Prof. Jonas Grigas. Kas atsitiko visuomenei? Gary Tabach sakė: „Žurnalistai – prostitutės, bet negarbingos“…

Share

Kovo 4 d. per LRT radiją transliuotoje laidoje žurnalistė klausė, kas atsitiko visuomenei, kodėl žiniasklaidoje tiek daug patyčių? Kalbinti žmonės reiškė įvairias nuomones, bet, mano supratimu, esmės nei vienas nepasakė.

Prisimenu sovietinės okupacijos laikus (tikrai jais nesižaviu), kai radijas ir laikraščiai skelbė, kiek prikulta grūdų, išauginta paršelių, primelžta pieno, pagaminta staklių ir kitų gėrybių. Komunistų partijos centro komitetas nurodinėjo daugiau skelbti gėrio, dažniausiai stipriai perdedant ir meluojant, ir slėpti blogį, nusikaltimus ir nelaimes.

Nepriklausomybės laikais viskas apsivertė aukštyn kojomis. Jau trisdešimt metų negirdime ir neskaitome, kas Lietuvoje yra gero, kas sukuriama, pagaminama. Lietuvos universitetų ir mokslo institutų laboratorijose jei ne kasdien, tai tikrai kas savaitę kažkas naujo atrandama ar sukuriama, ko niekas pasaulyje nežinojo. Kasmet pasaulio mokslo žurnaluose paskelbiami šimtai mokslo straipsnių apie tuos mūsų tautiečių atradimus. Ar kas nors Lietuvoje apie juos žino?

Ar žurnalistai apsilanko mokslo laboratorijose, ar pasidomi, ką jose veikia tyrėjai už milijonus mokesčių mokėtojų pinigų? Apie tai ne kartą rašiau spaudoje, bet žurnalistai sako, kad žmonėms tai neįdomu. Ar tikrai neįdomu, kuo Lietuva gyvena? Lietuvoje keli tūkstančiai mokslininkų ir tyrėjų, ar tikrai žmonėms neįdomu, ką jie dirba, ką sukuria, už ką jiems skiriamos valstybinės pensijos?

Iš žiniasklaidos atrodo, kad Lietuvoje neliko inžinierių, nors du universitetai kasmet paruošia jų didelį būrį. Ką jie dirba, ką sukuria? Ar daug kas galėtų atsakyti? Apie tai žiniasklaidoje 30 metų nerasi nieko. Atrodo, kad inžinieriai, išėję iš universitetų, išgaruoja į kosmosą.

Lietuvoje tūkstančiai aukštos kvalifikacijos gydytojų kasdien gelbsti žmonių gyvybes nuo sunkiausių ligų, daro sudėtingiausias operacijas, gina disertacijas, atrasdami naujus gydymo metodus. Ar apie tai daug kas girdėjote? Kasdien tik girdime ir skaitome, kiek žmonių mirė nuo koronaviruso. Mėgaujamasi apie sulaikytus gydytojus, nors ši nemaloni “žinia”, tikėtina, tyliai užgęs. Kaip ir dauguma žiniasklaidos skandalingų “žinių”.




Lietuvos žiniasklaida 30 metų skelbia daugiausia tai, kas šalyje yra bloga – nusikaltimus ir nelaimes, formuodama žmonėms neigiamas emocijas, įteigdama, kad valdžia negera, kad žmonės nedori, nusikaltėliai. Ar tai ne patyčios?

Jeigu universiteto profesorius atrado tai, ko niekas iki tol nežinojo, žiniasklaidai neįdomu, bet jeigu jo šeimoje kilo konfliktas – žiniasklaidoje jis skamba ilgai. Ar tai ne patyčios?

Kai kurie žurnalistai prisipažįsta, kad „už sutartą sumą“ jie perkami skelbti melagingą informaciją. Pavyzdžiui, viena garbinga autorė neseniai viešai prisipažino, kad telekomunikacijų bendrovė jai siūlė paneigti objektyvius mokslininkų faktus ir komentarus feisbuke, kad 5G ryšiai šimtus kartų padidins žalingą, daug ligų, įskaitant vėžį, sukeliančią elektromagnetinę spinduliuotę. Kitos „pseudožurnalistės“ už pinigus meluoja Lietuvos žmonėms. Ar jos nesityčioja iš jų?

Man atrodo, kad ydinga Lietuvos žurnalistika per 30 Nepriklausomybės metų išugdė patyčių kartą. Dabar jau žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose retai rasi gerų komentarų, papildančių straipsnių autorių mintis. Daugiausia rasi anoniminių patyčių, dažnai necenzūrinių. Jos nešalinamos, bet užtat šalinamos objektyvios mintys, kurios nesutampa su užsakyto ydingo straipsnio turiniu.

Taip žiniasklaida tyčiojasi iš žmonių, todėl taip sunku rasti ką nors pozityvaus paskaityti. Žurnalistai jau retai yra objektyvių žinių ir teisingos informacijos skleidėjai. Nesinorėtų, bet priminsiu, kad interviu su Arnu Klevečka JAV karo laivyno pirmojo rango kapitonas (pulkininkas) Gary Tabach pasakė: „Žurnalistai – prostitutės, bet negarbingos.“

Štai kas atsitiko visuomenei ir kodėl žiniasklaidoje tiek daug patyčių!!! „Kuo labiau visuomenė tolsta nuo tiesos, tuo labiau ji nekenčia tų, kas apie ją kalba“ (George Orwell, 1903-1950). Prieš rašydami, žurnalistai turėtų praleisti savo žodžius pro trejus vartus: Ar tai tiesa? Ar tai būtina? Ar tai malonu?

Komentarai :

  1. Skambina emigravę mūsų tautiečiai pažįstami iš Londono ir kitur ir klausia: “Kas vyksta Lietuvoje?” Kodėl jų skaitomuose portaluose DELFI,, 15 min.lt, , lrytas.lt. , LRT.LT nėra jokių pozityvių žinių, o vien tik Lietuvą apėmęs blogis, kuris kelia žmonėms nerimą, depresiją? Bandau aiškinti, kad tai žurnalistai kariauja prieš savo tautą, savo žmones, skleisdami tik nerimą ir depresiją sukeliančias publikacijas. Negaliu jiems paaiškinti, kodėl žurnalistika Lietuvoje išsigimė. Aiškinu, kad Lietuvoje žmonės niekada savo istorijoje taip gerai negyveno, kaip dabar. Tik pandemija sukaustė žmones, bet ji kada nors praeis.

    1. Citata: “Aiškinu, kad Lietuvoje žmonės niekada savo istorijoje taip gerai negyveno, kaip dabar.”

      Ar bent suvoki,kokią nesąmonę čia leptelėjai?

      liaudiesmenas.livejournal.com

      P.S.ankstesnius postus galima pamatyti,apačioje paspaudus “Previous 10”

      1. Prisiminkite, kaip sunkiai dirbo nuo aušros iki tamsos mūsų tėvai ir protėviai, ir kaip skurdžiai gyveno, neturėdami nei radijo, TV, telefono, elektros, nekalbant apie šaldytuvą ar mašiną ir suprasite, ar nesąmonę leptelėjau. Turbūt vaikštote užsimerkęs, ar sąmonė užmigusi.

      2. Dubajaus įkūrėjas šeichas Rašidas apie savo šalies ateitį pasakė:
        “Mano senelis jojo ant kupranugario, mano tėvas jojo ant kupranugario, aš važiuoju su Mersedesu, mano sūnus su Land Roveriu, mano anūkas irgi su Land Roveriu, bet proanūkas jos ant kupranugario…”
        Kodėl jūs taip manote?
        ” Sunkūs laikai sukuria stiprius žmones, stiprūs žmonės sukuria lengvus laikus. Lengvi laikai sukuria silpnus žmones. Silpni žmonės sukuria sunkius laikus.
        Daugelis nesupras, bet reikia auklėti tikrus karius, o ne parazitus.”

  2. Dėkoju Gerb. Prof. Jonui Grigui už teisingą įžvalgą. Palaikydama jūsų žodžius, kad žurnalistai “nuvažiavo” lengviausiu keliu, pataikaudami žiūrovui, klausytojui, besivaikydami didesnio užmokesčio, norėtųsi, matyti tuos tikruosius tautos šauklius, kurie skleistų, kaip jūs paminėjote, teisingas ir įkvepiančias istorijas, kurios stiprintų mūsų tautą. Manau, tikrai dauguma žmonių norėtų matyti apie mokslo naujoves, paprastų žmonių gyvenimo gražias iniciatyvas. Visuomenę prilyginama kūdikiui, jei jį auginsi su knyga, gerom emocijom tai užaugs pilnavertis žmogus. Jei augdamas matys tik negatyvius dalykus, tai net ir užaugęs, nesužinos koks yra normalus gyvenimas. Taip ir mūsų žiniasklaida galėtų įsijungti į tą kilnų darbą, bet didžiulis klausimas kuri televizija įsileis tokius šauklius?! Juk tai nepopuliaru, nepelninga! Norisi apeliuoti į LRT? 🙂 Juk dauguma vyresnių žmonių žiūri tik TV programas, kuriose matome daug negatyvo, ir iš politikų tiek daug neteisybės, aiškiai pažeidžiant konstituciją, tai koks visuomenei pavyzdys? Iš ko tauta turi semtis įkvėpimo?
    Pabaigiant, noriu pasidžiaugti, kad Šauklių tikrai yra ir jų vis daugėja privačiuose interneto kanaluose, gaila, kad , kol kas, sunkiai pasiekiami plačiajai visuomenei.

    1. Teisingos Jūsų mintys, ponia Lina, jos atspindi daugumos Lietuvos žmonių norus ir lūkesčius, bet Lietuvos žiniasklaida tarnauja ne jiems, o pinigams.

  3. Pritariu gerb.profesoriaus įžvalgoms. Kartu noriu papildyti, kad žurnalistai, kaip ir mes visi likusieji eiliniai piliečiai esame tos pačios bendruomenės nariai. ir jie atspindi bendrąjį kontekstą. Tačiau žurnalistams, politikams, valstybės tarnautojams, mokytojams, bažnyčios tarnams turi būti keliami kitokie reikalavimai. Deja žurnalisika (ne tik Lietuvoje) nueina pačiu lengviausiu populistiniu keliu – rašyti ir kalbėti apie tai, ką nori girdėti didžiuma žmonių. Nėra jokia paslaptis, kad didelė dalis žmonių labiau domisi vykstančiais skandalingais įvykiais, nei kultūros, mokslo ir kitais pasiekimais. Štai ir matome populiariausių laikraščių bei žurnalų pirmuosiuose puslapiuose besipuikuojančius savo tuštybe veidus, kurie patys arba už juos gali sumokėti redakcijoms apvalias sumas už tokius reportažus apie nieką. Iš to išplaukia pagrindinė išvada – žiniasklaida sovietmečiu buvo valdoma partnių struktūrų – dabar pinigų (neretai labai didelių)

  4. Ačiū gerb. Profesoriui Jonui Grigui už pateiktą teisybę. Skaudu girdėti, kad nemaža dalis žurnalistų už pinigus taip žemai puolė, o juk mes norim jais pasitikėti ir laukiam tik sąžiningai teisingų žinių!!!

  5. Ačiū gerb. Profesoriui Jonui Grigui už tiesos žodžius. Gaila, kad daug vyresnių Lietuvos žmonių klauso ir pasitiki Lietuvos žiniasklaida….

    1. Kai kurie žurnalistai jau tampa purvataškiais.
      Labai gaila.





Comments are closed.

Share