Andrejus Illarionovas. Ribotos tolerancijos principas (tolerancijos paradoksas)

Share
Šv.otrynos vienuolynas ant Sinajaus kalno, 548 m.

Žmonijos istorijoje žinomos (priklausomai nuo autoriaus) nuo šešių iki trijų dešimčių civilizacijų.  Kiekviena civilizacija yra individuali.

Istoriškai ryškiausia iš jų buvo ir tebėra Vakarų civilizacija.

Vakarų civilizacija turi daug unikalių bruožų, kokybiškai išskiriančių ją iš kitų žinomų civilizacijų.

Aukščiausia Vakarų civilizacijos vertybė yra ne žmogaus gyvybė ir net ne laisvė, o žmogaus orumas. Būtent žmogaus orumas yra pamatas, ant kurio atsirado, išsivystė ir įsitvirtino kitos svarbiausios Vakarų civilizacijos vertybės, principai ir institucijos.

Vienas iš svarbiausių Vakarų civilizacijos principų, kurį sukuria aukščiausia vertybė – žmogaus orumas, yra tolerancija kitokiems – kitokioms pažiūroms, kitai religijai, kitokiems veiksmams.

Tolerancija kitoniškumui pačioje Vakarų civilizacijos sistemoje – mąstyme, informacijoje, elgesyje – buvo vienas svarbiausių jos neregėto vystymosi, klestėjimo ir pasaulinio paplitimo veiksnių.




Daugelį Vakarų civilizacijos vertybių, principų, institucijų sėkmingai importavo kitos civilizacijos, dėl to šiuolaikinis pasaulis daugeliu atžvilgių, nors ir skirtingais būdais bei laipsniais, tapo vakarietiškas.

Pastaruoju metu tiek už Vakarų civilizacijos ribų, tiek jos viduje atsirado galingų jėgų, siekiančių sunaikinti Vakarų civilizaciją. Savo propaganda ir realiais veiksmais jos patvirtina savo ketinimų rimtumą, liudijantį apie tikrą grėsmę Vakarų civilizacijai.

Neribota Vakarų civilizacijos tolerancija jos priešų neribotos netolerancijos atžvilgiu veda prie tolerancijos principo, jo nešėjų ir pačios Vakarų civilizacijos sunaikinimo (“tolerancijos paradoksas”).

Kyla praktinis ir teorinis klausimas dėl ribos tarp neribotos ir ribotos tolerancijos.

Ribos tarp neribotos (nepriimtinos) ir ribotos (priimtinos) tolerancijos kriterijumi laikomas iniciatyvinis smurtas (agresija), kurį rodo asmenys, siekiantys sunaikinti Vakarų civilizaciją, jos vertybes, principus, institucijas, nešėjus ir užgrobti jos teritoriją.

Vakarų civilizacijos priešų keliama grėsmė jos išlikimui neleidžia Vakarų civilizacijai pripažinti absoliučios lygybės principo tarp Vakarų civilizacijos nešėjų ir asmenų, skelbiančių tokį tikslą ir praktiškai veikiančių jo siekdami.

Tokie istoriniai Vakarų civilizacijos principai kaip: “nėra nei helėnų, nei žydų”, “visi žmonės sukurti lygūs ir Kūrėjo apdovanoti tam tikromis neatimamomis teisėmis, tarp kurių yra gyvenimas, laisvė, laimės siekimas”.

“Laisvė, lygybė, brolybė”, negalioja asmenims, kurie siekia sunaikinti Vakarų civilizaciją, kurie skelbia tokį tikslą ir praktiškai veikia, kad jį pasiektų.

aillarionov.livejournal.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Share