
Kol Ukraina ir Lenkija vis dar sprendžia istorinius nesutarimus, abiejų šalių mokslininkai susitarė bendradarbiauti poliarinių tyrimų srityje.
Šis susitarimas Ukrainai atveria unikalią galimybę vykdyti mokslinius tyrimus Šiaurės ašigalyje ir lyginti tuos pačius gamtos procesus Arktyje bei Antarktidoje – abiejuose Žemės poliariniuose regionuose. Tokie tyrimai vadinami bipoliniais.
Ukraina jau daugelį metų vykdo mokslinius tyrimus Antarktidoje, o dabar pirmą kartą įgis galimybę sistemingai dirbti ir Arktyje.
Birželio 25 d. Varšuvoje buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Ukrainos Nacionalinio Antarktidos tyrimų centro ir Lenkijos mokslų akademijos Geofizikos instituto. Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos Nacionalinis Antarktidos tyrimų centras.
Sutartis numato 2026–2027 m. vykdyti bendrus geofizikos tyrimus Lenkijos poliarinėje stotyje „Hornsund“, pavadintoje Stanisławo Siedleckio vardu, Arktyje ir Ukrainos stotyje „Akademik Vernadsky“ Antarktidoje.
Mokslininkai planuoja įsteigti dvi sinchroniškai veikiančias laboratorijas abiejuose poliariniuose regionuose.
„Ukrainai tai – langas į Arktį“, – pažymi tyrėjai. Kadangi Ukraina neturi savo bazės Arktyje, šis susitarimas suteiks galimybę naudotis Lenkijos poliarinės stoties infrastruktūra, prieiga prie mokslinių duomenų, keistis patirtimi, technologijomis ir vykdyti bendrus tarptautinius tyrimus.
Tyrėjai planuoja palyginti magnetinio lauko svyravimus šiauriniame ir pietiniame pusrutuliuose, rinkti uolienų ir dirvožemio mėginius, atlikti seismologinius ir aplinkos tyrimus.
„Bipoliniai yra ne tik sutrikimai”, – juokavo ką tik Lenkijos stotyje apsilankęs Nacionalinio mokslinių tyrimų ir plėtros centro direktorius Jevhenas Dykyi.
„Susidaro įspūdis, kad Arktis tam tikra prasme yra „Antarktida iš vidaus”, – aiškina jis. – Panašūs, bet ne identiški. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad mano kolegos iš Lenkijos ir aš žvelgiame į ateitį, o ne į praeitį. Šio bendradarbiavimo dėka mūsų mokslininkams atsiveria kelias į Arktį.”
Jis taip pat išreiškė Ukrainos mokslininkų svajones ateityje turėti savo stotį netoli Šiaurės ašigalio.
Šios vasaros pabaigoje du Ukrainos geofizikai Jurijus Sumarukas ir Antonas Kušniras vyks į Arktį.
Ir jau Antarktidos vasarą, kai Ukrainoje ir Arktyje žiema, Vernadskyje laukiama lenkų specialistų.
Šiais metais Antarktidos stotis „Akademik Vernadsky” šventė 30 metų jubiliejų. Ukrainos vėliava buvo iškelta 1996 m. vasario 6 d. mažoje uolėtoje ir vėjuotoje Galindezo saloje prie Antarktidos krantų.
Nuo to laiko Ukrainos poliariniai tyrinėtojai ten vykdo mokslinius tyrimus, o stotis taip pat tapo piečiausiu Ukrainos buvimo pasaulyje „forpostu”.





