2025-05-11, Sekmadienis
Tautos Forumas

Justina Gafurova. Apšmeižtasis kardinolas bus pagerbtas

Dar neseniai KGB agento dėme suteptas kardinolas Vincentas Sladkevičius sulaukė tinkamos pagarbos. Seimui 2021 metus paskelbus Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais, šiandien Vilniuje vyks šiai datai pagerbti skirtas renginys. Jis vakar buvo pristatytas spaudos konferencijoje Seime.

Kardinolas Vincentas Sladkevičius su prezidentais Valdu Adamkumi ir Algirdu Brazausku 1998-aisiais Santarvės premijos įteikimo metu. Eltos nuotr.

Spaudos konferencijoje „Kardinolas Vincentas Sladkevičius: Padaryk mane gerumo ženklu” Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius Arūnas Bubnys priminė, kad kardinolo 100-osios gimimo metinės iš tiesų buvo pernai, tačiau tam skirti renginiai vyksta dabar, nes ankstesnius planus pakoregavo pandemija: „Dėl įvairių priežasčių ir karantino buvo suvaržytas įvairių renginių organizavimas. Manome, kad esame skolingi daugybei žymių, Lietuvai nusipelniusių asmenybių. Taip pat ir kardinolui V.Sladkevičiui – žmogui, kuris daug nusipelnė Katalikų bažnyčiai, Lietuvos valstybei ir jos žmonėms. Todėl priėmėme signatarų Zigmo Vaišvilos ir Irenos Andrukaitienės pasiūlymus surengti konferenciją „Padaryk mane gerumo ženklu”, kuri vyks rytoj Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse, Žirmūnų g. 1F, Vilniuje. Kviečiu visus atvykti į renginį.”

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Z.Vaišvila, kalbėdamas prisiminė nežinomo autoriaus užfiksuotą nuotrauką, kurioje kardinolas V.Sladkevičius apkabinęs Algirdą Mykolą Brazauską ir Vytautą Landsbergį. „Ši nuotrauka rodo, kokia svarbi tuo metu buvo Katalikų bažnyčios įtaka Lietuvos atgimimui ir koks svarbus tame buvo kardinolo vaidmuo. Manau, ne atsitiktinai kruvinų sausio įvykių fone jam saugoti buvo patikėtas Kovo 11-osios aktas dėl Lietuvos valstybės atkūrimo. Be jokių formalumų ar išlygų – tai buvo savaime aiškus dalykas.

Dėl kardinolo metų paskelbimo noriu nuoširdžiai padėkoti Biržų bibliotekininkui Evaldui Timukui ir kolegei signatarei I.Andrukaitienei, kurių pasiruošimo, kruopštumo ir darbo dėka ne tik buvo išleista knyga „Savas tarp savų”, bet ir Seimas, nors ir pavėluotai, apsisprendė šiuos metus paskelbti Kardinolo V.Sladkevičiaus metais”, – sakė Z.Vaišvila.

Jis pristatė Lietuvos visuomenės tarybos idėją – „Susitelkimo garbės ženklą”, kuris bus skiriamas kardinolo V.Sladkevičiaus atminimo įprasminimui. „Nusprendėme šį apdovanojimą skirti kardinolui V.Sladkevičiui. Kartu noriu pasidžiaugti, kad su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru sudarėme taikos sutartį teisme. Tai yra geras ženklas šiandieninei visuomenei – turime kalbėtis ir veikti drauge. Į šį renginį kviečiame ne tik suinteresuotus žiūrovus, malonu būtų matyti ir valdžios atstovų. Kad jie pamatytų, koks buvo kardinolas, pagalvotų, kaip šiemet dar jį būtų galima pagerbti.

Spaudos konferencijoje buvo priminta gėdinga istorija, kai 2018 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro svetainėje kgbveikla.lt buvo paviešintos pažymos apie KGB agentus „Alksnį”, „Bronių” ir „Saliutą”, taip apšmeižiant Lietuvos šviesuolius – kardinolą Vincentą Sladkevičių, aktorių Donatą Banionį ir maestro Saulių Sondeckį.

Atsakydamas, kaip tokia pažyma atsirado, dabartinis centro direktorius sakė, kad žurnalas gautas iš Valstybės saugumo departamento. „Analizuoti ir viešinti KGB dokumentus centrą dar 2010 m. įpareigojo Seimas, priimdamas atitinkamus įstatymo pakeitimus. Tam buvo pasitelkti istorikai ir atidaryta svetainė kgbveikla.lt.

Darbas vyko iki 2018 m., kai buvo paskelbtas liūdnai pagarsėjęs KGB agentų bylų žurnalas su beveik 1700 pavardžių. Kadangi anksčiau skelbtais asmenimis visuomenėje niekas per daug nesidomėjo, paskutinė žurnalo dalis su žinomomis pavardėmis buvo tarsi bombos sprogimas, sukėlęs visuomenėje didelį rezonansą.

Šiuo metu žurnalas yra išimtas, tad istorija yra lyg ir užbaigta. Dokumento originalas saugomas Lietuvos ypatingajame archyve. O jį archyvui perdavė Valstybės saugumo departamentas. Mes nesame jo savininkai, tik skelbiame įvairius KGB dokumentus, kurie saugomi tame archyve”, – sakė genocido centro direktorius A.Bubnys.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vidmantas Valiušaitis. Kuo skiriasi gegužės 8-oji nuo gegužės 9-osios?

Man regis, į tą klausimą taikliai atsakė Lietuvoje gyvenantis, nuo Putino „ruskij mir“ atsitolinęs žinomas rusų žurnalistas Игорь...

Česlovas Iškauskas. 16-oji lietuviškoji divizija: sunkus išbandymas

Pergalės diena Rusijoje, žinoma, ne mūsų šventė. Tądien pažymime Europos dieną, kai 1950 m. atsirado Europos Sąjunga. Tačiau...

VšĮ „Dingęs Štetlas“ raštu įsipareigojo panaikinti ant paminklų padarytus provokacinius įrašus

2024 m. pabaigoje Lietuvoje kilus aštrioms diskusijoms dėl Holokausto atminimo ženklų turinio keitimo, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras...

Nuvilnijo pavasario žalumos ir baltiškos dvasios atgimimo banga: 29-oji Jorė Kulionyse

2025 m. balandžio 25–27 d. Kulionyse, Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje ir Dangaus šviesulių stebykloje, jau 29-ąjį kartą...