Karas Ukrainoje. Septyni šimtai aštuoniasdešimt aštuntoji (balandžio 21) diena

Share

Locked N’ Loaded 

Pateikiame svarbiausius balandžio 14–20 d. akcentus

Galima pasidžiaugti dėl pagaliau pasiekto politinio susitarimo, JAV atnaujinti pilnavertę karinę pagalbą Ukrainai. Tačiau popierius, pažadas ir pinigai nekariauja. Kritiškai svarbu, kaip greitai šie sprendimai taps turiniu (ginkluotė, šaudmenys ir kita įranga).

Ukrainos pajėgos geba agresoriui padaryti ženklių nuostolių užnugaryje, kurie gali įtakoti rusų ateities operacijas (pvz. Krymo oro gynyba ir smūgius strateginiais bombonešiais).

Vertinant agresoriaus trijų savaičių nuostolių dinamiką galima teigti, jog jo puolimo potencialas drastiškai krenta. Kita vertus, dėl susilpnėjusių Ukrainos pajėgų ir pagrindinėje puolimo ašyje rusų susikurto pranašumo ore (KAB’ai), agresorius geba vystyti puolimo operacijas bei pasiekti svarbių laimėjimų (pvz. ukrainiečių gynybos pralaužimas prie Ocheretyne).

Siūlome skaityti detaliau

Mūšių ir nuostolių dinamika




Ukrainos pajėgos tęsė atakas prieš objektus esančius okupantų gynybos gilumoje. Paminėtinas smūgis rusų kariniam oro uostui Dzhankoy, kuomet agresoriaus oro gynybai padaryti ženklūs nuostoliai. Apie juos rašėme čia – https://www.facebook.com/share/p/EWehhqnbpSfxoYHK/. Vyšnaite ant torto tapo sėkminga Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir karinės žvalgybos operacija agresoriaus gynybos gilumoje numušant strateginį bombonešį Tu22M3 (https://www.facebook.com/share/p/xgGvTnexTy6d2Bbc/). Tai viena sėkmingiausių ukrainiečių operacijų rusų užnugaryje. Be to, Ukrainos pajėgos atakavo ir kitus rusų karinius taikinius (degalų gamyklas, su gynybos pramone siejamą chemijos produktų gamyklą ir kt.).

Okupantų smūgiai prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą kiek sumenko. Smūgių raketomis intensyvumas išliko panašiame lygmenyje, tai atsispindi nuostolių grafoje (25 vs 26), rezultatyvumas ir toliau nesiekia kovo mėnesio savaičių vidurkio (36). Tuo tarpu dronų grafoje fiksuojamas dvigubas rusų nuostolių kritimas (279 vs 144), o tai yra gerokai mažiau už kovo mėn. savaitinį nuostolių vidurkį (222). Rusai ir toliau didžiaja dalimi taikėsi į Ukrainos energetinę infrastruktūrą Kharkiv, Odesa ir kituose regionuose.

Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose:

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai nežymiai sumenko (6140 vs 5880). Vertinant savaitės dinamiką nuostoliai šioje grafoje bangavo bei išliko vidutiniai. Lyginant su praeitos savaitės vienos dienos nuostolių vidurkiu, šis atitinkamai irgi kažkiek sumažėjo (877 vs 840). Agresoriaus nuostoliai šioje grafoje nesiekia kovo mėn. vienos savaitės vidurkio (6340 vs 5880).

Rusų šarvuotos technikos netektys sumenko drastiškai (314 vs 186), atitinkamai lyginant su praėjusia savaite sumažėjo ir vidutiniai vienos dienos nuostoliai (44,8 vs 26,5). Be to, nebuvo nei vienos dienos, kuomet nuostoliai šioje grafoje siektų buvusi lygį (44,8). Lyginant su kovo mėnesio savaitės vidurkiu, okupantų netektys šioje grafoje nesiekė praėjusio mėn. savaitės vidurkio (247 vs 186).

Gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis toliau didėja. Prieš tris savaites jis buvo 15:1, praeitą savaitę – 19,5:1, o šią net – 31,6:1. Šis atotrūkis jau viršijo kovo mėn. buvusį santykį (25,6:1) ir rodo vis gilėjančias rusų problemas vykdant operacijas pilnaverčiais mechanizuotais vienetais.

Rusų artilerijos nuostoliai taip pat gerokai sumenko (279 vs 167), atitinkamai sumažėjo vienos dienos nuostolių vidurkis (35,1 vs 23,8). Žvelgiant į savaitės dinamiką, rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai būtų gerokai menkesni, tačiau sekmadienio ir šeštadienio tikslūs ukrainiečių smūgiai į rusų užnugarį kiek pataisė situaciją. Rusų netiesioginės ugnies sistemų nuostoliai buvo mažesni nei kovo mėn. savaitės vidurkis (221 vs 167).

Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys kiek sumenko, tačiau išliko gana ženklios (388 vs 326), atitinkamai sumažėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (55,4 vs 46,5). Lyginant su kovo mėn. savaitės vidurkiu, rusų nuostoliai šioje grafoje buvo mažesni (346 vs 326).

Agresoriaus oro gynybos sistemų netektys išliko tame pat lygmenyje (9 vs 9), liūto dalį nusinešė sėkmingi Ukrainos gynėjų smūgiai Dzhankoy. Rusų nuostoliai šioje grafoje dar nepasiekė kovo mėn. savaitės vidurkio (11,7 vs 9).

Agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

Vertinimas

Žvelgiant į agresoriaus bendrą smūgių Ukrainos užnugaryje intensyvumo mažėjimą, galima daryti atsargią prielaidą, kad padarę ženklią žalą Ukrainos energetinei sistemai, rusai pergrupuoja ir taupo savo pajėgumus dar vienai smūgių bangai.

Jau trečia savaitė didėjantis agresoriaus gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis bei vis dažnėjančios „banzai“ atakos su nešarvuota technika indikuoja, kad okupantų puolimo potencialas mažėja. Tiesa, santykis gali pasikeisti jei/kai agresorius pradės puolimo operaciją Svatove – Kremina sektoriuose (puolimo smaigalyje bus 1-oji gvardijos tankų armija). Ar šias pajėgas rusai perdislokuos į pagrindinę puolimo kryptį (Chasiv Yar – Pokrovsk – Vuhledar).

Tačiau dėl besitęsiančio resursų (pirmiausia – šaudmenų, ginkluotės) ir gyvosios jėgos trūkumo bei agresoriaus dominavimo ore, Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išlieka sudėtinga:

Nors titaniškomis pastangomis ukrainiečiams pavyko sustabdyti rusų veržimąsi prie Chasiv Yar, tačiau agresoriaus dominavimas ore šią sėkmę gali paversti laikinu ir trapiu laimėjimu.

Agresoriui pavyko apeiti Ukrainos vienetus Berdychi – Semenyvka – Umanske šiaurinį flangą, tai komplikuoja viso Pakrovsk sektoriaus gynybą.

Geopolitinis kontekstas

Po beveik pusmetį trukusių derybų JAV Atstovų Rūmai galų gale priėmė paramos Ukrainai paketą. 95 mlrd. JAV dolerių paramos pakete 61 mlrd. bus skirtas Ukrainai, 26 – Izraeliui, 8 – Taivanui ir kitiems JAV partneriams pietryčių Azijoje ir Okeanijoje. Taip pat, skirti 9 mlrd. humanitarinėms misijoms dabartinėse karo zonose (Ukrainoje, Haityje, Sudane, Gazoje ir t. t.).

Žinoma, paketas balandžio 23 d. dar keliaus patvirtinimui į Senatą ir į Baltuosius rūmus, tačiau Senate esanti Demokratų dauguma bei Joe Biden‘as vienbalsiai palaiko paramą Ukrainai.

Karinės paramos paketas paskirstytas taip:

23 mlrd. JAV dolerių bus skirta vidinių JAV arsenalų atstatymui, kad vėl būtų galima siųsti karinę paramą;

14 mlrd. JAV dolerių bus skirta Ukrainos Saugumo Paramos Iniciatyvai, per kurią Pentagonas iš privačių JAV karinės pramonės partnerių perka modernią karinę techniką ir ginkluotę, o tada tiekia ją Ukrainai;

Daugiau nei 11 mlrd. JAV dolerių bus skirta JAV karinių pajėgų žvalgybinėms, mokomosioms ir atgrasymo operacijoms regione. Geras to pavyzdys – virš Juodosios jūros vykdomos AWACS (Aviacijos perspėjimo ir valdymo sistemos) operacijos, kurių metų Ukraina gauna svarbią žvalgybinę informaciją apie rusų išsidėstymą ir judėjimą.

Apie 8 mlrd. JAV dolerių bus skirta Ukrainos valdžios institucijų darbo palaikymui. Šie pinigai bus įnešti į šalies biudžetą pensijų ir atlyginimų, infrastruktūros bei Ukrainos gynybos pramonės palaikymo reikmėms.

Kartu su 61 mlrd. JAV dolerių paketu Ukrainai, Atstovų Rūmai taip pat patvirtino nuostatą, leidžiančią naudoti įšaldytą rusišką turtą JAV, Ukrainos karinėms reikmėms. Visgi, kaip kompromisą su respublikonais, Ukraina dalį šios paramos – 10 mlrd. JAV dolerių – gaus kaip paskolą be palūkanų.

Iki šio paketo priėmimo, nuo karo pradžios, JAV Ukrainai iš viso perdavė 111 mlrd. JAV dolerių karinės, humanitarinės, energetinės ir kitokios paskirties paramos. Nors apie paramos perdavimo Ukrainai terminus nekalbama, JAV pareigūnai teigia, kad dalis pakete numatytos paramos Ukrainą pasieks jau per savaitę.

*********************************

„Azovo“ karys ruošiasi pakelti į dangų „akis“

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas 

JAV SMŪGIAI PUTINUI Į PAŠIRDŽIUS (2024 04 21)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

JAV Atstovų Rūmai balsų dauguma pritarė įstatymo projektui dėl daugiau nei 60 mlrd. išlaidų karinei ir finansinei pagalbai Ukrainai. Įstatymui pirmadienį turi pritarti Senatas. Tai svarbus, ilgai lauktas JAV smūgis Putino chuntai į paširdžius, kurį numatydami karo nusikaltėliai nebemiegojo pastarosiomis naktimis.

JAV Kongresas smogė Kremliui ir dar vieną smūgį – priėmė įstatymo projektą dėl 6 mlrd. iš 300 mlrd. dolerių vertės turto konfiskavimo Ukrainos naudai. Jei visos šios lėšos kažkokiu tai būdu pasieks Ukrainą ginklų ar ekonominės paramos pavidalu, ordos žiurkės cyps ir mels pasigailėjimo.

Dėl šių džiugių naujienų, pirmadieniui paruoštas nealkoholinio šampano paketas.

JAV ėjimas – labai skaudus Kremliaus pralaimėjimas. GRU, SVR ir FSB nevykėliai apsiskaičiavo, ir gali sulaukti liūdno galo savo pačių paspęstuose spąstuose. Maskvai Teherano rankomis nepavyko įžiebti dar vieno karo židinio Artimuosiuose Rytuose. JAV neatsakė raketomis Iranui, o Izraelio atsakomoji ataka tebuvo pagrūmojimas pirštu.

Masinė ataka prieš Izraelį sutelkė JAV demokratus ir respublikonus, pasitarnaudama, kaip spyris intrigose įsivėlusiems Kongreso nariams, kurie pasišovė pagalbos paketą Ukrainai priimti nedelsiant.

Putino chunta griebėsi šiaudo ir metė į mūšį paskutinius psichologinių kombinacijų rezervus. Pasaulio žiniasklaidą užplūdo Kremliaus dezinformacija. Paleista informacinė tryda, kad atrodytų, jog Ukraina užpuolė Rusiją, žudo ir griauna viską iš eilės, negailėdama nei motinų, nei vaikų.

Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas pranešė, kad apšaudant Novaja Tavolžankos kaimą žuvo nėščia moteris. Gydytojai esą padarė viską, tačiau moteris ir negimęs kūdikis nuo žaizdų neva mirė.

Maskva paskelbė, jog karo zonoje nužudytas „Izvestija“ karo korespondentas Semionas Jeriominas. Lavrovo gegutė Marija Zacharova pareiškė, jog tyčinis žurnalisto nužudymas tai Zelenskio režimo siekis medžioti tiesą skleidžiančius rusų žurnalistus. Teroristinės irštvos melo išmatų skleidėjai kreipėsi į pasaulio žmogaus teisių organizacijas, reikalaudami įvertinti „žiaurų žurnalisto nužudymą“. Tarsi okupantų ir teroristų samdinį bei FSB agentą okupuotose žemėse gintų kokios nors teisės.

Labai keistai viešoje erdvėje sklinda informacija apie tariamą naktinę Ukrainos dronų ataką prieš Rusijos miestus. Skelbiama, jog degė „Lukoil“ saugyklos, kitos naftos perdirbimo gamyklos. Rusija praneša, jog buvo numušta 50 ukrainietiškų dronų. Tačiau atidžiau patyrinėję pranešimų autorius, suradome siūlo galą: tai teroristinės Rusijos gynybos ministerija.

Būtent todėl mes darome išvadą, jog visa ši informacinė triada: Rusijos naftos perdirbimo pramonės naikinimas, nėščių motinų, žurnalistų žudymas mestas, kaip paskutinis koziris, siekiant paveikti pasaulio opiniją, o ypač JAV Kongreso nusistatymą Ukrainos atžvilgiu. Tačiau žiurkių cypimas neišgirstas. Kremliaus chuntos strategai patyrė skaudų pralaimėjimą.

Tikimės, kad smaugiant Kiniją, fašistinis Rusijos režimas gali griūti jau šiemet.

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

„The Washington post“ skelbia, kad galutinai patvirtinus paramos paketą, karinė pagalba Ukrainą pasieks savaitės bėgyje.

Ukrainos politikai ragina blokuoti ar bent apriboti „Telegram“ platformos veiklą dėl nekontroliuojamo Rusijos propagandos skleidimo. Užregistruotas įstatymo projektas, kuriuo siūloma drausti valstybės institucijoms turėti puslapius šiame tinkle. SBU teigimu, „Telegram“ neabejotinai bendradarbiauja su Rusijos FSB. Tą privalo turėti omeny ir mūsų vyrai su antpečiais, neretai „valgydami“ ir skleisdami „Telegram“ kanalo „naujienas“.

Volodymyras Zelenskis Brazilijos žurnalistams pareiškė, jog Izraelio gynimas rodo, jog tai yra dvigubų standartų politikos pavyzdys. Esą Ukraina jau du metus prašo uždengti savo dangų, tačiau to neįvyko, o Izraelis buvo ginamas, nors nėra NATO valstybė.

Ukrainos prezidentas yra visiškai teisus, tačiau šiuo metu vertėtų patylėti. Tokios kalbos verčia jo oponentus prisiminti, kaip Vakarus kaltinantis V. Zelenskis pats nesiruošė karui prieš pilno masto invaziją.

↞ Veiksmai ant žemės ↠

Teigiama, jog Rusija patiria vis daugiau problemų dėl tankų stygiaus. Esą dar liko 2–2,5 tūkst. vienetų, tačiau vykdant puolimą tokiu tempu, kaip dabar, visi rezervai gali būti išeikvoti iki kitų metų. Tačiau Kremlius eina va bank. Nors iš tiesų garma į prarają.

JAV svarsto galimybę į Ukrainą nusiųsti karinius patarėjus. Leidinys „Politico“, remdamasis Pentagono atstovu spaudai generolu majoru Patriku Raideriu, skelbia, jog besikeičiančios saugumo sąlygos keičia Jungtinių Valstijų buvimo Ukrainoje strategiją. Svarstoma galimybė nusiųsti kelis papildomus patarėjus, kurie sustiprintų ambasados Gynybinio bendradarbiavimo biurą.

Fronto linijoje karšta. Driskiai braunasi Avdijivkos ir Kupjansko kryptimis, tačiau nesėkmingai. Visos šios Kremliaus pastangos neturi jokio tikslo. Tai beprasmis resursų švaistymas. Dabar driskiams reiktų galvoti apie gynybą.

Reziumuojant pasikartosime, jog karą laimi šūviai ir ginklai, bet tik padarius teisingus strateginius sprendimus. Tačiau jų priėmimui reikalinga valia.

⥁ Lietuvoje ⥀

Sovietmetį ir „rąstą“ nešusį Leniną primenanti akcija „darom“.

Metus teršiam, šikam, o vieną dieną – tvarkom, kuopiam. 364 dienas metuose mėtom butelius, statybines atliekas, klozetus, padangas, kitokį šlamštą pakelėse, miškuose, o 1 dieną viską velkam į krūvas, fotografuojam ir tuomi didžiuojamės.

Mums nepaprastai didelė gėda dėl tokio iškreipto požiūrio ir nesveikai ligūsto tvarkymo.

Taip išeina, kad metus laiko politikieriai, tvarkytojai, kurie gyvena ne Marse, per tas krūvas šiukšlių pravažiuoja, perlipa, jųjų nemato, o vieną dieną viską netikėtai pamato ir puola kuopti.

Negirdėjom apie panašias akcijas švarą ir tvarką mėgstančiose šalyse. Nematėme padangų kalnų nei Austrijoje, nei Danijoje. Vokietijoje, beje, už ne vietoje paliktų šiukšlių maišą (greta konteinerio), gresia 2500 eurų bauda, o už nušveistą pakrūmėn padangą – nuo 3500 iki 15 000 eurų. bauda. Už 300 kg statybinių miške nutėkštų atliekų – 69 000 eurų.

Tai gal jau nebebūkim tais nusidėjėliais, kurie tikisi, kad kartą metuose gaus išrišimą ir vėl pas svetimas ir svetimus galės po „koldra“ landžiot.

Būkime tvarkingi visur ir visada.

„Darykime“ kasdien.

Komentarai :

  1. Čia ir yra svarbiausia: tvarkytis kasdien. Ir ne tik nemėtant padangų į miškus ir ežerų pakrantes, bet ir nustojant pliurpti niekus “žinių” laidose, nustojant koliotis “socialiniuose tinkluose. Bendraukime su tautiečiais tiesiogiai, vykime lauk visus “perbėgėlius”, kurie čia vaizduoja “pavežėjus” ir nesilaiko jokių Lietuvos įstatymų. Sustabdykime tuos, kurie kasdien šiukšlindami viešąją erdvę”, bando sugrūsti Lietuvą atgal į sovietmetį: 34 nepriklausomos valstybės metai yra milžiniška vertybė.





Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Share