2025-05-02, Penktadienis
Tautos Forumas

 Sunki Kinijos žiema

Šanchajaus ir kitų miestų piliečiai vis labiau nusiteikę prieš COVID’19 karantiną, nekilnojamojo turto krizė neigiamai paveikė daugelį kinų, internautai atvirai tyčiojasi iš oficialaus prorusiškumo. Pasakojama apie karą Ukrainoje ir besitęsiančius protestus prieš vyriausybę nagrinėjant „aštuonių vaikų motinos“ prekybos žmonėmis bylą Dziangsu mieste.

Kinijos komunistų partija (KKP) pradeda stipriai baimintis, kad Kinijoje gali kilti „spalvotos revoliucijos“, kaip kadaise jos kilo Rytų Europoje. Tiesą sakant, Xi Jinpingo kalba „spalvotoji revoliucija“ yra bendras terminas, reiškiantis bet kokį liaudies sukilimą, keliantį grėsmę Rusijos ar Kinijos interesams bet kurioje šalyje.

Kovo 31 d. BKP Centrinė politinių ir teisės reikalų komisija, kuri prižiūri visą viešąjį saugumą ir teisėsaugą Kinijoje, išleido dokumentą, kuriame analizuojama esama politinė ir socialinė padėtis.

Kinai šiuos dokumentus vertina šiek tiek skeptiškai. KKP mėgsta vaizduoti jos valdžiai gresiančius pavojus didesnius, nei yra iš tikrųjų, kad pateisintų didesnį piliečių sekimą ir represijas.

Tačiau negalima paneigti, kad šio dokunento kalba rodo kiek naują ir tikrą susirūpinimą.

Dokumente kalbama apie miestų vietoves ir iš Xi Jinpingo pasiskolintą posakį „penki rizikos tipai“ (五类风险), reiškiantys grėsmes politiniam saugumui, socialinei apsaugai, socialiniams konfliktams, visuomenės saugumui ir tinklo saugumui.

Tekste teigiama, kad didelėse miesto teritorijose yra „didelė rizika“ ir gali staiga išsivystyti „dideli didelio masto masiniai incidentai“.

Mums sakoma, kad dabar esame tokioje situacijoje, kai dideliuose miestuose gali pasireikšti „politinė ir saugumo rizika“, kelianti grėsmę pačiam KKP egzistavimui.

„Priešiškų jėgų įsiskverbimas ir sabotažo veikla“ jau veikia. Priešas įvardijamas kaip „užjūrio antikiniškos jėgos“, kurios „kursto gatvės spalvotas revoliucijas“. Ir atvirkščiai, KKP „spalvotųjų revoliucijų prevencija visada turi būti svarbiausias prioritetas“.

Tai darosi sunku, rašoma dokumente, nes „šiuo metu padėtis mūsų šalyje darosi vis sudėtingesnė“: galimos „riaušės“, „gresia pavojus stabilumui“.

Būdami marksistai, KKP lyderiai žino, kad pirmasis mūšio laukas – ideologinis. „Užjūrio priešiškos jėgos ir toliau skleidžia aštrias socialines problemas, kursto neigiamas emocijas. Dėl to būtina stiprinti ideologines pozicijas miestuose, efektyviai rūpintis ideologiniu saugumu.

Saugumas kartu yra medicininio pobūdžio. Dokumente nurodoma „laiku miestuose aptikti gyvenimu nusivylusius, psichiškai nesubalansuotus ir neįprastai besielgiančius žmones ir nedelsiant bei veiksmingai į tai įsikišti“.

Antroji ir trečioji iš „penkių rizikų“ kelia grėsmę socialiniam stabilumui. „Socialiniai konfliktai gali peraugti į didelę riziką. Būtina toliau gerinti gebėjimą užkirsti kelią ir spręsti įvairius socialinius konfliktus.

Miesto valdžia turėtų kontroliuoti protestus, susijusius su nekilnojamojo turto krize ir COVID-19 užkardymu.

„Būtina užkirsti kelią ir išspręsti su epidemijomis susijusius konfliktus, nes tai yra svarbi dabartinės socialinio valdymo miestuose užduotis. Jei kas nors „skleidžia gandus“ arba atmeta vyriausybės nurodymus, „represijos turėtų būti ryžtingos“.

Ketvirtoji rizika susijusi su visuomenės saugumu. Be didelių nelaimių, pvz., praėjusį mėnesį įvykusios Kinijos Rytų Boeing katastrofos, dėl kurios Xi Jinpingas sušaukė aukščiausių šalies vadovų susitikimą,  nerimą kelia eismo įvykių skaičius, keliantis rimtą susirūpinimą daugeliui piliečių.

„Būtina sistemingai kontroliuoti elektrinių dviračių chaosą, agresyvų statybinių transporto priemonių vairavimą, vairavimą išgėrus,- rašoma dokumente. Būtina skatinti kelių eismo saugumo objektų statybą, stiprinti nematomų pavojų tyrimą ir šalinimą keliuose ir tiltuose, gerinti jų apsaugos lygį.

Penktoji rizika, kelianti grėsmę tinklo saugumui, yra ta, apie ką Xi Jinpingas nuolat kalba. Tai socialinių tinklų problema, „pilna apgaulingo, netikro, šmeižikiško ir vulgaraus turinio“, kartais atvirai kritikuojančios partiją, kaip tai nutinka oficialiai aiškinant Ukrainos krizę ir „priklausomos aštuonių vaikų motinos“ atvejį.

Atrodo, kad į paties prezidento raginimus „ryžtingai susidoroti“, neatsiliepta greitai ir negailestinga, kaip tikėtasi,- rašoma dokumente.

Ši situacija yra labai rimta, įspėjama dokumente. „Spalvotos revoliucijos“ kitose šalyse įrodo, kad internetinė kritika ilgainiui perauga į maištą.

Kaip anksčiau minėta, gali būti, kad ši nerimą kelianti padėties Kinijoje analizė skelbiama, kad pateisintų esamus ir būsimus reglamentus, įtvirtinančius daugiau represijų.

Tačiau taip pat gali būti, kad žvalgybos ir policijos ataskaitos  KKP vadovams sako, jog skirtingų krizių derinys – nekilnojamasis turtas, COVID-19, žmonių prekyba, yra taip vadinamas Ukrainos derinys, sukuriantis nestabilumo kokteilį, kuris vieną dieną gali sprogti.

Šaltinis

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Negalima reikalauti kovingumo iš mirusios dvasios – ją reikia prikelti

Tekstas iš Audriaus Bačiulio veidaknygės JAV Armijos pėstininkų majoras rašo: Ką tik patyriau nušvitimą, kuris mane sukrėtė. Visos šios kalbos apie...

Vidas Rachlevičius. Tikroji Lietuvos dabartis ir ateitis

Stebėdamas tai, kas šiandien vyksta Lietuvoje, eilinį kartą prisimenu seną, 1992 metų amerikiečių filmą „White Men Can‘t Jump“...

Kurie Seimo nariai pripažįsta tik 2 lytis – vyro ir moters?

Almantas Stankūnas Politikoje galima sukurti situaciją, kai net didžiausias oponentas privalo priimti pasiūlymą, nes kitaip patirs didelius politinius nuostolius. Tokia...

Edvardas Čiuldė. Ar šandien mums dar aktuali yra Platono idealios valstybės idėja?

Platono teiginį, kad idealios valstybės vadovais gali būti tik filosofai, šiandien geriausiu atveju esame linkę pasitikti su atlaidžia...