Spalio 7 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Share

Kaune – Baltijos šalių Vyriausybių vadovų susitikimas
Penktadienį Kaune vyks neformalus Baltijos Ministrų Tarybos Ministrų Pirmininkų susitikimas. Šiais metais Lietuvos Vyriausybės vadovė, kaip pirmininkaujanti šiai Tarybai, pakvietė kolegas Latvijos Ministrą Pirmininką Krišjanį Karinį ir Estijos ministrę Pirmininkę Kają Kalas aplankyti Kauną – 2022 metų Europos kultūros sostinę. Susitikimo metu premjerai apsikeis naujausia informacija ir patirtimi valdant COVID-19 pandemiją, aptars regiono saugumo ir kitas problemas.

Lietuva mini narystės UNESCO 30-metį

1991 m. spalio 7 d. Lietuvos Respublika tapo Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos nare. UNESCO – tai unikali organizacija, šiais metais mininti 75 metų sukaktį ir veikianti globalioje erdvėje švietimo, mokslo, kultūros, informacijos ir komunikacijos srityse bei skatinanti įvairių tautų ir bendruomenių bendradarbiavimą taikaus, darnaus, išmintingo sugyvenimo link.

Išrinktos 2023, 2024 ir 2025 metų Lietuvos kultūros sostinės

2023 metais Lietuvos kultūros sostine taps Tauragė, 2024 m. – Kaišiadorys, o 2025-aisiais – Druskininkai. Tokį Lietuvos kultūros sostinių eiliškumą įsakymu patvirtino kultūros ministras Simonas Kairys. Varžytuvėms pateiktas paraiškas svarstė ir pasiūlymus ministrui teikė ekspertų komisija. Šiemet pirmą kartą ketinantys tapti kultūros sostinėmis miestų atstovai paraiškas ekspertų komisijai pristatė gyvai.

Koronavirsuo situacija
Praėjusią parą nustatyti 2182 nauji COVID-19 atvejai, mirė 18 žmonių. Tarp mirusiųjų nuo COVID-19 buvo nepaskiepyta arba paskiepyta nepilnai 14 žmonių. Praėjusią parą 2086 žmonės paskiepyti pirmąja vakcinos doze. Iš viso per parą paskiepyti 6306 žmonės. Ligoninėse šiuo metu gydomi 1387 COVID-19 sergantys žmonės – keliomis dešimtimis daugiau nei ankstesnę parą, 125 iš jų – reanimacijoje.

Konstitucijos egzaminas apjungs viso pasaulio lietuvius

Spalio 25 d. vyks Teisingumo ministerijos rengiamas šventinis 15-asis Konstitucijos egzaminas. Ministerija prie šio sumanymo kviečia jungtis visus Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius, nes tai puiki proga ne pasitikrinti savo teisines žinias, pagrindinio šalies įstatymo išmanymą, bet ir prisidėti prie mūsų šalies teisinio pamato, bendruomeniškumo stiprinimo.

Suomija sustabdė jaunesnių nei 30 metų vyrų skiepijimą „Moderna“ vakcina




Suomija dėl pranešimų apie retus nepageidaujamo poveikio atvejus sustabdė jaunesnių nei 30 metų vyrų skiepijimą bendrovės „Moderna“ vakcina nuo COVID-19, ketvirtadienį pranešė britų laikraštis „The Guardian“. Skandinavijos tyrimas, kuriame dalyvavo Suomija, Švedija, Norvegija ir Danija, parodė, kad jaunesniems nei 30 metų vyrams, paskiepytiems „Moderna Spikevax“ vakcina, rizika susirgti miokarditu yra šiek tiek didesnė nei kitiems. Miokarditas paprastai praeina savaime per kelias dienas. Tačiau nuo šiol Suomijoje jauni vyrai galės pasiskiepyti nuo COVID-19 tik „Pfizer“ vakcina. Švedija ir Danija taip pat anksčiau sustabdė jaunesnių nei 30 metų asmenų vakcinavimą „Moderna“ preparatu dėl širdies ir kraujagyslių ligų rizikos.

Varėnos rajone kontrabandininkai neteko ir krovinio, ir automobilio
Varėnos rajone VSAT pareigūnai užkardė bandymą į Lietuvą atgabenti nelegalių rūkalų. Į pasieniečių rankas pateko daugiau kaip 15 tūkst. pakelių baltarusiškų cigarečių ir automobilis, kuriuo ketinta gabenti neteisėtą krovinį.

„Pfizer“ prašo JAV leisti skiepyti 5–11 metų vaikus jos vakcina nuo COVID-19

JAV farmacijos bendrovė „Pfizer“ ketvirtadienį pranešė oficialiai paprašiusi Maisto ir vaistų administracijos (FDA) suteikti leidimą ekstremaliomis sąlygomis naudoti jos vakciną nuo koronaviruso 5–11 metų vaikams skiepyti. JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ per tviterį pranešė, kad drauge su savo partnere iš Vokietijos „BioNTech“ „oficialiai pateikė prašymą“ FDA „dėl leidimo ekstremaliomis sąlygomis naudoti mūsų vakciną nuo COVID-19 skiepyti vaikus“ nuo penkerių iki 11 metų.

Prezidentūra: pandemija Lietuvoje valdoma nepakankamai gerai

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad COVID-19 pandemija Lietuvoje tebėra valdoma nepakankamai gerai, nors ir matyti konstruktyvių, į skatinimą, o ne baudimą, nukreiptų iniciatyvų. „Jeigu pasižiūrėtume savaitės statistiką, tai matome, kad vakcinacija visose senjorų amžiaus grupėse tebeišlieka kritinė. Taip pat ir susirgimų skaičiai auga kasdien (…) Akivaizdu, kad pandemija nėra gerai valdoma“, – ketvirtadienį LRT radijui kalbėjo A. Skaisgirytė. Vis dėlto, pasak jos, vilčių teikia „bandymai dėlioti tam tikrus žingsnius“. „Atsirado valia ieškoti ne tik bizūno, bet ir paskatų, kaip paskatinti skiepytis, ypač senjorus. Ir čia turbūt reiktų pagirti Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kuri pateikė tam tikrų labai konkrečių pasiūlymų“, – kalbėjo prezidento patarėja. Jos teigimu, einant link tikslo paskiepyti kuo daugiau visuomenės, ypač vyresnio amžiaus žmonių, svarbu padarius vieną žingsnį į priekį nežengti dviejų atgal. „Todėl reikalingi efektyvūs ir tvarūs sprendimai, kad kurtume žmonių motyvaciją skiepytis ir saugoti save nuo viruso“, – teigė A. Skaisgirytė. BNS primena, kad Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui naujai iki gruodžio suskubsiantiems pasiskiepyti vyresniems nei 75 metų senjorams skirti 100 eurų išmoką. Ji taip pat būtų skiriama sustiprinančiąja doze iki kitų metų balandžio pasiskiepijusiems šios amžiaus grupės žmonėms.

EP rezoliucijoje – kvietimas inicijuoti tarptautinį tribunolą diktatoriui Lukašenkai

Šiandien Europos Parlamentas priimtoje rezoliucijoje pakvietė inicijuoti tarptautinį tribunolą Baltarusijos diktatoriui Aleksandrui Lukašenkai ir nedelsiant pradėti vidinius svarstymus dėl tarptautinių kaltinimų Lukašenkai strategijos, tam naudojant universalios jurisdikcijos bylas ir rengiant kreipimąsi į Tarptautinį teisingumo teismą dėl režimo įvykdytų nusikaltimų bei jo sulaužytų tarptautinių įsipareigojimų pagal Čikagos, Monrealio ir Kovos prieš kankinimus konvencijas. Už rezoliuciją balsavo 509 europarlamentarai, prieš – 29, susilaikė – 139.

PSO rekomenduoja plačiajam naudojimui pirmąją pasaulyje vakciną nuo maliarijos

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį rekomendavo vaikams skirtą vakciną nuo maliarijos RTS,S/AS01 – pirmuosius skiepus nuo uodų pernešamos ligos, kuri per metus pražudo daugiau nei 400 tūkst. žmonių. Sprendimas priimtas įvertinus nuo 2019 metų Ganoje, Kenijoje ir Malavyje vykdomos bandomosios programos rezultatus; jos metu buvo suleista daugiau kaip 2 mln. vakcinos, kurią 1987 metais pirmą kartą pagamino farmacijos bendrovė GSK, dozių. Įvertinusi šiose valstybėse surinktus įrodymus, PSO „rekomenduoja plačiajam naudojimui pirmąją pasaulyje vakciną nuo maliarijos. PSO pareiškime nurodoma, kad ji rekomenduoja vakciną plačiai taikyti vaikams Afrikos Užsacharyje ir kituose regionuose, kur maliarija plinta vidutinišku arba greitu tempu. Egzistuoja daug vakcinų nuo virusų ir bakterijų, tačiau tai yra pirmas kartas, kai PSO rekomenduoja plačiai naudoti vakciną nuo žmogaus parazito.

Bulgarijoje sulaikyti lietuviai ir rusas, įtariami pavogę ginklų gamyklos dokumentų

Policija pradėjo operaciją anksčiau šį mėnesį, iš centriniame Kazanleko mieste įsikūrusios gamyklos „Arsenal“ gavusi skundą dėl dingusios produkcijos ir dokumentų. Dingusiuose dokumentuose buvo „informacijos, kuri yra itin jautri kompanijai ir domina konkurentus Bulgarijoje bei užsienyje“, nurodė ministerija. Per tyrimą išsiaiškinta, kad trys užsieniečiai, tame fabrike dirbę inovatyvių technologijų srityje, po nemokamų atostogų rugsėjo 17 dieną negrįžo į darbą. Jie buvo išvykę į užsienį, tačiau grįžo į Bulgariją ir spalio 2-ąją lankėsi Kazanleke. Kitą dieną „Arsenal“ paskelbė, kad pasigedo dokumentų, nurodė VRM. Du vyrai – 24-erių lietuvis ir 60-metis rusas – bei 59-erių lietuvė galiausiai buvo sulaikyti, kai bandė palikti Bulgariją per šalies pietvakariuose, pasienyje su Graikija, įsikūrusį Kulatos pasienio kontrolės punktą. Jų automobiliuose policija aptiko dokumentų ir daiktų, kurie, pareigūnų manymu, gali būti susiję su tyrimu. Tie asmenys ketvirtadienį buvo atvežti į apklausą Kazanleke.

Žemės drebėjimas supurtė Tokijo regioną

6,1 balo žemės drebėjimas supurtė Tokijo regioną Lrytas.lt gamta Žemė 6,1 balo žemės drebėjimas ketvirtadienio vakarą supurtė Japonijos sostinę Tokiją ir apylinkes, tačiau įspėjimas apie cunamį nebuvo paskelbtas, pranešė Japonijos meteorologijos agentūra. Pagal pirminę agentūros informaciją žemės drebėjimo epicentras buvo Čibos prefektūroje į rytus nuo Tokijo. Drebėjimas supurtė 22:41 val. (13:41 val. GMT laiku) 80 kilometrų gylyje. Pranešimų apie sužeistuosius ar sugriovimus iškart po drebėjimo nebuvo. Drebėjimas purtė namus Tokijuje ir aplinkiniuose rajonuose, laikinai buvo nutrauktas greitųjų traukinių eismas. Japonija įsikūrusi keturių tektoninių plokščių susiėjimo vietoje, dėl to seisminis aktyvumas joje didelis. Šalyje taip pat yra 100 veikiančių ugnikalnių.

Rusija šį mėnesį kvies Talibaną į tarptautines derybas Maskvoje

Rusija pakvies Talibaną į tarptautines derybas dėl Afganistano, vyksiančias spalio 20 dieną Maskvoje, ketvirtadienį pranešė Kremliaus pasiuntinys Kabule Zamiras Kabulovas.

Seimo kontrolierius pateikė ataskaitą dėl žmogaus teisių užtikrinimo migrantų laikino apgyvendinimo vietose

Ketvirtadienį Seimo kontrolierių įstaiga pateikė atskaitą, kurioje atkreipiamas dėmesys į nelegaliai sieną kirtusių migrantų apgyvendinimo sąlygas. Kontrolierių teigimu, valstybė neužtikrino tinkamų gyvenimo sąlygų migrantams. Vidaus reikalų ministerija teigia, kad atskaita pasenusi, situacija iš esmės pasikeitusi, o ataskaitoje paskelbti kelių mėnesių senumo duomenys.

Indijos administruojamame Kašmyre nušauti du mokytojai

Indijos administruojamame Kašmyre įtariami Naujajam Deliui priešiški kovotojai ketvirtadienį nušovė du mokytojus, pranešė policija. Regione per mažiau nei savaitę jau nužudyti septyni žmonės. Daugiausia musulmonų gyvenamame regione pyktis rusena nuo 2019 metų rugpjūčio, kai Naujasis Delis panaikino jo, kaip pusiau autonominės teritorijos, statusą ir leido visiems indams pirkti žemės Kašmyre. Dėl to vietos gyventojai baiminasi hinduistų antplūdžio. Užpuolikai įsiveržė į vieną valstybinę mokyklą regiono pagrindinio Šrynagaro miesto Idgaho rajone ir nužudė du mokytojus, įskaitant mokyklos direktorių. Mokinių mokykloje tuo metu nebuvo. Prieš dvi dienas kovotojai iš palyginti naujos sukilėlių grupės „Pasipriešinimo frontas“ (TRF) per pusantros valandos, per tris atskirus incidentus gatvėse nušovė tris civilius, tarp jų garsų farmacininką.

Į šalį neįleistas 61 neteisėtas migrantas.

Per praėjusią parą pasieniečiai iš Baltarusijos neleido patekti 61 migrantui. Vienas tunisietis bandė patekti su suklastotu leidimu.Palyginti su dviem pirmomis savaitės dienomis, trečiadienį pasieniečių neįleistų neteisėtų migrantų skaičius padidėjo dukart. Nė vienas užsienietis neleistinose vietose į Lietuvą nepateko. Pirmadienį ir antradienį šis skaičius buvo 28, sekmadienį – 49, šeštadienį – 40, penktadienį – 84, ketvirtadienį – 93. Trečiadienį migrantai iš Baltarusijos neleistinose vietose ėjo ties Ignalinos, Šalčininkų ir Lazdijų rajonais bei Druskininkų savivaldybe. Ryte prie sienos ties Varėnos rajonu Baltarusijos pusėje buvo iššauta signalinė raketa. Jau sutemus kaimyninėje šalyje ties Lazdijų rajonu buvo iššautos dvi signalinės raketos ir paleistas šūvis. Kiek vėliau ties Lazdijų rajonu netoli sienos Baltarusijos pusėje girdėjosi du šūviai. Kaip jau tapo įprasta pastarosiomis dienomis, ties Druskininkų savivaldybe ir Lazdijų rajonu Baltarusijos pusėje trečiadienį įvairiu laiku girdėjosi pabūklų šūviai. Manoma, kad šaudoma kaimyninėje šalyje esančiame Gožos poligone.

Share