija, Belgija, Bulgarija). Seminare daug dėmesio buvo skirta susipažinimui su ERASMUS+ programos idėja, tikslais, nauda. Taip pat potencialių partnerių paieškoms iš kitos šalies tam, kad galėtume įgyvendinti daugiašalius projektus, siekiant įtvirtinti naujoves bei modernius mokymo(-osi) metodus tiek savo ugdymo įstaigose, tiek visuomenėje, – pasakoja auklėtoja Gerda.

“Mums svarbu sudaryti sąlygas vaikų visapusiškam ugdymui(si). Metodai padedantys puoselėti jų vidinę motyvaciją, natūralų žingeidumą suteikiant laisvę, kaip ir saugiai prie”raišus ir empatiškas ryšys tarp vaikų ir auklėtojų – mūsų filosofijos esmė. Mums svarbu, kad visa tai telpa dviejuose žodžiuose – vaikas gamtoje. Tačiau kokybiškas vaiko ugdymas gamtoje mums yra ne tik tikslas, bet ir vertybė, – pasakoja gamtos darželio kūrėja Milda Jankauskienė.

Tikime, kad svarbiausias vaiko kompetencijas galime ugdyti stebint metų laikus ir žaidžiant miške, lakstant ir šokant pievoje, einant į žygius, patiems pasigaminant žaislus ir diskutuojant apie atsakingą vartojimą, eksperimentuojant, skaitant ir skaičiuojant, muzikuojant ir vaidinant, puoselėjant darželio bendruomenę, sveikos gyvensenos įgudžius, šventėse ieškant prasmės ir autentiškumo, vertinant natūralumą, emocijų tikrumą. Auklėtojos vaikams suteikia ypatingą galimybę augti sveikesniems, fiziškai stipresniems, kūrybiškiems, gerbiantiems gamtą ir šalia esančius žmones, vertinantiems bendrystę.

Mums svarbus ir kiekvieno suaugusio, esančio šalia vaikų asmeninis augimas ir tobulėjimas, bei siekis sukurti erdvę gerą ne tik augti, bet ir dirbti. Gamtos darželyje puoselėjame pusiausvyrą tarp aktyvių ir ramių veiklų, įkvepiančios gamtos ir jaukių namų, kur šaltu metų laiku galima užsiimti ugdomąja veikla.”

Juozas Dapšauskas

Share