2025-05-12, Pirmadienis
Tautos Forumas

Derybos Stambule – galimybė taikai ar Kremliaus žaidimas?

Putinas griuvėsiuose / Alkas.lt koliažas

Jonas Vaiškūnas

2025 m. gegužės 15 d. Vladimiro Putino gudriai pasiūlytos tiesioginės derybos tarp Ukrainos ir Rusijos Stambule sulaukė didelio tarptautinio dėmesio, tačiau dėl sudėtingos geopolitinės padėties ir nesuderintų šalių pozicijų šis susitikimas tebėra labai neaiškus.

Politologai pabrėžia, kad šios derybos gali tapti tik dar vienu laiko vilkinimo manevru iš Kremliaus pusės. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad asmeniškai lauks Vladimiro Putino Stambule, jei Rusija gegužės 12 d. pradės pilną ir ilgalaikį ugnies nutraukimą.

„Mes laukiame, kad ugnis būtų nutraukta – pilnai ir ilgam, kad būtų sudarytos sąlygos diplomatijai. Nėra prasmės tęsti žudynes. Ir aš asmeniškai lauksiu Putino ketvirtadienį Turkijoje“, – rašė Zelenskis savo „Telegram“ paskyroje.

V. Zelenskis šiuos savo žodžius dar kartą patvirtino ir savo kasdieniame vakariniame videokreipimesi.

„Nuo rytojaus laukiame ugnies nutraukimo – tai pasiūlymas yra ant stalo. Pilnas ir besąlyginis ugnies nutraukimas – ilgalaikis, kad būtų suteikta būtina diplomatijos erdvė – galėtų gerokai priartinti taiką. Ukraina tai siūlo jau seniai, partneriai siūlo. Apie tai kalba visas pasaulis. Laukiame aiškaus Rusijos atsakymo“, – sakė Zelenskis.

„Rusijai vis tiek teks baigti karą. Žudynės turi liautis. Ukrainos pajėgos bus pasirengusios reaguoti veidrodiniu principu – kad tai būtų sąžininga. Mes ne kartą girdėjome iš partnerių, kad jie pasiruošę griežtinti sankcijas Rusijai, jei Putinas atsisakys nutraukti ugnį. Pamatysime“, – pridūrė Ukrainos prezidentas.

„Aš būsiu šį ketvirtadienį, gegužės 15 dieną, Turkijoje – ir laukiu Putino Turkijoje. Asmeniškai. Tikiuosi, kad Putinas šį kartą neieškos priežasčių, kodėl negali atvykti. Mes pasirengę kalbėti, kad užbaigtume karą. Ketvirtadienis, Turkija“, – dar kartą pabrėžė Zelenskis savo kreipimesi.

D. Trampas: derybos turi vykti nedelsiant

JAV prezidentas Donaldas Trampas paragino Ukrainą nedelsiant sutikti su derybomis Stambule. Anot jo, Vladimiras Putinas neketina sutikti su paliaubomis, bet pasiūlė susitikimą Turkijoje aptarti galimą kraujo praliejimo nutraukimą.

Alkas.lt koliažas

„Ukraina turi su tuo sutikti nedelsiant“, – rašė Trampas visuomeniniame tinkle „Truth Social“. Jis pridūrė, kad bent jau tokiu būdu bus išsiaiškinta, ar susitarimas yra įmanomas, o jei ne – tai padės Europai ir JAV aiškiau suprasti situaciją bei atitinkamai veikti.

Trampas taip pat išreiškė abejones, ar Ukraina ryšis deryboms su Putinu, kuris, esą, per daug užsiėmęs Pergalės dienos šventimu. JAV prezidentas taip pat nepraleido progos priminti, kad Pergalės diena Sovietų Sąjungai būtų buvusi neįmanoma be JAV įsikišimo: „Aš pradedu abejoti, ar Ukraina eis į derybas su Putinu, kuris šiuo metu užsiėmęs Pergalės dienos šventimu, kuri niekada nebūtų įvykusi be JAV pagalbos.“

Politologė T. Stanovaja: tikros taikos galimybės menkos

Rusijos politologė Tatjana Stanovaja, vertindama Putino pasiūlymą dėl derybų Stambule, teigia, kad Maskva ir Kijevas iš esmės nėra pasirengę tikram paliaubų susitarimui. Anot jos, V. Putinas, nors ir pasiūlė derybas, bet ne iš baimės dėl galimų sankcijų.

„Putinas nemano, kad sankcijos galėtų pakeisti jo strategiją ar priversti atsitraukti. Jo tikslai išlieka tokie patys – tęsimas karo veiksmų ir Vakarų ginklų tiekimo Ukrainai sustabdymas“, – teigė T. Stanovaja.

Pasak politologės, dabartinis Kremliaus manevras – tai bandymas užtęsti laiką ir priversti Vakarus priimti „Stambulą-2“, kuriame būtų kalbama apie Rusijos reikalavimus, įskaitant neseniai aneksuotų teritorijų pripažinimą. Ji pabrėžė, kad realios taikos galimybės tarp Maskvos ir Kijevo išlieka minimalios, nebent įvyktų rimti politiniai pokyčiai vienoje iš šalių arba ženklus karinis proveržis.

„Nei Kijevas, nei Maskva nėra pasirengę tikram taikos susitarimui, nes jų pozicijos iš esmės nesuderinamos“, – rašė T. Stanovaja. Ji taip pat pridūrė, kad joks išorinis spaudimas, net ir „sunkiausios pasaulyje sankcijos“, Putino strategijos nepakeis. Politologės teigimu, Putino tikslas lieka tas pats – pergalė kare, arba bauginimas siekiant kapituliacijos.

Ar Stambulo derybos gali pakeisti karo eigą?

Vis dėlto, ekspertai sutinka, kad Stambulo derybos galėtų tapti svarbiu žingsniu diplomatiniame procese. Nepaisant menkų realių taikos galimybių, toks susitikimas suteiktų progą įvertinti abiejų pusių pasirengimą ieškoti kompromisų.

Dabar svarbiausia – ar Putinas pasirodys Stambule, o jei taip – ar jis bus pasirengęs realioms nuolaidoms, ar tik vilkins laiką.

Pastabos, nuomonės

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. KGB bendradarbių išslaptinimas juda į priekį

Šiandien Seimas įjungė žalią šviesą toliau judėti į priekį KGB bendradarbių išslaptinimo projektui. Tam reikėjo atmesti projektui nepalankią...

Reformų partija JK savivaldos rinkimuose nušlavė tiek konservatorius, tiek leiboristus

Reform UK partijos rezultatai praėjusią savaitę Jungtinėje Karalystėje vykusiuose savivaldos rinkimuose buvo ne tik įspūdingi – jie buvo...

Maskva tikriausiai aršiau puls Ukrainą

Gegužės 8–11 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė vienašališkas paliaubas Rusijos kare prieš Ukrainą. V. Putinas paragino Ukrainos...

JAV Senatorius įspėja dėl „antikonstitucinio“ teismų įgaliojimų viršijimo prieš svarbią SCOTUS bylą

Senatorius Charlesas Grassley iš Ajovos šią savaitę „Fox News Digital“ pareiškė esąs įsitikinęs, kad bus sustabdyta praktika, kai...