Senatorius Charlesas Grassley iš Ajovos šią savaitę „Fox News Digital“ pareiškė esąs įsitikinęs, kad bus sustabdyta praktika, kai federaliniai teisėjai, priimdami sprendimus, taiko visoje šalyje galiojančius draudimus – net ir už savo teisminių apygardų ribų.
„Visuotiniai draudimai – tai antikonstitucinis piktnaudžiavimas teismine valdžia“, – „Fox News Digital“ sakė Grassley, Senato Teismų komiteto narys.
„Vos praėjusią savaitę Vašingtono apygardos teisėjas išleido visoje šalyje galiojantį draudimą, kuriuo buvo sustabdytas prezidento vykdomasis įsakymas, reikalaujantis rinkėjo tapatybės ar pilietybės įrodymo dalyvaujant nacionaliniuose rinkimuose.“
Pasak Grassley, tokie sprendimai paneigia principą, kad teisėjai neturėtų formuoti politikos. „Leisti teisėjams užimti šį vaidmenį – labai pavojinga.“
Aukščiausiajam Teismui ruošiantis gegužės 15 d. nagrinėti bylą dėl prezidento Donaldo Trumpo vykdomojo įsakymo, kuriuo naujai aiškinama prigimtinės pilietybės samprata, Grassley teigė, kad Aukščiausiasis Teismas „galėtų ir turėtų imtis veiksmų“.
„Tuo tarpu aš toliau dirbu su kolegomis dėl savo svarbaus Teisminės pagalbos ribojimo įstatymo (Judicial Review Clarification Act, JRCA), kad būtų užkirstas kelias visuotiniams draudimams“, – sakė jis.
Nors kai kurie šalininkai siūlė pasinaudoti derinimo (reconciliation) procedūra, kad įstatymo projektas būtų priimtas smarkiai susiskaldžiusiame Senate, vienas su procesu susipažinęs asmuo teigė, jog tai būtų neleidžiama pagal vadinamąją Byrdo taisyklę, kuri draudžia svarstyti nefinansinio pobūdžio klausimus šiuo būdu.
Gegužės 15-osios byla iš esmės kelia klausimą dėl 1898 m. precedento byloje Jungtinės Valstijos prieš Wong Kim Ark, kurioje plačiai aiškinta teisė į JAV pilietybę gimimo metu. Tuomet Wongas, kinų imigrantų vaikas, grįžęs iš Kinijos, buvo neįleistas į San Franciską, tačiau Aukščiausiasis Teismas pripažino jį JAV piliečiu.
Šiuo metu teisėjai Masačusetso, Merilendo ir Vašingtono valstijose jau yra priėmę visoje šalyje galiojančius draudimus, stabdančius Trumpo įsakymą dėl pilietybės apibrėžimo. Prezidentas teigia, kad 14-osios pataisos nuostata dėl pilietybės buvo sukurta specialiai buvusiems vergams, ir turėtų būti aiškinama atitinkamai.
Grassley pirmą kartą griežtai pasisakė prieš, jo nuomone, pernelyg išaugusią teisminę galią šių metų kovą, kai Senato mažumos lyderis Richardas Durbinas paragino priimti rezoliuciją, įpareigojančią Trumpą vykdyti visus federalinių teismų sprendimus.
„JAV prezidentas neturėtų prašyti leidimo iš daugiau kaip 600 skirtingų apygardos teisėjų, kad galėtų vykdyti savo, kaip vykdomosios valdžios vadovo, įgaliojimus“, – teigė Grassley.
„Sutinku su kai kuriais demokratais, kurie ankstesniais metais teigė, kad kai kurie teisėjai peržengė jiems priklausančias ribas, skelbdami nacionalinius draudimus. Tikiuosi, kad rasime sprendimą ir galėsime kartu dirbti šiuo klausimu“, – pridūrė jis.
foxnews.com