2025-05-13, Antradienis
Tautos Forumas

Jonas Ivoška. KODĖL LUOŠAS LIETUVOS VALSTYBINGUMAS


Šiai temai reikėtų paskirti monografiją, tačiau kalbant su mąstančia visuomenės dalimi, reikalo esmę galbūt pavyks suprantamai pateikti ir keletoje trumpų įžvalgų.

1. Nors pilietis yra prigimtinis ir pirminis valstybės subjektas, Lietuvos konstituciniai pagrindai skirti institucijų galioms įtvirtinti, o ne prigimtinių žmogaus teisių gynybai ir pilietinės daugumos interesų apsaugai. Tai akivaizdžiai matosi iš nuodugniai apribotų šalyje tiesioginės demokratijos raiškos formų.

2. Konstituciškai piliečiams nesuteikta procedūrinė teisė ginti bendrąjį gėrį, vadinamą viešuoju interesu, kai jį pažeidinėja institucijų vardu veikiantys pareigūnai.

3. Institucinė vadybos ir teisėsaugos praktika neturi demokratinės valstybės doktrininių pagrindų, todėl viduramžiškai pateikia valstybės sampratą, tarsi valstybė – tai dangiška duotybė, o ne žmonių interesų ir valios kūrinys.

Dėl to skirtingas funkcines kompetencijas turinčios valstybinės institucijos dažnai bylinėjasi tarpusavyje (palyginimui įsivaizduokime žmogaus rankų ir kojų tarpusavio ginčą teisme), nesuvokiant, jog valstybę atstovaujanti institucija procesinio ieškovo vaidmenyje (dažniausiai prokuratūra) nieko negali priteisti valstybės naudai iš tos pačios valstybės, kurią atstovauja kita valstybinė institucija procesinio atsakovo vaidmenyje.

Kada, pagaliau, suvoksime, kad už institucijos padarytą žalą atsakovais trauktini pareigūnai, veikę tos institucijos vardu?

4. Tautos savivaldoje negali būti keleto suverenias galias (nepriklausomumą) turinčių subjektų (tauta, demokratiškai išrinkti atstovai, teismai, prokuratūra). Tauta – vienintelis suverenas, kuri pilietinės daugumos valia priimtoje Konstitucijoje nustato svarbiausių sisteminių sektorių (parlamentas, prezidentas, vyriausybė, teismai, kontrolės tarnyba) funkcinę kompetenciją.

Pastaba: Šalies valstybinį luošumą galimai lemia ilgalaikis tautos gyvenimas svetimųjų priežiūroje, suformavęs prisitaikymo sindromas, kuris žmogaus laisvėjimo sąlygose labiau skatina griovėjiškus, o ne kūrybinius pradus.

Autorius yra advokatas

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edvardas Čiuldė. Kam trukdo lietuvių tauta?

Darius Kuolys atkreipia dėmesį, kad 2022 m. Seimo patvirtintose naujose bendro lavinimo mokyklos programose istorijos dėstymo pagrindinei mokyklai...

Maskva tikriausiai aršiau puls Ukrainą

Gegužės 8–11 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė vienašališkas paliaubas Rusijos kare prieš Ukrainą. V. Putinas paragino Ukrainos...

Kodėl Seimo komitete įstrigo KGB bendradarbių išviešinimas?

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nepritaria siūlymams paviešinti prisipažinusius buvusius slaptus KGB bendradarbius. Valstybės saugumo departamento vadovas...

Vytautas Sinica. Konstitucijos išniekinimas ir kas po jo?

Tauta kaip suverenas dar pati nesupranta, bet Konstitucinis teismas pastatė ją į kampą. Į situaciją, kai tauta arba...