2025-05-14, Trečiadienis
Tautos Forumas

Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas: būtina atkreipti dėmesį į keletą labai svarbių dalykų

LR Seime vyko Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto pateikimas, už kurį 56 Seimo nariai balsavo už, 44 – prieš, 10 – susilaikė, o 29 – nedalyvavo. Pritrūko vos 2 balsų mirties kultūrą nešančiam įstatymui atmesti.

Ar tikrai visuomenė sutinka, kad visų mokesčių mokėtojų lėšomis būtų atliekami visi abortai, nepriklausomai nuo to, ar abortas atliekamas dėl objektyvių medicininių indikacijų (kai būtina apsaugoti moters sveikatą, gyvybę), ar kai abortą nusprendžiama atlikti tik „šeimos planavimo“ tikslais, nesusijusiais su sveikatos apsauga?

Ar tikrai visuomenė sutinka, kad būtų kompensuojamos t. y. nemokamai prieinamos kontracepcijos priemonės (už jas sumokėta būtų iš mokesčių mokėtojų lėšų)? Įstatymo 5 straipsnio 4 dalies formuluotė rodo, jog kontracepcija „vartotojui“ turi būti nemokama visais atvejais: „Valstybė užtikrina, kad kontraceptinės priemonės būtų prieinamos nemokamai.

Kaip ir kas balsavo kviečiame susipažinti čia.

Būtina atkreipti dėmesį į keletą labai svarbių dalykų

  • Projektas aiškiai nėra skirtas pagerinti nei moters sveikatai, nei teisėms. Tai lobistinis reprodukcinės industrijos plėtros projektas. Šiuo metu Lietuvoje visą ką apima projektas jau įteisinta, tiek abortai, tiek privalomas lytinis švietimas, kuris yra integruotas į Gyvenimo įgūdžių programą. Siekis kompensuoti kontracepciją ir abortus iš PSDF lėšų akivaizdžiai patvirtina, jog tai komercinės naudos siekiantis projektas.

Kaip atsilieptų moterų sveikatai ir Lietuvos sveikatos sistemai, jei medikamentinis abortas būtų kompensuojamas?

  • Europos šalių abortų analizė patvirtino, jog nuo 2007 m. iki 2017 m. medikamentinių abortų skaičius visose šalyse nuolat didėjo. 2015, 2016 ir 2017 m. medikamentinis abortas buvo dažniausiai taikomas metodas daugumoje šalių, vidutiniškai sudaręs 63 proc. visų abortų (šaltinis: Christian Fiala, Aubert Agostini, Teresa Bombas, Roberto Lertxundi, Marek Lubusky, Mirella Parachini & Kristina Gemzell-Danielsson (2022) Abortion: legislation and statistics in Europe, The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care, 27:4, 345-352). Lietuvoje kol kas medikamentinis abortas sudaro apie 13 proc. (2024 m. parduota tik 681 vnt. mifepristono pakuočių, remiantis VVKT duomenimis). Taigi, lyginant su Europos vidurkiu, yra labai mažas procentas, todėl siekiant padidinti pardavimus, projekto autoriai siūlo kompensuoti medikamentinį abortą sukeliančius preparatus iš PSDF lėšų.

Naujausio tyrimo duomenimis, abortą sukeliančio preparato mifepristono vartojimo atveju sunkių ar gyvybei pavojingų komplikacijų dažnis yra 22 kartus didesnis nei teigia JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) ir vaisto gamintojas „Danco Laboratories“. Tyrimo autoriai išanalizavo iš viso 865 727 mifepristonu sukeltų abortų atvejus nuo 2017 iki 2023 m. (palyginimui: FDA remiasi 10 klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo iš viso 30 966 dalyviai, ir nustatė jog nepageidaujamų reiškinių dažnis – mažiau nei 0,5 proc.). Remdamiesi gautais rezultatais, tyrėjai teigia, jog 10,93 proc. moterų patiria sepsį, infekciją, kraujavimą ar kitą rimtą nepageidaujamą reiškinį per 45 dienas po abortuojančių preparatų vartojimo. Realus sunkus nepageidaujamų reiškinių dažnis po mifepristonu sukeltų abortų yra mažiausiai 22 kartus didesnis nei yra pateiktas („mažiau nei 0,5 proc.“) preparato charakteristikų santraukoje ar preparato anotacijoje (šaltinis: Jamie Bryan Hall, Ryan T. Anderson.The Abortion Pill Harms Women: Insurance Data Reveals One in Ten Patients Experiences a Serious Adverse Event. Ethics and public policy center, 2025, April 28. Prieiga internete).

Taigi, padidėjus medikamentinių abortų procentui Lietuvoje iki Europos vidurkio, t. y. 63 proc., kartu didės ir pašalinį poveikį patiriančių moterų skaičius, kurių gydymo kaštai skaudžiai guls ant sveikatos apsaugos ir mokesčių mokėtojų pečių.

  • Kalbant apie moterų teisę į mokslu grįstą informaciją, nustatėme, jog informacija, susijusi su moters sveikata, ypač vaisingumo pažinimu ir gyvybės pradžia, yra ribojama. Kaip rodo mūsų atlikti tyrimai (apklausėme abiturientes iš 5 Kauno bendrojo ugdymo mokyklų (viso 180 respondenčių). Rezultatai stulbinantys – iš apklaustų merginų tik 8-nių merginų vaisingumo pažinimo žinios buvo įvertintos gerai, visų kitų patenkinamai ir blogai. Kad žmogaus gyvybė prasideda nuo apvaisinimo žinojo tik 48 proc. tyrime dalyvavusių merginų. (B. Obelenienė, V. Čekanauskienė. Vaisingumo pažinimo svarba moters sveikatai: bendrojo ugdymo mokyklų abiturienčių žinių vertinimas. Soter, 2024, 92, 61-77).
  • Reprodukcinės industrijos lobistai Lietuvoje – Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija yra Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos (IPPF, kuriai JAV prezidentas nutraukė valstybės dotacijas) šaka Lietuvoje. Ponia B. Vėsaitė buvo Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos pirmininkė, ir dabar glaudžiai bendradarbiaujanti su šia organizacija (šiuo metu E. Kuliešytė, ŠPSSA direktorė yra B. Vėsaitės patarėja).

Laisvos visuomenės institutas, Šeimotyra

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Česlovas Iškauskas. 16-oji lietuviškoji divizija: sunkus išbandymas

Pergalės diena Rusijoje, žinoma, ne mūsų šventė. Tądien pažymime Europos dieną, kai 1950 m. atsirado Europos Sąjunga. Tačiau...

Dr. Valdas Kilpys. Kaip valgiau sumuštinį ir mąsčiau apie šiukšles

Savo „burbule“ turiu keletą žmonių, kurie yra sveikuolių sveikuoliai. Kai kalba pasisuka apie mėsą, keptas bulves ar alkoholį,...

Vidmantas Valiušaitis. Kuo skiriasi gegužės 8-oji nuo gegužės 9-osios?

Man regis, į tą klausimą taikliai atsakė Lietuvoje gyvenantis, nuo Putino „ruskij mir“ atsitolinęs žinomas rusų žurnalistas Игорь...

Robertas Petrauskas. KRYMO KARAS. Du svarbiausi Rusijos generolai ir vieno caro mirtis

Du svarbiausi Rusijos generolai ir vieno caro mirtis Kodėl Rusijos caras Nikolajus I geriausiais savo generolais vadino sausį...