2025-05-06, Antradienis
Tautos Forumas

Ar D. Trumpas vertas Popiežiaus vardo?

Praėjusią savaitę Donaldas Trum­pas pajuokavo, kad norėtų būti kitu popiežiumi, ir savo socialinio tinklo „Truth Social“ paskyroje pa­skelbė juokingą fotomontažą, ku­ria­me jis vaizduojamas apsirengęs Šventuoju Tėvu. JAV vadovas, nors jis ne katalikas ir nevaikšto į baž­nyčią, matyt, norėtų, kad gegužės 7 d. vyksiančioje konklavoje būtų išrinktas jis…

Juokai juokais, bet 78-erių verslo mag­natui toli iki pontifiko, nes šventumo jame – nė už centą. Bet štai trumpas jo (kaip tai tinka lietuviškai jo pavardės aliteracijai!), vos 15 minučių užsitęsęs pokalbis vienoje iš Vatikano menių, daug vertingesnis negu dviejų valandų Volodymyro Zelenskio linčas Ovaliniame kabinete vasario pabaigoje. Ekspertai mano, kad JAV vadovui didelę įtaką daro jo komanda, kuriai jis pats nori pasirodyti esąs lyg popiežius. Gi be jos D. Trumpas – švelnus it avinėlis…

Kyjivas džiaugiasi, kad su JAV pasiekta keletas naudingų susitarimų. Jie sustiprino ukrainiečių viltis galų gale pasiekti paliaubas. Apie ilgalaikę taiką kol kas nekalbama, o ir paliaubos Maskvos gali būti greitai sužlugdytos, kaip atsitiko per Šv. Velykas. Dabar artėja kitas patikrinimas: Putinas pasiūlė ugnį nutraukti trims dienoms, kad jo karo technika saugiau galėtų nužlegėti Raudonąja aikšte, o V. Zelenskis atsakė, jog pritaria amerikiečiams paskelbti bent mėnesio ar trijų ilgalaikes paliaubas, kurių metu vyktų derybos tarp Maskvos ir Kyjivo, jog Ukraina negali suteikti jokių saugumo garantijų pasaulio lyderiams, planuojantiems dalyvauti parade Mask­voje.

Putinas nepritaria tokioms paliauboms, o jo neadekvatūs pavaldiniai, pakraupę nuo V. Zelenskio užuominos, grasina, kad „Kyjivui rytas po gegužės 9-osios gali ir neišaušti“… Ar tai tik baugi retorika, pamatysime po kelių dienų.

Vis dėl to vadinamų derybų svarstyk­lės pakrypo Ukrainos naudai. Kodėl? Pirma, sudarytas retųjų metalų gavybos susitarimas, kuris, kaip rašė „The Washington Post“, reiškia ir V. Zelenskio bei D. Trumpo pozicijų suartėjimą. Gi Kremliaus šeimininkas patiria savo aplinkos spaudimą, kad būtina siekti kompromisų, nes JAV senatoriaus respublikono Lindsey Grahamo (jis taip pat Kremliaus įrašytas į ekstremistų ir teroristų sąrašą) iniciatyva Vašingtonas rengia naujas griežtas, nukreiptas prieš Rusijos energetikos įmones sankcijas, ką buvo žadėjęs D. Trumpas.

Beje, Putiną spaudžia ir blogėjanti ekonominė Rusijos padėtis. Naftos kainos krito, pajamos iš jos eksporto sumažėjo 20 proc., BVP augimas per pirmą ketvirtį sulėtėjo 1,7 proc., infliacija tebesiekia daugiau kaip 10 proc.

Maskvą labai nervina Kyjivo ir Vašingtono suartėjimas. Nors susitarime daugiau simbolizmo ir politinės valios apraiškų, bet įtampą Kremliuje rodo jo propagandistų atsinaujinęs Amerikos puolimas. Valdoma Rusijos žiniasklaida tapo tarsi santykių su JAV lakmuso popierėliu. Pastebėkime: jei šią savaitę naudingųjų iškasenų susitarimą ratifikuos Aukščiausioji Rada, jam pritars ir Kongresas, Putino retorika vėl primins Šaltojo ir Karštojo karo laikus. Jau dabar jis suokia esą Ukraina pateko Amerikos vergijon…

Kita vertus, minėtas susitarimas dar nereiškia, kad Amerikos investuotojai tuojau pat užplūs Ukrainą ir pradės traukiniais bei laivais gabenti retuosius metalus. Ukrainoje tokių resursų ištek­lių vertė sudaro apie 10–12 trilijonų dolerių. Projektas apskaičiuotas maždaug 10-čiai metų. Be to, apie 40 proc. tokių metalų gavybos vietų dabar kont­roliuoja Rusija. Didelė dalis Ukrainos žemės gelmių dar neišžvalgyta.

Šiaip ar taip, kaip rašo leidinys „Politico“, svarbi ne tiek dalykinė šio memorandumo pusė (techniniai dokumentai dar bus parengti), kiek parama Ukrainai jos sunkioje kovoje su agresoriumi. Jei dar pridurtume palyginus nedidelę 50 mln. dolerių paramą ginkluotei įsigyti, Valstybės departamento patvirtintą F-16 naikintuvų mokymų, priežiūros ir įrangos pardavimą Ukrainai (jis sudarys apie 310,5 mln. dolerių), D. Trumpo administracijos numatomą 2026 m. biudžetą iki 1 trilijono dolerių, kuris leistų JAV nemažinti savo karių skaičiaus Europoje, – visa tai sudaro sąlygas daryti spaudimą Maskvai, kad ši būtų priversta stabdyti savo agresiją.

Štai todėl pasikeitusi D. Trumpo laikysena per 100 jo buvimo šiame poste dienų rodo, jog jis gali būti linkęs ir į gerus darbus. Kas ten žino, gal jis ir vertas aukščiausio ne tik verslininko, bet ir dvasinio lyderio vardo. Juk, tikėkimės, nori išgelbėti šitiek gyvybių…

Česlovas IŠKAUSKAS

silales-artojas.lt

1 KOMENTARAS

  1. Taip, nes DI mus žada sutraiškyt – nebegalėsim skirti, kur tiesa, o kur tik įmantrus koviduotų prapiesorių deziukas. Įžengiame į skaitmeninio baisaus totalitarizmo epochą. Jaunimui tai patinka, kol nesubrendo, žinoma, o kai subręs – galės choru ne savu balsu kaukt, bet ideologines-skaitmenines klaidas ištaisyt jau bus labai, labai sunku. Trumpas norėjo tik įspėti nulėpausius, kas mūsų laukia DI epochoje.

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Audrius Bačiulis. Vokiečiai toliau daro viską, kad Alternatyva Vokietijai laimėtų kitus Bundestago rinkimus

Bukiausia Europos nacija© vokiečiai toliau daro viską, kad Alternatyva Vokietijai laimėtų kitus Bundestago rinkimus ir kartu patvirtina JD...

Naidželo Faradžo sėkmė: „Dabar mes esame opozicija“

Po įspūdingų naujų rinkiminių pasisekimų Naidželas Faradžas (Nigel Farage) tvirtina, kad jo partija Reform UK (angl. – Reformuokime...

Darius Kuolys. Nusiginklavimas (1)

Šiandien Lietuvos žiniasklaida sutartinai piktinasi 2025-aisiais Maskvoje išleista „Lietuvos istorija“. Šią knygą pristato ir jos esmę pratarmėje nusako...

Reuters: Trumpas nežinojo apie Hegsetho įsakymą atšaukti ginklų tiekimą Ukrainai

Olegas Davygora Agentūra praneša, kad įsakymą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai asmeniškai davė Pentagono vadovas Pete'as Hegsethas, tai padarydamas...