Rugsėjo 21 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Share

Covid-19 situacija

Nustatyti 1155 nauji COVID-19 atvejai, mirė 18 žmonių, 2,7 tūkst. žmonių gavo pirmąjį skiepą. Ligoninėse nuo COVID-19 šiuo metu gydomi 997 žmonės.

Per savaitę aktyvių koronaviruso protrūkių išaugo beveik dvigubai – nuo 205 iki 374, o didžiausias augimas fiksuotas ugdymo įstaigose, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose testus dėl koronaviruso atlieka apie 40 proc. vaikų, sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. „Daugiau tėvelių leidžia vaikams testuotis, ta situacija po truputį gerėja. Šiandien mes turime apie 40 procentų vidutiniškai Lietuvoje besitestuojančių vaikų“, – LRT radijui antradienį sakė ministrė.

Jungtinės Valstijos paskelbė atšaukiančios pusantrų metų galiojusį kelionių draudimą ir į šalį nuo lapkričio įsileis visus nuo COVID-19 pasiskiepijusius, testuotus asmenis.

Bendrovė „Johnson & Johnson“ paskelbė duomenis, rodančius, kad suleidus antrąją jos sukurtos vakcinos „Janssen“ dozę dar labiau stiprėja po pirmojo skiepo įgyjamas imunitetas.




Lietuva įžengė į blogiausią iš keturių, „juodąją“, pandemijos spalvinę zoną. Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, bus svarstoma ir dėl privalomų kaukių ir karantino sugrąžinimo.

Migrantų krizės padėtis

Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad Lietuvoje suregistruoti 2 962 neteisėti migrantai, 2,8 tūkst. iš jų pasiprašė prieglobsčio. 512 migrantų bei izoliuoti dėl COVID-19 liko nesuregistruoti. 500 migrantų pasišalino iš apgyvendinimo vietų, dalis vėliau sugrąžinti.

Teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Europos Žmogaus Teisių Teismui besiskundusių afganistaniečių neteisėto slėpimo Lietuvoje.

Baltarusija suaktyvino bevizį judėjimą, Lenkija baiminasi šimtų tūkstančių migrantų pasienyje

Baltarusija ką tik žengė ryžtingą žingsnį-leido keliones be vizų tokioms šalims kaip Pakistanas, Jordanija, Egiptas ir Pietų Afrika, todėl šimtai tūkstančių žmonių gali panaudoti Baltarusiją kaip tranzito šalį į likusią Europos dalį. Pasak Lenkijos vidaus reikalų ministro Mariuszo Kamińskio, Baltarusijos žingsnis gali reikšti, kad migrantų krizė gali tęstis mėnesius. Nors dauguma migrantų tikriausiai Lenkiją naudotų tik kaip žingsnį siekdami pasiekti tokias šalis kaip Vokietija ar Jungtinė Karalystė, Lenkija dabar yra kovos dėl sienos rytiniame Europos flange priešakyje.

Ministras Kamińskis pranešė, kad dėl gilėjančios krizės bus siunčiami papildomi 500 Lenkijos karių patruliuoti Rytų sienos. Vidaus reikalų ministras taip pat informavo, kad Lenkija turi vis daugiau įrodymų, patvirtinančių Baltarusijos tarnybų veiklą pasienio krizės atveju.

Borisas Johnsonas: islamistų reabilitacija tikrai nėra išeitis

Prieš porą dienų 20-metis Sudeshas Ammanas Londono pietuose subadė kelis žmones. Kai buvo paskelbta žinia, kad anksčiau už teroristinius nusikaltimus teistas ir trejiems metams ir keturiems mėnesiams nuteistas Amanas šį sausį buvo ką tik paleistas iš kalėjimo, žinia sukrėtė Didžiosios Britanijos visuomenę. Tai ne vienintelis incidentas, susijęs su islamo radikalu, kuris buvo paleistas iš kalėjimo anksti. Neseniai 2019 m. Lapkritį Londono tilte buvo surengtas išpuolis, per kurį žuvo du žmonės, kuriuose dalyvavo dar vienas nuteistas islamistas, atlikęs tik pusę savo laisvės atėmimo bausmės. Įvykiai ne tik pašiurpino JK piliečius, bet ir paskatino diskusijas apie islamistų reabilitacijos pastangas. Kalbėdamas po išpuolio, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pasidalino savo nuomone apie sunkumus bandant reabilituoti radikalius islamistus. „Manau, kad pažvelgus į problemas, su kuriomis susiduriame perauklėdami ir atgaudami islamizmui pasiduodančius žmones, tai yra labai, labai sunku ir labai reta, tai gali atsitikti, tačiau sėkmės atvejų yra labai mažai“ – pripažino Johnsonas.

Saugumo spragos

Kibernetinio saugumo centras atliko Lietuvoje parduodamų trijų Kinijos gamintojų „Huawei“, „Xiaomi“ ir „OnePlus“ išmaniųjų 5G įrenginių tyrimą bei pirmuose dviejuose nustatė kibernetinio saugumo rizikų, susijusių su gamintojo įdiegtomis programėlėmis, duomenų nutekėjimo rizika ir galimais žodžio laisvės ribojimais. Krašto apsaugos ministerija pranešė, kad kiniškų išmaniųjų telefonų yra įsigijusios virš 200 valstybės ir savivaldybių institucijų.

Prezidentas pasveikino Armėniją 30-ųjų nepriklausomybės metinių proga

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Armėnijos Prezidentą Armeną Sarkisianą ir visus šalies gyventojus 30-ųjų nepriklausomybės metinių proga. Prezidentas pažymėjo, kad prieš trisdešimt metų Lietuva buvo pirmoji šalis, pripažinusi Armėnijos nepriklausomybę. Šalies vadovas Armėnijos žmonėms palinkėjo vienybės, sveikatos ir visokeriopos sėkmės. Prezidento sveikinime teigiama, kad šie metai yra ypatingi Armėnijai ir Lietuvai, kadangi švenčiame diplomatinių santykių užmezgimo 30-metį.

Prezidentas pasveikino Maltos vadovą Nepriklausomybės dienos proga

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį išsiuntė laišką Maltos Respublikos Prezidentui George‘ui Vellai ir pasveikino Nepriklausomybės dienos proga. Valstybės vadovas Maltos Prezidentui ir visiems žmonėms palinkėjo laimės ir sveikatos, o jų šaliai – gerovės ir klestėjimo.

Prezidentas susitikime su lietuvių bendruomene Niujorke: kurkime vieną Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda per vizitą Niujorke tradiciškai susitiko su lietuvių bendruomene ir įteikė apdovanojimus Lietuvai nusipelniusiems žmonėms. Seniausioje lietuvių išeivių JAV organizacijos „Susivienijimo lietuvių Amerikoje“ (SLA) būstinėje Prezidentas su pirmąja ponia susitiko su lietuviais iš rytinės JAV pakrantės. SLA būstinėje jie apžiūrėjo išeivijos dailininkų parodą, domėjosi lietuvių gyvenimo aktualijomis. „JAV lietuvių bendruomenė – viena seniausių ir stipriausių pasaulyje. Savo meile, atsidavimu Tėvynei, bendruomeniškumu ji puoselėjo lietuvybę gūdžiais sovietų okupacijos metais. Dėkoju Jums, kad kovojote už Lietuvos laisvę. Dabar kartu kurkime vieną Lietuvą“, – sakė šalies vadovas.

Skaičiuoklė

Lietuvoje pradėjo veikti skaičiuoklė, skirta palengvinti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą. Joje galima pamatyti preliminarias tiekėjų siūlomas kainas pagal suvartojamą elektros kiekį.

Bauda bankui

Lietuvos banko valdyba skyrė 300 tūkst. eurų baudą ir įspėjimą lietuviško kapitalo Medicinos bankui, neužtikrinusiam tinkamo pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimų laikymosi.

Darbo partijos frakcija ministrui siūlo pagalvoti kitų būdų apmokestinti taršą

Seimo opozicinė Darbo partijos frakcija siūlo aplinkos ministrui Simonui Gentvilui pagalvoti kitų būdų apmokestinti taršą. Parlamentarų nuomone, ministro siūlymai nėra susiję su realios taršos mažinimu.

Nauja vadovė

„Swedbank“ pradėjo vadovauti bankininkė Inga Skisaker. Anksčiau ji buvo „Nordea“ banko Lietuvoje vadovė.

Beveik du trečdaliai britų: tikyba kaip mokomasis dalykas yra svarbi

Naujame britų tyrime nustatyta, kad mokyklose vykstančios tikybos pamokos sulaukia didelio pritarimo. Tyrimas buvo atliktas remiantis „Savanta“ švietimo labdaros organizacijos „Culham St Gabriel’s Trust“ užsakymu. Buvo apklausta 2 000 suaugusiųjų, iš kurių beveik du trečdaliai (64 proc.) respondentų pripažino, kad yra svarbu, jog tikybos pamokos būtų įtrauktos į mokyklų mokymo programas. Taip teigė ir daugiau nei pusė (52 %) apklaustųjų, nepriskiriančių savęs jokiai religijai. Beveik trys ketvirtadaliai suaugusiųjų (73 proc.) teigė, kad tikybos dalykas turi suteikti jauniems žmonėms galimybę pažinti kitus žmones, įsitikinimus, pasaulėžiūrą ir kultūrą, o tarp išpažįstančiųjų religiją tokių buvo 78 proc.

Anglijos operoje atleidžiami baltaodžiai muzikantai skatinant įvairovę

Keliaujanti Anglijos opera paskelbė atleidžianti pusė operos orkestro muzikantų, siekdami didesnės kolektyvo įvairovės rasiniu ir etniniu pagrindu. To rezultate, 14 baltaodžių muzikantų tarp 40 ir 66 metų prarado darbą minėtoje įstaigoje. Jie buvo informuoti, kad artėjančiame sezone jie negaus naujų darbo pasiūlymų.

Trudeau pergalė

Kanados ministro pirmininko Justino Trudeau liberalai liko valdžioje po įtemptų pirmalaikių rinkimų, rodo televizijos prognozės.

EŽTT sprendimas

Europos Žmogaus Teisių Teismas paskelbė išvadą, kad Rusija yra atsakinga už 2006 metais Londone įvykdytą disidento buvusio agento Aleksandro Litvinenkos nunuodijimą radioaktyviu poloniu. Kemlius pareiškė, jog šis sprendimas – nepagrįstas.

Skripalių apnuodijimas

Jungtinės Karalystės policija pranešė turinti pakankamai įrodymų, kad iškeltų kaltinimus trečiam Rusijos piliečiui dėl buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo „Novičiok“ 2018 metų kovą.

Krikščionio futbolininko Neimaro prašoma vengti „religinės ar politinės propagandos“

Žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad krikščionis Brazilijos futbolininkas Neimaras da Silva Santos Jaunesnysis, vadinamas tiesiog Neimaru pagal sutartį su savo komanda yra įsipareigojęs vengti „religinės ar politinės propagandos“. Ispanijos laikraštis „El Mundo“ teigia, kad tai yra viena iš Brazilijos žvaigždės sutarties su „Paris Saint-Germain“ futbolo klubu sąlygų.

Grįžimas į mokyklas

Talibanas pažadėjo, kad Afganistano mergaitės galės sugrįžti į mokyklas „kai tik bus galima“. Valdžią šalyje perėmęs judėjimas anksčiau iškrovokavo pasipiktinimo bangą sprendimais, faktiškai eliminavusiais moteris ir mergaites iš viešojo gyvenimo.

Lenkų premjeras smerkia išpuolius prieš bažnyčias ir kunigus

Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki pasmerkė išpuolį Ščecine, kuomet 30 –etis vyras nuniokojo bažnyčios vestibiulį, sulaužė kryžių, o tada puolė mušti kunigą. Incidentas įvyko Rugsėjo 15 d. įvykį tiria policija. „Šiandien kalbėjau su tėvu Marcin, šv. Juozapo parapijos Ščecine kunigu, kuris po išpuolio buvo paguldytas į ligoninę. Šis kunigas gynė krucifiksą ir buvo sumuštas. Tikiuosi, jog piktadarys sulauks tinkamos bausmės, – sakė premjeras.

Evakuacija Kanaruose

Ispanijos La Palmos salą, kurioje praeitą savaitgalį prasidėjo ugnikalnio išsiveržimas, supurtė keli nedideli žemės drebėjimai. Iš Palmos salos Tenerifėje jau perkelta apie 360 turistų, artimiausiu metu evakuacijos laukia dar apie 180 žmonių.

Perversmas Sudane

Valstybinė Sudano žiniasklaida pranešė, jog šalyje sužlugdytas mėginimas įvykdyti perversmą, tačiau sąmokslininkų neįvardijo.

Prezidentas: Lietuva yra karštajame pasaulio taške

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje ruošiasi kelti saugumo, informacinio atsparumo ir klimato kaitos problemas. „Mano pranešimo pagrindinės temos, žinoma, yra susijusios su dabarties aktualijomis ir tai pirmiausia yra tarptautinio saugumo situacija, ypač turint omenyje, kad Lietuva yra karštajame pasaulio taške“, – teigia prezidentas komentare, kurį iš Niujorko perdavė jo spaudos tarnyba.

Parengė Simonas Kaunelis

Share