Pavojingi žaidimai

Share

temp_file_vv4_180_180

Lietuvos švietimo sistemą ir vėl drebina skandalas. Po dviejų metų šmeižto ir juodinimo žiniasklaidoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorių Bronislovą Burgį Kauno apygardos apeliacinės instancijos teismas visiškai išteisino, panaikinęs grupės įtakingų žmonių ir žiniasklaidos jam inkriminuojamus nusikaltimus.

Panaši skandalinga situacija, gal kiek kitokia savo turiniu, kartojasi Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje. Joje moksleiviai barikadomis neva gynė iš darbo atleistą lietuvių kalbos mokytoją. Maištaudami moksleiviai privertė iš pareigų atsistatydinti gimnazijos direktorę V.Šumkauskienę. Ši principingai nenusileisdama organizuotam moksleivių nusprendė trauktis iš pareigų, bet savo sprendimo dėl mokytojo atleidimo neatšaukė.

Nepaisant liaupsių gimnazijos moksleiviams ir iš darbo atleistam mokytojui skandalingas istorijas mėgstančioje žiniasklaidoje, filologas, publicistas ir politikos bei kultūros apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis apie pedagogės ir moksleivių konfliktą yra kitokios nuomonės:

Labai pavojingi žaidimai žaidžiami. Nepažįstu nei to mokytojo, nei direktorės, nežinau nei situacijos toje mokykloje. Net jeigu šiuo atveju būtų laimėjusi ir “teisioji” pusė, būdas, kurio buvo “išspręsta” situacija, teisinei valstybei ir pilietinei visuomenei yra visiškai nepriimtinas.
Klausau šįryt radiją, visi ploja katučių: ach toks “šaunus” jaunimas, kaip pilietiškai pasielgė, kaip gerai tokiems “užsisėdėjusiems” direktoriams, šaunuolis “pažangus” mokytojas…
Kartoju: nežinau kas ten atsitiko ir šiuo atveju ne taip svarbu. Aišku viena: jeigu panašių situacijų negalima išspręsti kitaip, kaip tik naudojantis mokinių “sukilimu”, tai rodo tik savivaldybės pareigūnų, atsakingų už švietimo įstaigų darbą, visišką nepajėgumą ir išminties trūkumą.
Sako: “populiarus mokytojas”. Čia ne “populiarumo”, bet teisingumo ir teisės klausimas. Ar teisingai ir teisėtai mokytojas elgėsi? Ar teisingai ir teisėtai elgėsi direktorė? Ar teisingai ir teisėtai elgėsi moksleiviai?
Čia yra esminiai klausimai, į kuriuos privalo atsakyti už situaciją atsakingi savivaldybės pareigūnai. Kadangi moksleiviai taip pat nėra laisvi nuo atsakomybės. Jie taip pat, stodami į šią mokyklą, yra pasirašę tam tiktas sutartis ir yra įsipareigoję laikytis tam tikrų taisyklių. Ar jie jų nepažeidė, pastatę barikadas? Aš nežinau. Gal ten numatyta ir tokia konfliktinių situacijų sprendimo tvarka.
Bet šios situacijos sprendimo būdu sukuriamas precendentas. Ir jeigu ji bus sprendžiama atsižvelgiant ne į teisės ir teisingumo principus, bet į “nuomonių apklausos” rezultatus bei “populiarumo” rodiklius, visa tai bus toleruojama ir pripažįstama kaip “problemų sprendimų būdas”, visuomenė judės anarchijos kryptimi toliau.
Manipuliuoti moksleiviais nėra labai sudėtinga. Net jeigu šiuo atveju laimingu atsitiktinumu būtų laimėjusi “teisioji” pusė, nebūtinai taip atsitiks kitą kartą. Kai žmonės įsitikins, kad veikti galima “ir tokiomis priemonėmis”, entuziastų ir manipuliatorių nepritrūks. Tik priemonių situacijoms valdyti jau bus žymiai mažiau, jeigu jų išvis liks.
Mano supratimu, savivaldybei šiuo atveju tenka pagrindinė atsakomybė. Ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius neturėtų gundytis pigiu “populiarumu”.

Komentarai :

  1. Labai teisingos mintys. Visiškai sutinku su autoriumi: “… šios situacijos sprendimo būdu sukuriamas precendentas. Ir jeigu ji bus sprendžiama atsižvelgiant ne į teisės ir teisingumo principus, bet į „nuomonių apklausos“ rezultatus bei „populiarumo“ rodiklius, visa tai bus toleruojama ir pripažįstama kaip „problemų sprendimų būdas“, visuomenė judės anarchijos kryptimi toliau”.
    “Nuomonių apklausa” jau yra diegiama ir visiškai kitose visuomenės gyvenimo sferose.
    Net įstatymuose pasitaiko tokių “perliukų”. Pvz., pagal LR Vietos savivaldos įstatymo 33 straipsnio 4-ą dalį seniūnaitis renkamas apklausos būdu!? Tai koks čia atsiprašant “rinkimas”.





Comments are closed.

Share