Daugelis jau girdėjo apie Tūkstantmečio mokyklas (TŪM). Šis projektas stumiamas per daug jo neviešinant. O projekto esmė ta, kad šalies savivaldybių centruose ketinama įrengti 150 elitinių mokyklų. Tam skiriama 210 mln. Eurų. Deklaruojamas tikslas mokykloms – mažinti mokinių pasiekimų atotrūkius ir sukurti kokybiškas ugdymo(-si) sąlygas kiekvienoje savivaldybėje.
Iš viso Lietuvoje yra 970 mokyklų. Ši programa, neva nukreipta į mokyklų atnaujinimą, apims tik 150 mokyklų, tuo tarpu mokyklos, kuriose mokysis mažiau kaip 200 vaikų, bus uždarytos. Tokiu būdu 210 mln. eurų kainuojanti TŪM programa palies tik mažiau nei trečdalį Lietuvos vaikų (100 000 iš 330 000 mokinių). Taigi visos mažos mokyklėlės regionuose, esančios arčiausiai namų, taip pat pradinio ugdymo įstaigos, turinčios mažiau mokinių, bus uždarytos.
Iš tikrųjų, garsiai deklaruojant paramą regionams, šiuo metu mažesniuose Lietuvos miesteliuose uždarinėjamos mokyklos, bibliotekos, ambulatorijos ir daugiafunkciniai centrai. Daugiau nei 100 gyventojų turinčios kaimų ir miestelių bendruomenės paliekamos likimo valiai be jokios valstybės paramos.
Su dabartine valdžios regionų politika žmonės nesutinka. Jie įmanomais būdais tam priešinasi ir savo lėšomis bei pastangomis kuria vietos kultūros židinius. Unikalus tokio pasipriešinimo pavyzdys yra Kabelių gyventojų (Varėnos raj.) ryžtas ir entuziazmas.
KABELIŲ KRAUTUVĖS SKAITYKLA
Taip taip. Nė kiek nesuklydote skaitydami pavadinimą! Tokia skaitykla šiandien atsirado Lietuvos pakraštyje. Kabelių g.16. Kabelių kaime. T. Valentukevičlenės nuomojamose patalpose. Stebitės? Iš tiesų verta garsiai šūktelėti ar švilptelėti iš nuostabos, nes turbūt visoje Lietuvoje nėra tokio precedento!
Kokia šios skaityklos atsiradimo Istorija? Keliems bendraminčiams kilo idėja dalintis knygomis. Statyti knygų nameli atrodė nepatrauklu, sumanyta geriau ieškoti bendraminčių ir patalpų, kuriose galėtų gyventi knygos. Idėją palaikė Kabelių parduotuvės savininkė Tania Valentukevlčienė. Kaip prisipažino moteris, ji pati labai mėgsta knygas ir jaunystėje savo vyrą Išvedžiojo po visus Vilniaus knygynus (laimė ar užuojauta R. Valentukevičiui. spręskite patys).:) Šiai idėjai pritarė Ir pastato šeimininkai V. ir R. Veniukevičiai.
Tad teko pasiraitoti rankoves ir kibti j darbus. Pirmas darbas – pagaminti knygų antspaudą su užrašu „Kabelių krautuvės skaitykla”. Fone – gilės su ąžuolo lapeliu – naujuoju Kabelių kaimo simboliu (jį rasite knygų puslapiuose). Antrasis darbas – pasirūpinti knygomis. Trečias – nusipirkti dažų ir pasamdyti dažytoją, kad pagražintų patalpas.
Na, o šiandien vyrai sustatė lentynas, moterys išplovė grindis ir sustatė knygas. Ir kokių leidinių tik čia nėra! Daugelis iš jų visiškai naujos, dar kvepiančios dažais. Jei galvojate, kad lentynos pilnos meilės romanų – tikrai klystate. Na, gal vienas kitas, bet ir jie kokybiški. Nors Kabelių krautuvės skaitykla įsikūrusi Lietuvos ir Europos Sąjungos pakraštyje, bet čia galima rasti tokių knygų, kurių sunku aptikti net didžiosiose miesto bibliotekose. Nepatikėsite, bet čia puikuojasi Lietuvos mokslų akademijos leidiniai iš serijos „Mokslas visiems”. Tarp šių knygų rasite ir naujausiąją kabeliškio akademiko Jono Grigo ką tik Išleistą knygą „Pažinimo šaknys ir vaisiai” ir kt.
Ši skaitykla dar nebaigta, ji vis kuriama. Pildysime knygomis, gražinsime aplinką, dalinsimės pačiais geriausiais leidiniais. Gal jų ir nebus daug. bet stengsimės pirkti (arba gauti dovanų :)) kokybiškų knygų.
Jei norite prisidėti prie Kabelių krautuvės skaityklos, užsukite i krautuvę. Norite padovanoti gerų knygų ar dar ką nors – puiku! Bet. svarbiausia, kad mes skaitytume. O tai padaryti labai paprasta. Jei gyvenate netoli Kabelių: Grybaulioje. Margionyse. Senovėje, Musteikoje. Šklėriuose. Margionyse. Kapiniškiuose ir pan.. užsukite į skaityklėlę. Išsirinkite knygą, parašykite sąsiuvinyje, kad pasiėmėte tokią ir tokią knygą, nurodykite vardą, pavardę arba slapyvardį (mums Jūsų tapatybė ne tiek svarbi), pasirašykite ir galite ją neštis namo. Kai grąžinsite, rasite savo parašą ir vėl pasirašysite, kad grąžinote. Mums įdomu bus stebėti knygos kelią.
Skaityklėlės priežiūros šventa misija tenka Taniai Valentukevičienei. Ji bus tikroji šios skaityklėlės šeimininkė…
O dabar būkite pirmieji virtualūs mūsų lankytojai. Mielai kviečiame žvilgtelėti!
Ir nepamirškite užsukti bei draugams papasakoti apie naujieną.
Plačiau apie tai skaitykite ČIA
-jei brangina alu,tokia valdzia neturi ateities-simonytei,perfrazuojant Svweika- kas naikina bibliotekas ir skaityklas tokia valdzia irgi….gali zlugti…
Kažkaip visada Varėnos valdžios veiklą vertindavau pozityviai. Dėl kelių momentų.
Tačiau dabar…
Bibliotekėlę sveikinu ir galėčiau dovanoti knygų. Atsiliepkite!
Vilnius, pagarbiai,
Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Puikus sumanymas ir darbas. Šaunuoliai. O valdžiai turėtų būti gėda, kad visur naikina kultūros židinius ir taip eina prieš valstybę ir Tautą. Nors iš pavadinimo pradžioje niekaip nesupratau kas čia per monas – skaitykla elektros kabelių parduotuvėje. O pasirodo čia ne kabeliai, o Kabeliai. Kas kam galvoje.
Šaunu, kad Varėnos savivaldybei uždarius Kabelių biblioteką Danutės Valentukevičienės iniciatyva atsirado nauja stacionari biblioteka. Nors kartą per savaitę atvažiuoja ir mobilioji.
Vienas žmogus mažai ką gali. Čia bendras darbas. Tų bendradarbių nemažai: Onutė, Laima, Rasa su Vytautu, Tania ir Rimas, Dainius, padeda Kristina, dar gal keli žmonės prisidės finansiškai.. Jau gauname ir knygų. Labai svarbu, kad visuomenė įvertintų savo galimybes kurti, bet nelaukti valdžios malonės, kad gebėtų siekti bendrų tikslų, dalintis darbais ir idėjomis. Skatintų tikėjimą savo jėgomis ir galimybėmis, kad žmonės pasijustų savo krašto šeimininkais.