Jonas Grigas. Ar mes tik modeliavimo kūriniai?

Share

Fizikai dažnai kelia fantastiškiausias idėjas, kurios kartais pasitvirtina ir stumia mokslą pirmyn. Neseniai Neilas Degrasas Taisonas – JAV astrofizikas, rašytojas, laidų autorius ir mokslo populiarintojas – pastebėjo, kad mes, žmonės, galime būti virtualios būtybės, kompiuterinio modeliavimo kūriniai.

Jei taip būtų, tai modeliavimas gali sukurti tikrovės suvokimą pagal pareikalavimą panašiai, kaip video žaidime. Gal tas modeliuotojas nustatė, kad niekas negalėtų keliauti greičiau už šviesą, kad nepasiektume kitos galaktikos, – mano Taisonas?

Ši mintis gali atrodyti nerimta. Bet kai Nikas Bostromas iš Oksfordo universiteto 2003 metais paskelbė straipsnį apie modeliavimo galimybes, filosofai, fizikai ir technologai svarstė idėją, kad mūsų realybė gali būti tik regimybė.

Kai kurie bandė rasti būdus, kaip mes galėtume nustatyti, ar esame tik modeliavimo kūriniai. Kiti bandė skaičiuoti mūsų buvimo virtualinėmis esybėmis tikimybę.

Dar kiti mano, kad šansai, jog mes gyvename tikroje, pamatinėje realybėje ir sumodeliuotoje yra beveik vienodi. Jeigu žmonės kada nors sugebės sumodeliuoti sąmoningas būtybes, tikimybė labai padidės, kad mes taip pat galime būti virtualūs, apgyvendinti kažkieno kito kosminiame kompiuteryje.

Tik dar ne visiškai aišku, kas yra sąmonė ir kaip ją galima būtų modeliuoti.




Komentarai :

  1. Anil Ananthaswamy knygohe “Do We Live in a Simulation?” rašo, kad tikimybė, jog esame tik kažkieno modeliavimo kūriniai, yra apie 50–50.

  2. Čis tik pakartojimas vieno seniausių tikėjimų. Hindų. Dievas miega ir sapnuoja mūsų pasaulį. Jei pabus mes dingsim.





Comments are closed.

Share