2025-05-11, Sekmadienis
Tautos Forumas

DĖMESIO – PESTICIDŲ LIKUČIAI JUODOJOJE ARBATOJE!

2021 metų balandžio-gegužės mėn. visuose tirtuose (11-oje) juodosios arbatų mėginių, atrinktų Lietuvoje, nustatytas leidžiamo trimetilsulfonio kationo kiekio viršijimas. Ką tai reiškia? Kokios arbatos tirtos?

Trimetilsulfonio kationas (TMS) yra geriausias žymuo, parodantis glifosato trimezio naudojimą maistinių kultūrų auginimo procese. TMS arbatoje gali būti susijęs su herbicido glifosato trimezio naudojimu pradinėse kultūrose – tokiu atveju tai reikštų, kad buvo viršytas didžiausias leidžiamas TMS likučio kiekis visose tirtose juodosiose arbatose ir pažeistas teisės akte nustatytas reikalavimas. Pasak kai kurių šaltinių, TMS gali susidaryti terminio apdorojimo metu, t.y. arbatos lapų džiovinimo proceso metu, – tokios nuomonės laikosi arbatos gamintojai, kurie teigia, kad glifosatas nebuvo naudojamas kultūrų auginimo procese.

Mes nesame toksikologai ir nežinome, kokį poveikį ši medžiaga gali turėti vartotojų sveikatai. Vieno gamintojo laiške teigiama, kad „trimezio kationas yra molekulė, neturinti toksikologinės reikšmės“ ir kad vartotojai „yra visiškai saugūs“. Taip gali būti, bet kodėl buvo nustatytas didžiausias TMS likučių kiekis? Į šį klausimą reikia atsakyti, sako acionalinės vartotojų konfederacijos tarybos prezidentė Alvita Armanavičienė.

TMS viršijimai buvo nustatyti įvairių gamintojų arbatose. Atrodo, kad problema yra pasaulinė ir gali apimti visą sektorių. Mums neaišku, kaip TMS patenka į arbatą. Gamintojai sako, kad TMS tirtose arbatose nėra susijęs su kancerogeniniu glifosato naudojimu arbatų auginimo metu, bet yra arbatos džiovinimo proceso darinys. Šis argumentas, be kita ko, yra grindžiamas ir tuo, kad glifosato trimezį yra draudžiama naudoti šalyse, kuriose arbata auginama. Taigi, mes klausiame gamintojų: ar jie turi įrodymų, kad draudimo naudoti šią medžiagą yra laikomasi?

Be to, Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, galioja reglamentas, nustatantis didžiausią TMS likučių kiekį, todėl parduotuvių lentynose neturėtų būti jokių produktų, pažeidžiančių teisės akto nuostatas.

ES maisto teisėje nustatytos didžiausios pesticidų likučių vertės, siekiant apsaugoti vartotojus nuo neigiamo poveikio sveikatai dėl per didelio tokių likučių suvartojimo. Nacionalinės vartotojų konfederacijos įgyvendinamas projektas yra tarptautinis ir jo metu nustatytas nerimą keliantis padidintas TMS kiekis juodojoje arbatoje, parduodamoje Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Vokietijos rinkose. Pesticidų likučių šaltinis gali būti augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra glifosato trimezio, naudojimas. Nacionalinės ir ES valdžios institucijos turėtų skubiai atlikti tolesnius tyrimus, kad būtų galima išsiaiškinti šių likučių šaltinį. ES teisės aktais siekiama apsaugoti vartotojus – Lietuvos vartotojams turi būti suteikta garantija, kad nustatytas per didelis pesticidų likučių kiekis nėra pavojingas jų sveikatai.

Tirtos šių prekės ženklų arbatos: Ahmad, Dilmah, Greenfield, Lipton, Teekane, Twinings, English Tea Shop Organic, Cupper. Informaciją apie konkrečias tirtas arbatas, kurios buvo įsigytos Lietuvos parduotuvėse, ir nustatytus TMS kiekius galima rasti Nacionalinės vartotojų konfederacijos parengtoje apžvalgoje (pridedama).

Mes visi esame vartotojai. Tie, kurie profesionaliai užsiima arbatos auginimu ir gamyba, kuria taisykles ir stebi jų laikymąsi, taip pat yra vartotojai. Gerbiami vartotojai, nenuodykite ir nebūkite apnuodyti. Kadangi yra mokslinių įrodymų, kad daugelyje pasėlių naudojamas glifosatas yra kancerogeninis, jis turi būti visiškai uždraustas! Kviečiame ir Lietuvos valdžios institucijas remti šią poziciją“– teigia A. Armanavičienė.

Esu dėkingas galėdamas prisidėti prie šio projekto. Šios iniciatyvos dėka mes vis daugiau sužinome apie „tamsiąsias“ augalų apsaugos produktų naudojimo puses. Ši veikla puikiai papildo maisto saugos sistemą. Gauti rezultatai patvirtina, kad būtina patikrinti, kaip ūkininkai vykdo augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimus, kaip efektyviai veikia gamintojų ir platintojų kontrolės sistemos bei oficiali maisto kontrolė”, – sako dr. Artura Miszczak – Lenkijos nacionalinio sodininkystės mokslinių tyrimų instituto  Maisto saugos tyrimų skyriaus vadovas šiame institute buvo tiriamai arbatos mėginiai.

 

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Švedijoje augantis finansinių nusikaltimų mastas tampa grėsme demokratijai

Naujoje ataskaitoje teigiama, kad lyg sprogdinimų, šaudymų ir nepilnamečių samdomų žudikų dar nebūtų gana, Švedija susiduria ir su...