2025-05-07, Trečiadienis
Tautos Forumas

Reuters: Trumpas nežinojo apie Hegsetho įsakymą atšaukti ginklų tiekimą Ukrainai

Olegas Davygora

Agentūra praneša, kad įsakymą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai asmeniškai davė Pentagono vadovas Pete’as Hegsethas, tai padarydamas be Baltųjų rūmų sutikimo.

Kaip rašo „Reuters“, karinės pagalbos Ukrainai sustabdymas buvo Hegsetho, o ne prezidento Trumpo iniciatyva. Praėjus maždaug savaitei po to, kai Donaldas Trumpas pradėjo savo antrąją prezidento kadenciją, JAV kariuomenė įsakė trims krovininėms oro linijoms, įsikūrusioms Doverio oro bazėje Delavero valstijoje ir JAV bazėje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, sustabdyti 11 skrydžių su artilerijos sviediniais ir kitais ginklais į Ukrainą.

Pranešama, kad per kelias valandas Vašingtonas sulaukė įnirtingų prašymų iš ukrainiečių Kijeve ir pareigūnų Lenkijoje, kur buvo koordinuojami pristatymai.

„Kas įsakė TRANSCOM – JAV transporto vadavietei – sustabdyti skrydžius? Ar tai visos pagalbos nutraukimas, ar tik laikina priemonė?“ – šių klausimų aukščiausi nacionalinio saugumo pareigūnai Baltuosiuose rūmuose, Pentagone ir Valstybės departamente negalėjo atsakyti. Skrydžiai buvo atnaujinti per savaitę.

TRANSCOM įrašuose, kuriuos peržiūrėjo leidinys, nurodoma, kad žodinis įsakymas buvo duotas iš gynybos sekretoriaus Pete’o Hegsetho biuro.

Skrydžiai buvo atšaukti po to, kai 2025 m. sausio 30 d. Donaldas Trumpas Ovaliajame kabinete baigė susitikimą dėl Ukrainos, kuriame dalyvavo Hegsethas ir kiti aukšto rango nacionalinio saugumo pareigūnai. Pasak dviejų susitikimą žinančių šaltinių, buvo iškelta idėja sustabdyti pagalbą Ukrainai, tačiau prezidentas nedavė tiesioginio nurodymo tai padaryti.

Keli „Reuters“ šaltiniai tvirtina, kad nei Trumpas, nei kiti susitikimo dalyviai nežinojo apie Hegsetho nurodymą.

Atsakydami į žurnalistų klausimus, Baltieji rūmai nurodė, kad Hegsethas laikėsi prezidento nurodymo stabdyti pagalbą Ukrainai, nes tai esą buvo tuo metu galiojusi administracijos pozicija. Tačiau nepaaiškinta, kodėl sprendimas nebuvo žinomas kitiems aukšto rango nacionalinio saugumo pareigūnams arba kodėl jis buvo taip greitai atšauktas.

Remiantis „Reuters“ duomenimis, skrydžių atšaukimas TRANSCOM struktūroje kainavo 2,2 mln. dolerių.

Ši istorija, pirmą kartą išsamiai aprašyta „Reuters“, atskleidžia chaotišką D. Trumpo administracijos sprendimų priėmimo procesą ir neaiškią vadovavimo struktūrą net aukščiausiame lygyje. Kelių dienų skrydžių pauzė, kurią patvirtino penki šaltiniai, parodo, kaip administracija formuoja ir įgyvendina nacionalinio saugumo politiką.

Dabartiniai ir buvę Pentagono pareigūnai pabrėžia, kad departamente tvyro vidaus nesutarimai užsienio politikos klausimais, įsišaknijusios nuoskaudos ir darbuotojų nepatyrimas.

Tikslus momentas, kada buvo duotas įsakymas sustabdyti skrydžius, nežinomas. Du šaltiniai teigia, kad Ukrainos ir Europos pareigūnai pradėjo klausinėti apie pauzę vasario 2 dieną. TRANSCOM įrašai rodo, kad buvo žodinis įsakymas iš gynybos sekretoriaus ir kad skrydžiai atnaujinti iki vasario 5 d.

Marcas Cancianas, buvęs karinio jūrų laivyno karininkas ir gynybos ekspertas iš Strateginių ir tarptautinių studijų centro, sakė: „Tai atitinka administracijos politiką veikti greitai, viską nutraukti ir spręsti vėliau. Tai tinka Silicio slėniui, bet ne šimtmečius gyvuojančioms institucijoms.“

Svarbu tai, kad atšauktuose skrydžiuose buvo ginklai, kuriuos jau anksčiau buvo patvirtinusi Bideno administracija ir įstatymų leidėjai.

„Reuters“ nežino, ar Hegsethas ar jo komanda suprato, kokį poveikį turės jų įsakymas TRANSCOM struktūrai ar JAV politikai Ukrainos atžvilgiu. Šaltiniai sako, kad Hegsethas neteisingai interpretavo diskusijas su prezidentu dėl Ukrainos.

Dar keturi asmenys tvirtino, kad nedidelė Pentagono darbuotojų grupė, kurių dauguma neturėjo valstybės tarnybos patirties ir seniai prieštaravo JAV pagalbai Ukrainai, patarė Hegsethui svarstyti galimybę ją sustabdyti.

Du šaltiniai neigė, kad pagalba buvo faktiškai nutraukta – tai esą buvo tik logistinė pauzė. Vienas jų teigė: „Jie tiesiog norėjo išsiaiškinti, kas vyksta, ir tai buvo neteisingai interpretuota kaip visiškas pagalbos stabdymas.“

Pasak šaltinių, vidaus kovos trukdė sprendimų priėmimui. Tuo metu, kai Keithas Kelloggas ir Steve’as Witkoffas siekė tarpininkauti dėl taikos tarp Rusijos ir Ukrainos, kai kurie darbuotojai ragino JAV nutraukti paramą Kijevui – ši politika supykdė Ukrainą ir privertė Europos sąjungininkus užpildyti susidariusią spragą.

Nepaisant trumpos pauzės vasarį ir ilgesnės, prasidėjusios kovą, Trumpo administracija atnaujino paskutinės pagalbos, patvirtintos dar Bideno laikotarpiu, siuntimą.

unian.net

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Nusiginklavimas (1)

Šiandien Lietuvos žiniasklaida sutartinai piktinasi 2025-aisiais Maskvoje išleista „Lietuvos istorija“. Šią knygą pristato ir jos esmę pratarmėje nusako...

Vladimiras Dovdanovas. Grėsmė Baltijos šalims iš Rusijos pusės

Kaip asmuo, turintis leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje ir gyvenantis čia ne pirmus metus, su ypatingu dėmesiu ir nerimu...

Almantas Stankūnas. Kai moralė tampa ne šio pasaulio dimensija

Š. Jasiukevičius savo bjauria manipuliacija vėl puolė mane ir tuo pačiu Nacionalinio susivienijimo Pirmininką prof. dr. Vytautą Radžvilą,...

Mickas Hume’as. Nuo Anglijos iki Rumunijos – jie negali sustabdyti žmonių sukilimo

Europos Sąjungos vadovai visuomet gyrėsi, kad jų projektas – sukurti „vis glaudesnę sąjungą“ visoje Europoje. Ir iš tiesų,...