2022 m. balandžio 7 d. rezoliucijoje dėl „didėjančių represijų Rusijoje, įskaitant Aleksejaus Navalno bylą“, Europos Parlamentas pasmerkė Maskvos patriarcho Kirilo vaidmenį Rusijos kare prieš Ukrainą.
Rezoliucijos 6 punkte nurodyta:
„Smerkiame Maskvos patriarcho Kirilo, Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovo, vaidmenį teikiant teologinę priedangą Rusijos agresijai prieš Ukrainą; giriame drąsą 300 Rusijos stačiatikių bažnyčios kunigų, pasirašiusių agresiją smerkiantį laišką ir išreiškusių savo sielvartą dėl Ukrainos žmonių išbandymų, raginančių baigti karą. “
Tuo pat metu Maskvos patriarchato Ukrainos ortodoksų bažnyčios dvasininkai nusprendė kreiptis su ieškiniu Rusijos patriarchui Kirilui dėl „moralinių nusikaltimų padarymo“. Maskvos patriarchato Ukrainoje kunigai reikalauja tarptautinio tribunolo Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui patriarchui Kirilui.
Kunigų pareiškimą savo „Facebook“ puslapyje paskelbė kun. Andrejus Pinčukas.
Ištrauka:
„Šiandien, kai Maskvos patriarchas Kirilas atvirai remia Rusijos užkariavimo karą prieš Ukrainą, mes, Ukrainos stačiatikių bažnyčios kunigai, nusprendėme kreiptis į Senovės Rytų bažnyčių soborą su ieškiniu patriarchui Kirilui.
Pagrindiniai mūsų kaltinimai:
1. Kirilas skelbia „rusiškojo pasaulio“ doktriną, kuri neatitinka stačiatikių mokymo ir turėtų būti smerkiama kaip erezija;
2. Kirilas padarė moralinius nusikaltimus laimindamas karą prieš Ukrainą ir visapusiškai remdamas agresyvius Rusijos kariuomenės veiksmus Ukrainos teritorijoje.
Tikimės, kad Senovės Rytų bažnyčių soboras apsvarstys mūsų kreipimąsi ir priims teisingą sprendimą“, – sakoma kreipimesi.
*****
Balandžio 14 d., ketvirtadienio vakarą, praėjus trims dienoms po paskelbtos peticijos, kuri smerkia patriarcho Kirilo vaidmenį kare, daugiau nei 400 Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios / Maskvos patriarchato (UOC-MP) kunigų jau buvo ją pasirašę.
Signatarų sąrašas sparčiai auga ir kasdien atnaujinamas internete. Sąrašą galite rasti ČIA.
Interviu su UOC-MP Dniepropetrovsko vyskupijos arkivyskupo Andrejaus Pinčuko (maždaug 240 mylių į pietryčius nuo Kijevo), kuris buvo šios iniciatyvos autorius, taip pat verta žiūrėti ČIA.
Tekstas: „Atviras prašymas ortodoksų bažnyčių vietininkams“. „Šiomis tragiškomis dienomis, kai tęsiasi žiaurus Rusijos Federacijos karas prieš Ukrainą, mes, Ukrainos stačiatikių bažnyčios kunigai, laikome savo pastoracine pareiga apeliuoti į pasaulio stačiatikybės pilnatvę.
2022 metų vasario 24 dieną nepaskelbę karo Rusijos kariai įsiveržė į suverenios Ukrainos valstybės teritoriją. Karinė agresija tęsiasi jau daugiau nei mėnesį. Rusijos kariuomenė sistemingai naikina karinę infrastruktūrą ir gyvenamuosius rajonus, civilines įmones, mokyklas, ligonines, teatrus ir pan. Ukrainos ekonomika patiria didelių nuostolių.
Tačiau mus labiausiai liūdina tai, kad per karą jau žuvo tūkstančiai civilių. Rusijos kariuomenės veiksmai apie Charkovą, Černigovą, Achtyrką, Hostomelį, Vorzelį ir ypač Mariupolį bei Bučą turi akivaizdžių Ukrainos tautos genocido požymių ir kelia pasipiktinimą visame pasaulyje.
Jau pirmąją karo dieną Ukrainos stačiatikių bažnyčios vietininkas, metropolitas Onufrijus pasmerkė Rusijos Federacijos agresiją prieš Ukrainą ir kreipėsi į Rusijos prezidentą. V. Putino raginimas baigti karą. Be to, metropolitas Onufrijus kreipėsi į Maskvos patriarchą Kirilą, prašydamas pasipriešinti karui.
Po to tiek Onufrijus asmeniškai, tiek Ukrainos stačiatikių bažnyčios Šventasis Sinodas vėl kreipėsi į patriarchą Kirilą, prašydami pasmerkti karą ir padėti nutraukti karinę agresiją.
Tačiau patriarchas Kirilas šiuos raginimus ignoravo. Be to, nuo pat karo pradžios patriarchas Kirilas ne kartą viešai skelbė pareiškimus, kuriuose reiškė realią paramą agresyviems Rusijos Federacijos veiksmams prieš Ukrainą.
Jis tiesiogiai palaimino fizinį Ukrainos bendruomenės sunaikinimą
2022 m. kovo 13 d., per liturgiją Kristaus Išganytojo katedroje, patriarchas Kirilas Rusijos Federacijos nacionalinės gvardijos vyriausiajam vadui V. Zolotovui įteikė Dievo Motinos ikoną ir jį palaimino šios valstybinės karinės organizacijos darbuotojų akivaizdoje. Padėkoje V. Zolotovas tiesiai šviesiai pasakė, kad Rusijos Federacijos nacionalinės gvardijos kariai aktyviai dalyvauja kare, kurią Rusija pradėjo prieš Ukrainą. Tuo pat metu jis pavadino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas „naciais“.
Išklausęs Zolotovo žodžių, patriarchas jokių prieštaravimų nepareiškė. Patriarcho Kirilo palaiminimas Rusijos nacionalinės gvardijos kariams buvo nedviprasmiškas pritarimas karui, kurį Rusijos Federacija pradėjo prieš Ukrainą.
Nors patriarchas Kirilas ilgus metus tvirtino, kad Ukrainos stačiatikių krikščionis laiko savo bendruomene, už kurią yra atsakingas, šiandien viešuose pareiškimuose (taip pat ir vizitų Ukrainoje metu) jis tiesiogiai palaimino Rusijos kariuomenės fizinį šios bendruomenės sunaikinimą. Patriarcho Kirilo veiksmai sukėlė masinį Ukrainos ortodoksų bažnyčios dvasininkų ir tikinčiųjų pasipiktinimą.
Mažiausiai penkiolika Ukrainos ortodoksų bažnyčios vyskupijų oficialiai paskelbė, kad nustoja minėti patriarcho Kirilo vardą per pamaldas.
Žinome, kad daugelyje kitų vyskupijų valdytojai vyskupai davė žodinį leidimą dvasininkams neminėti patriarcho Kirilo vardo. Taigi Ukrainos stačiatikių bažnyčios vyskupai, kunigai ir eiliniai parapijiečiai išreiškė aiškų nepasitikėjimą patriarchu Kirilu.
Visiškai palaikome mūsų bažnyčios vyskupų ir dvasininkų atsisakymą per pamaldas minėti patriarchą Kirilą. Tačiau šiandien to nepakanka. Mes aiškiai pareiškiame, kad negalime ir toliau likti jokiame kanoniniame pavaldume Maskvos patriarchui. Tai mūsų krikščioniškos sąžinės įsakymas. „Mes stebime žiaurius Rusijos kariuomenės veiksmus prieš Ukrainos žmones, kuriems pritaria patriarchas Kirilas.
Kaip Bažnyčios ganytojai ir tiesiog kaip krikščionys, mes visada buvome, esame ir liksime su savo žmonėmis, tais, kurie kenčia ir kuriems reikia pagalbos. Visiškai remiame Ukrainos valstybės valdžią ir Ukrainos ginkluotąsias pajėgas jų kovoje su agresoriumi. Mūsų pozicija visiškai atitinka Evangeliją ir Bažnyčios tradiciją. Tėvynės apsauga nuo priešo yra viena pagrindinių krikščioniškų dorybių. Ypatingai norime pabrėžti, kad mūsų pozicija atitinka ir vidaus teisės aktus.
Patriarchas Kirilas (taip pat daugybė vyskupų ir kunigų Rusijoje) tiesiogiai pažeidžia pagrindinės socialinės sampratos normas.
Dar 2000 metais buvo priimti Rusijos stačiatikių bažnyčios socialinės koncepcijos pagrindai. Šis dokumentas patvirtina krikščioniškąjį patriotizmą, kuris, be kita ko, pasireiškia „ginant tėvynę nuo priešo“ (II, 3). Socialinės sampratos pagrindai taip pat aiškiai teigia, kad „Bažnyčia… nedraudžia savo vaikams dalyvauti karinėse operacijose, jei kalbama apie artimo apsaugą ir pažeisto teisingumo atkūrimą“ (VIII, 2).
Šiame dokumente taip pat pažymima, kad „karo metu būtina užtikrinti civilių gyventojų apsaugą nuo tiesioginių karinių veiksmų“ (VIII, 3).
Kaip Ukrainos piliečiai, šiandien veikiame vadovaudamiesi šiais principais. Kviečiame saugoti savo tėvynę nuo priešo, atėjusio pas mus su ginklais; remiame Ukrainos kariuomenę, kuri atėjo ginti mūsų tautą ir siekia atkurti pažeistą Teisingumą; raginame nutraukti žiaurų Rusijos kariuomenės vykdomą Ukrainos civilių gyventojų naikinimą.
Tuo pačiu metu patriarchas Kirilas (taip pat daugybė vyskupų ir kunigų Rusijoje) tiesiogiai pažeidžia pagrindinės socialinės sampratos normas.
Visų pirma, šiame dokumente aiškiai pasakyta, kad Bažnyčia negali teikti pagalbos valstybei ir su ja bendradarbiauti, jei valstybė kariauja agresyvų išorinį karą (III, 8).
Šiandien Rusijos Federacijos veiksmai prieš Ukrainą yra ne kas kita, kaip agresyvus užsienio karas. Šį faktą pripažįsta visa tarptautinė bendruomenė. Visų pirma, 2022 m. kovo 2 d. 141 šalis palaikė JT Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, smerkiančią Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Tačiau tiek pats patriarchas Kirilas, tiek daugybė dvasininkų Rusijoje ir toliau palaiko agresyvią Rusijos Federacijos užsienio politiką. Vadinasi, Maskvos patriarchato pozicija dėl karo prieš Ukrainą neatitinka nei krikščioniškos moralės normų, nei net jo paties norminių dokumentų.
Apmąstydami Rusijos stačiatikių bažnyčios poziciją dėl karo Ukrainoje ištakas, turime pripažinti, kad vienas iš ideologinių šio karo pagrindų buvo „rusų pasaulio“ doktrina, kurią ilgus metus asmeniškai propagavo patriarchas Kirilas.
Šią doktriną nuo 1990-ųjų aktyviai formuoja Rusijos politologai ir sociologai. Jos tikslas – išsaugoti Rusijos Federacijos įtaką buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje po jos gėdingo žlugimo.
Maskvos patriarchato, ideologai niekada neslėpė, kad ši doktrina turėtų prisidėti prie laipsniško Rusijos politinės kontrolės įtvirtinimo teritorijose, kurios anksčiau priklausė Sovietų Sąjungai arba net Rusijos imperijai.
„Rusijos pasaulio“, ypač Maskvos patriarchato, ideologai niekada neslėpė, kad ši doktrina turėtų prisidėti prie laipsniško Rusijos politinės kontrolės įtvirtinimo teritorijose, kurios anksčiau priklausė Sovietų Sąjungai arba net Rusijos imperijai.
Patriarchas Kirilas yra vienas pagrindinių „rusų pasaulio“ doktrinos ideologų. Pasak patriarcho Kirilo, „Rusų pasaulis“ yra vientisa civilizacinė erdvė, apimanti teritorijas, kuriose rusų kultūra istoriškai turėjo didelę įtaką. Jis ne kartą yra pareiškęs, kad šiuolaikinius rusus, ukrainiečius ir baltarusius laiko „viena tauta“, „rusų pasaulio“ žmonėmis.
Konkrečiai, 2014 m. vienoje iš savo kalbų per televiziją patriarchas Kirilas sakė: „Rusų pasaulis yra ypatinga civilizacija, apimanti žmones, kurie šiandien save vadina skirtingais vardais – ir rusais, ir ukrainiečiais, ir baltarusiais“. Tai yra, pasak patriarcho, rusai, ukrainiečiai ir baltarusiai tiesiog vadina save skirtingais vardais, bet kartu išlieka viena tauta.
2021 m., duodamas interviu savo 75-ojo gimtadienio proga, patriarchas Kirilas sakė: „Man, kaip visos Rusijos patriarchui nėra skirtomo tarp tautų ir valstybių, tai yra Rusijos stačiatikių bažnyčios bendruomenė“.
Nors patriarchas Kirilas visada pabrėžė, kad nekvestionuoja esamų valstybių sienų, jis vis tiek pareiškė, kad šios sienos „sukuria nereikalingas kliūtis tarp rusų pasaulio tautų“.
2022 m. kovo 20 d., per karą, kurį Rusija pradėjo prieš Ukrainą, patriarchas Kirilas, sakydamas pamokslą Kristaus Išganytojo cerkvėje Maskvoje, sakė, kad rusai ir ukrainiečiai „iš tikrųjų yra viena tauta“. Jis pabrėžė, kad tai laiko Dievo tiesa, kuri nekeičiama, nes „šiandien gyvename skirtingose šalyse“. Patriarchas sakė, kad ir toliau melsis „už mūsų vieningą tautą, kuri šiandien gyvena skirtingose šalyse“.
Visi šie teiginiai gana gerai dera su Rusijos valstybine propaganda, kuri atmeta patį ukrainiečių tautos ir ukrainiečių kultūros egzistavimo faktą, todėl faktiškai nepripažįsta ukrainiečių teisės į savo valstybingumą.
Taigi „Rusijos pasaulio“ doktrina, kurią daug metų propaguoja patriarchas Kirilas, šiandien prisideda prie Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą pateisinimo. Tačiau mes, ortodoksų kunigai, norime atkreipti ypatingą dėmesį į tuos „rusų pasaulio“ doktrinos aspektus, kurie tiesiogiai susiję su Bažnyčios doktrina.
Visų pirma, patriarchas Kirilas atkakliai tapatina „rusų pasaulį“ su vadinamąja „kanonine“ Rusijos stačiatikių bažnyčios teritorija. Konkrečiai, 2009 m. savo kalboje „Russkiy Mir“ fondo asamblėjoje patriarchas Kirilas sakė, kad „Rusijos stačiatikių bažnyčia atlieka savo pastoracinę misiją tarp tautų, kurios priima Rusijos dvasinę ir kultūrinę tradiciją kaip savo nacionalinės tapatybės pagrindą, ar bent jau kaip esminę jos dalį. Štai kodėl šiuo požiūriu Moldovą taip pat laikome šio rusų pasaulio dalimi.
Savo oficialiose kalbose patriarchas Kirilas ne kartą tvirtino, kad pagal Rytų patriarchų chartiją dėl Maskvos patriarchato sukūrimo (1593 m.), visos teritorijos, esančios į šiaurę nuo Bizantijos, buvo perduotos šio patriarchato jurisdikcijai.
Pavyzdžiui, 2014 m. rugsėjo 24 d., kalbėdamas Maskvoje VI tarptautiniame festivalyje „Tikėjimas ir žodis“, patriarchas Kirilas sakė, kad 1593 m. „Krikščioniškoji Oikumenė į šiaurę nuo Bizantijos imperijos“ buvo perduota Maskvos patriarchatui. Tai yra viskas, kas yra į šiaurę nuo Bizantijos.”
Pagal šią logiką, atrodo, kad Rytų patriarchai pripažino Maskvos patriarcho jurisdikcijos išplėtimą į Ukrainą, Baltarusiją, Baltijos šalis ir Moldovą. Būtent šiose teritorijose patriarchas. Kirilas šiandien paskelbia savo „kanoninės atsakomybės” zoną ir susitapatina su „rusų pasauliu”.
Pagal jo logiką, Bažnyčios Ukrainoje, Baltarusijoje, Moldovoje ir Baltijos šalyse tiesiogine prasme pasmerktos visam laikui likti Maskvos patriarchato dalimi.
Patriarcho Kirilo požiūriu, visos bažnyčios šiose teritorijose neturi teisės į bažnyčios nepriklausomybę (autokefalija). Pagal jo logiką, Bažnyčios Ukrainoje, Baltarusijoje, Moldovoje ir Baltijos šalyse tiesiogine prasme pasmerktos visam laikui likti Maskvos patriarchato dalimi.
Šie patriarcho Kirilo teiginiai akivaizdžiai prieštarauja istoriniams faktams. Tačiau stebėtinai patriarchas Kirilas šią klaidingą istorijos interpretaciją perteikia kaip visos visuotinės ortodoksijos poziciją. Be to, patriarcho Kirilo žodžiuose ir veiksmuose matome akivaizdžius ortodoksų mokymo apie Bažnyčią iškraipymus.
Patriarcho Kirilo pasisakymai dėl „rusų pasaulio“ primena ekumeninės ortodoksijos pasmerktą etnofiletizmą, kur etninės grupės vaidmenį atlieka „rusų civilizacija“. Patriarcho Kirilo teiginiai, kad Maskvos patriarchato jurisdikcija apima visus žmones, kurie priima „rusiškas dvasines ir kultūrines tradicijas kaip savo tautinės tapatybės pagrindą“, akivaizdžiai prieštarauja ortodoksų kanonų teisei. Toks Bažnyčios santvarkos supratimas reiškia teritorinio bažnytinės jurisdikcijos skleidimo principo atmetimą ir jo pakeitimą tautiniu (arba kultūriniu-nacionaliniu) principu.
2022 m. kovą ortodoksų teologų grupė paskelbė Deklaraciją dėl „rusų pasaulio“ doktrinos, kurią jau palaikė daugiau nei 300 intelektualų visame pasaulyje. Manome, kad ši deklaracija buvo svarbus žingsnis siekiant suprasti stačiatikių mokymo apie bažnyčią iškraipymus, įvykusius Maskvos patriarchate.
Visi šie svarstymai verčia mus kreiptis į ortodoksų bažnyčių vietininkus. Mes pareiškiame savo ištikimybę visuotinei ortodoksijai, savo bendrystės su ja pilnatvės troškimą ir smerkiame bet kokius bandymus apriboti mūsų bendrystę su ja.
Taip pat manome, kad būtent ekumeninės stačiatikybės pilnatvė šiandien turėtų skirti visą dėmesį ir atsakomybę už patriarcho Kirilo pareiškimus ir veiksmus. „Šiandien Ukrainoje vykstanti tragedija taip pat yra patriarcho Kirilo politikos, kurią vykdo būdamas Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovu, rezultatas.
Akivaizdu, kad tai jau tapo iššūkiu visai visuotinei ortodoksijai. Todėl kreipiamės į vietinių ortodoksų bažnyčių vietininkus:
1. Aiškiai ir nedviprasmiškai pasmerkite Rusijos Federacijos karinę agresiją prieš Ukrainą.
2. Raginkite Rusijos Federacijos prezidentą, V. V. Putiną tuojau baigti karą ir atlaisvinti visas okupuotas suverenios Ukrainos teritorijas.
3. Įvertinkite viešus Maskvos patriarcho Kirilo pasisakymus dėl karo prieš Ukrainą Šventojo Rašto bei šventosios Bažnyčios tradicijos šviesoje. 4. Pan-ortodoksų lygmeniu apsvarstykite „rusiškojo pasaulio“ doktriną, kurią daug metų propagavo patriarchas Kirilas ir kuri tapo vienu iš ideologinių Rusijos Federacijos karo prieš Ukrainą pateisinimų, suteikite šiai doktrinai vertinimą ortodoksinio mokymo požiūriu jos pasmerkimo atveju patraukti patriarchą Kirilą į teismą ir atimti iš jo teisę užimti patriarchalinį sostą.
Šį kreipimąsi gali pasirašyti Ukrainos stačiatikių bažnyčios dvasininkai. Tuos UOC dvasininkus, kurie nori pasirašyti mūsų kreipimąsi, atsiųskite mums privačiomis žinutėmis (067-6-333-112 į bet kurį messengerį) su tokiu tekstu: „Pasirašau apeliaciją” (rangas, pavardė ir vardas, Vyskupijos pavadinimas).
Pasibaigus parašų rinkimui, kreipimasis bus išsiųstas visiems vietinių ortodoksų bažnyčių vietininkams, taip pat bus išsiųstas Maskvos patriarcho Kirilui.