Lietuvoje sovietinės okupacijos metais komunistinei ideologijai, nutautinimui, dvasiniam skurdinimui aktyviai priešinosi jaunimas. Jaunimas, jau gimęs ir užaugęs sovietinėje santvarkoje, taip pat puoselėjo valstybingumo tradicijas ir svajojo apie laisvą Lietuvą.
1972 m. gegužės 14 d. Romo Kalantos susideginimas, virtęs masiniais jaunimo protestais Kaune, skelbė pasauliui – Lietuva nepalūžo, nesusitaikė su vergyste. Tuo metu Lietuvoje jau buvo užaugusi karta, kuri tiesiogiai nepatyrė stalininio teroro. Senelių, tėvų prisiminimai apie pokario partizanų kovą, Prahos pavasario idėjos ir pasakojimai apie jo nuslopinimą uždegė jaunas širdis ir jaunimas pasipiktinimą okupantų režimu išliejo išėjęs į gatves. Sistema ėmėsi represijų, sustiprino propagandinį spaudimą, tačiau Romo Kalantos auka niekada nebebuvo užmiršta, skatino naujas jaunimo kartas įvairiomis formomis priešintis priespaudai. Prisiminkime tai…
Prisiminti ir pasikalbėti apie tuos laikus kviečiame pokalbyje su istoriku Gintautu Terlecku. Pokalbis „Jaunojo pasipriešinimo galia (1972–1990)“ Vytauto Didžiojo karo muziejuje vyks 2025 m. gegužės 15 d., 17.30 val.
Renginys nemokamas, kviečiame dalyvauti.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus inf.