Donatai Linčiuvienei bus įteiktas 2021 m. Kalbos apdovanojimas

Share

Gruodžio 6 d. 18–19.30 val. Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, Didžiojoje renesansinėje menėje, vyks „Kalbos vakaras“ kuriame bus įteikta 2021-ųjų Kalbos apdovanojimas (premija). Šį, žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą įamžinantį, kasmetinį apdovanojimą už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija šiemet paskyrė redaktorei, vertėjai, tekstologei Donatai Linčiuvienei.

D. Linčiuvienė įvertinta už ilgamečius neeilinius darbus lituanistikos baruose, už pastangas skatinti gražios ir taisyklingos lietuvių kalbos vartojimą ir už visuomenei reikšmingų darbų atlikimą bei rūpinimąsi lituanistiniu paveldu.

„Kalbos vakare“ dalyvaus: Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas, Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkas Paulius Saudargas; aktoriai Aleksas Kazanavičius, Artūras Dubaka, Birutė Mar; M. K. Čiurlionio meno mokyklos styginių ansamblis (vadovas Artūras Šilalė, koncertmeisteris Aleksandras Vizbaras); Kamerinis ansamblis: Aistė Bružaitė (kanklės), Egidijus Ališauskas (birbynė), Dovilė Kazonaitė (vokalas); renginio vedėja muzikologė Rasa Murauskaitė.

Bus skaitomos poetų Oskaro Milašiaus ir Vytauto Mačernio eilės bei rašytojų, teatro teoretikų Antoneno Arto (Antonin Artaud) ir Balio Sruogos kūrybos ištraukos, taip pat skambės prancūzų bei lietuvių kompozitorių muzikiniai kūriniai.

Renginio rengėjai: Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Rašytojų klubas ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.




Renginys nemokamas, bet būtinas išankstinis užsirašymas (registracija) – Užsirašyti

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, šiuo garbingu apdovanojimu įvertino ilgametį, itin kruopštų Donatos Linčiuvienės darbą redaguojant ir verčiant kūrinius, neretai atliekant kur kas daugiau nei redagavimas ar vertimas. D. Linčiuvienės redaguoti kūriniai išsiskiria taisyklingumu, teksto sklandumu, pastraipų suderinamumu, tikslia terminologija ir kruopščiai patikrintais faktais.

Dažnu atveju D. Linčiuvienė buvo ne tik teksto redaktorė, bet ir sudarytoja, pvz., baigė rengti Balio Sruogos Raštus netikėtai mirus jų sudarytojui Algiui Samulioniui.

D. Linčiuvienė užbaigė šį darbą ne tik kaip redaktorė, bet ir kaip Raštų sudarytoja. D. Linčiuvienė pasiekė profesinio darbo aukštumų, jos darbai yra aukščiausios kvalifikacijos specializuoto vertimo pavyzdžiai, o savo žinias ir ilgametį patyrimą šiandien ji perduoda jaunajai vertėjų ir redaktorių kartai.
Kalbos apdovanojimo simbolis – skulptūrėlė „Vyturys“. Autorė – skulptorė Dalia Matulaitė | lrs.lt nuotr.
Kalbos („Felicijos“) premijos simbolis – skulptūrėlė „Vyturys“. Autorė – skulptorė Dalia Matulaitė | lrs.lt nuotr.

Šiais metais komisija buvo gavusi net 8 paraiškas dėl Kalbos apdovanojimo skyrimo. Tiek asmenų vertų apdovanojimo nebuvo pasiūlyta nė vienais metais. Apdovanojimui buvo pasiūlyti šie asmenys:

Kalbos („Felicijos“) premijos simbolis – skulptūrėlė „Vyturys“. Autorė – skulptorė Dalia Matulaitė | lrs.lt nuotr.

Albinas Drukteinis, Klaipėdos universiteto profesorius;
Eglė Griciuvienė, archeologė;
Regina Kvašytė, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos docentė;
Donata Linčiuvienė, redaktorė, vertėja;
Jurgita Macienė, Šiaulių valstybinės kolegijos docentė;
Donata Simonaitienė, lituanistinės mokyklos „Gintarėlis“ (Airija) direktorė;
Laimutė Stūglienė, lietuvių kalbos mokytoja-metodininkė;
Vilma Zubaitienė, Vilniaus universiteto docentė.

Komisija nusprendė įvertinti visų pasiūlytų asmenų atliktus darbus ir indėlį į lituanistikos puoselėjimą, todėl buvo nutarta jiems visiems padėkoti ir įteikti Seimo atminimo medalius ir padėkos raštus.

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinantis Kalbos apdovanojimas (premija) skiriamas už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms ar įstaigoms.

Share