Naujausios Švedijos SOM instituto prie Geteborgo universiteto atliktos nacionalinės apklausos duomenimis, du trečdaliai švedų pritaria tam, kad vyriausybė ribotų vaikų prie ekrano praleidžiamą laiką. Ypač didelį palaikymą išreiškė moterys ir vyresnio amžiaus žmonės.
Apklausa, kurioje pirmą kartą klausiama apie ekrano laiko ribojimą vaikams, parodė, kad 67 proc. respondentų mano, jog tai gana arba labai geras pasiūlymas, ir tik 11 proc. jį vertina neigiamai.
„Svarbiausia šio tyrimo išvada yra ta, kad labai daug žmonių pasisako už tai, kad reikia riboti vaikų prie ekrano praleidžiamą laiką, ir kad Švedijoje šiuo klausimu vyrauja bendras sutarimas“, – sako SOM instituto tyrėjas Andersas Karlanderis (Anders Carlander).
Labiausiai tam pritaria moterys – 71 proc., o tarp vyrų pritariančių 63 proc. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat pritaria labiau nei jaunesni – 71 proc. vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių, palyginti su 62 proc. 16–29 metų amžiaus grupėje.
„Istorijoje gausu moralinės panikos pavyzdžių, kai vyresnės kartos neigiamai vertino jaunesnių kartų kultūrą ir įpročius. Lengva rasti paralelių, pavyzdžiui, su diskusijomis dėl smurto vaizdo įrašuose aštuntajame dešimtmetyje“, – sako Andersas Karlanderis.
2024 m. rugsėjį Švedijos visuomenės sveikatos agentūra paskelbė rekomendacijas dėl vaikų prie ekrano praleidžiamo laiko. Ji įspėjo apie neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, miego sutrikimus, blogą požiūrį į kūną ir nutukimą, tačiau taip pat pabrėžė skaitmeninės žiniasklaidos teikiamus privalumus, tokius kaip pagalba mokantis ir socialiniai kontaktai.
Tyrimą atlikę mokslininkai taip pat aiškinosi, kaip žmogaus leidžiamas laikas prie ekranų veikia jo nuostatas. Vienintelis aiškus veiksnys buvo reguliarūs internetiniai žaidimai.
„Analizė rodo, kad kuo daugiau laiko žmonės leidžia žaisdami internetinius žaidimus, tuo prasčiau jie vertina vaikų laiko prie ekranų ribojimą“, –sako Andersas Karlanderis.
Skyrius „Mano ekranas yra tavo ekranas“, kuriame pristatomi rezultatai, yra būsimos mokslinių tyrimų antologijos „Jaudinamės“, kuri bus išleista 2025 m. gegužę, išankstinis leidinys.