2025-05-12, Pirmadienis
Tautos Forumas

Putino naktinis pareiškimas: dar vienas antausis Vakarams, atmetant pasiūlymą dėl 30 dienų taikos

Alvydas Medalinskas

Šią naktį po Pergalės dienos renginių surengtą Putino nakties spaudos konferenciją ir jo aplinkybes galima laikyti vienu didžiausiu pasityčiojimu iš Vakarų, kiek buvo iki šiol.

Nors formaliai jis, kaip ir jo atstovas Peskovas, kalbėjo apie taiką, bet tai buvo pasiūlymas jau ne tik Ukrainai, bet ir Vakarams sutikti su pažeminimu arba tolesnis karas Ukrainoje…

Iš pradžių pats pasityčiojimas buvo preliudija į spaudos konferenciją. Naktis. Salėje ne tik Rusijos, bet ypač daug JAV žurnalistų. Putinas vėluoja 1,5 valandas. Vėlavimo priežastys skelbiamos viešojoje erdvėje neoficialiai.

Putinas turi dar vėlyvą vakarą ir naktį vis naujus ir naujus svarbius susitikimus: su svečiais iš Zimbabvės, Burkina Faso, Libijos. Galų gale dar šiek tiek užtruko atseit labai svarbūs susitikimai su Pietų Osetijos ir Abchazijos nepripažintų respublikų vadovais. O jūs ten, Vakaruose, palaukite pasaulio valdovo Putino žodžio.

Laužykite galvas, koks bus atsakymas į jungtinę Ukrainos, kitų Europos šalių, suderintą su Trampu iniciatyvą dėl taikos 30 dienų nuo gegužės 12 d., turint omenyje, kad baigiasi ir trijų dienų paliaubos, paskelbtos Kremliaus vienašališkai dėl pompastiškai švenčiamos Pergalės dienos prieš vokiškąjį fašizmą.

O belaukiant tas 1,5 valandos kaitinama yra viešoji erdvė. Iš vienos pusės, pasirodo informacija, kad šią naktį Putinas pasakys kažką tokio, kas sudrebins ir JAV viešąją erdvę. Tuo pačiu metu paleidžiama yra informacija, kad Rusija daro kažkokius veiksmus tose raketų bazėse, kur yra dislokuotas garsusis Putino Orešnik.

Ant Putino kabliuko eilinį kartą, kaip nuo 2022 m. sausio buvo ne kartą, pasikabina JAV žvalgyba ir ima skelbti, kad Rusija gali paleisti galingas raketas į Ukrainos sostinę.

Pagaliau paskelbiama, kad spaudos konferencijos metu žurnalistai negalės užduoti klausimų.

Tai bus labiau panašu į monologą.

Pavėlavęs 1,5 val. Putinas pasirodo gana atsipalaidavęs. Jis pradeda kalbą, paskelbdamas, kad buvo labai geras Kinijos lyderio vizitas, kad šis svečias buvo svarbiausias iš jų ir, kad jis pats važiuos į Pekiną rugsėjo mėnesį.

Pasidžiaugia, kad buvo daug kitų susitikimų, o jis galėjo padėkoti Š. Korėjos generolams už pagalbą atsiimant Kursko sritį.

Rusijos tokie santykiai su Kinija, Š. Korėja Vakarams skamba, kaip košmaras. Bet visų galvoje klausimas: o, kaip čia su Ukraina ir Vakarų pasiūlymu dėl 30 taikos dienų.

Pagaliau pasirodo Putinas, kaip galimas Europos draugas ir prižiūrėtojas vienu metu. Putinas išreiškia mintį, kad anksčiau ar vėliau, remiantis ir istorijos pamokomis, Rusija grįš prie gerų santykių su Europos šalimis, net ir su tomis, kurios elgiasi, atseit Putino teigimu, dabar chamiškai su Rusija.

Ir čia Putinas paskelbia, kad tai Rusija nuolat pasisako už taiką ir siūlo taikos paliaubas, derybas, bet pasirodo, kad tai Ukraina atmeta tokius siūlymus ir nuolat pažeidžia taikos paliaubas (po spaudos konferencijos šią mintį JAV žurnalistams pratęsė Putino spaudos atstovas Peskovas tokiu pat pašaipiu žvilgsniu), bet Putinas ir toliau nusiteikęs taikai, todėl siūlo Rusijos–Ukrainos taikos derybas Stambule.

Išvados:

  1. Putinas antrą kartą atmetė JAV ir Europos šalių pasiūlymą dėl 30 dienų taikos ir nors anksčiau JAV grasino rimtomis savo sankcijomis, taip jų iki šiol ir nebuvo.
  2. Putinas net nekalbėjo naktinėje spaudos konferencijoje apie Ukrainos ir partnerių iš Europos šalių bei JAV pasiūlymą dėl taikos paliaubų 30 dienų, pradedant nuo gegužės 12 d., o pasirodė, kaip taikos balandis, siūlydamas dvišales taikos derybas gegužės 15 d. Taigi, Vakarų ir Ukrainos pasiūlymas atmestas, bet vėl suktai, kartu padėkojant prezidentui Trampui už tarpininkavimą.
  3. Sakoma, kad vakar susitikę Kijeve NATO keturių šalių vadovai suderino savo iniciatyvą ne tik su JAV, bet ir su kita NATO šalimi: Turkija, tačiau panašu, kad su Erdoganu suderintas Putino siūlymas susitikti Rusijos ir Ukrainos delegacijoms Stambule buvo siurprizas visiems.
  4. Reikia suprasti, kad derybos yra pasiūlytos, nenutraukiant karinių veiksmų. Putinas pasiūlė: derybos eina sau ir gali būti vilkinamos, o karo veiksmai sau. Tai visai skirtinga koncepcija, nei anksčiau siūlyta Trampo, Ukrainos ir Europos.
  5. Putino pasiūlymas pateiktas labai žeminančia forma ir Vakarus, Ir Ukrainą, suvokiant, kad ir vienu, ir kitu atveju Kremlius gali laimėti. Jeigu Ukraina ir Vakarai tą pasiūlymą priima, tai Putinas viso pasaulio akivaizdoje parodo, kokie silpni Vakarai, kad jis net ir atmetęs Trampo ir kitų Vakarų lyderių siūlymą, lieka nenubaustas. Jeigu Ukraina dabar atmeta Putino siūlymą, yra paskelbiama, kad tai Ukraina nenori taikos ir, sulaukęs jau palankaus momento (keliai šarvuotai technikai jau beveik visoje Ukrainoje yra tinkami puolimui), tęsia karinius veiksmus.

Vakarų rankose yra tik du instrumentai stabdyti Putiną: užšaldytų Rusijos lėšų Vakaruose perdavimas Ukrainai, tame tarpe ginkluotei pirkti ir tikrai pirmą kartą labai rimtos sankcijos, kurios dabar svarstomos JAV Senate ir Kongrese prieš Rusijos energetikos ir bankų sektorių, galinčios užspausti orą militaristiniam ir besityčiojančiam iš pasaulio Putino režimui.

Bet, ar Trampas ir Europos lyderiai duos žalią šviesą tokiems veiksmams? Labai ir labai abejoju. Nors vis dar norėčiau labai tikėti.
Priešingu atveju matysime vis augančias Putino ambicijas, reikalavimus ne tik dėl karo Ukrainoje.

Veidaknygė

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Antras žmogus baltarusių politinės išeivijos hierarchijoje dingo kartu su sužadėtiniu, dukromis ir „Baltarusių Laisvės fondo“ pinigais

Tekstas iš Audriaus Bačiulio veidaknygės Bulbašenkijos „opozicijos“ naujienos: Antras žmogus baltarusių politinės išeivijos hierarchijoje dingo kartu su sužadėtiniu, dukromis...

Seimo Žmogaus teisių komitetas ėmėsi nagrinėti moterų pavardžių rašybą

Seimo Žmogaus teisių komitetas pradėjo svarstyti praėjusios kadencijos Seimo narės, „laisvietės“ Ievos Pakarklytės projektą leisti moterų pavardes rašyti...

Arkadiuszas Mularczykas. Padaryti transatlantinius santykius vėl puikius

Kandidato į prezidentus Karolio Nawrockio vizitas Baltuosiuose rūmuose sukėlė rimtą galvos skausmą Lenkijos (ne)liberaliosios vyriausybės politikams. Iš pradžių...

Pokalbis su istoriku Gintautu Terlecku „Jaunojo pasipriešinimo galia (1972–1990)“

Lietuvoje sovietinės okupacijos metais komunistinei ideologijai, nutautinimui, dvasiniam skurdinimui aktyviai priešinosi jaunimas. Jaunimas, jau gimęs ir užaugęs sovietinėje...