Pergalės prieš fašizmą 80-ečio minėjimas vakar [gegužės 5 d.] Londone. Koks kontrastas nuo to, kaip viskas vyksta militaristinėje Putino Rusijoje…
Išgirdę, kad demokratinių šalių vadovai nesiruošia dalyvauti Pergalės prieš fašizmą 80-ečio minėjime ir kariniame parade Maskvoje bei nesiruošia siųsti savo šalių aukšto rango pareigūnų, Kremliaus veikėjai vienas po kito ėmė kaltinti Vakarų šalis atgimstančiu fašizmu. Paskutinis toks kaltinimas nuskambėjo iš buvusio Rusijos gynybos ministro, dabar Saugumo tarybos sekretoriaus Sergejus Šoigu. Jis pareiškė, kad Rusija turi imtis visų priemonių prieš atgimstantį atseit Vakaruose fašizmą.
Bet Putino Rusijoje eilinį kartą meluojama. Londone vakar [gegužės 5 d.] jau įvyko Pergalės prieš fašizmą iškilmingas minėjimas. Jungtinės Karalystės kariuomenė turi ne tik raitelius ir ankstesniųjų šimtmečių patrankas. Bet niekam nekilo ir į galvą demonstruoti šią dieną visus britų kariuomenės raumenis. Visa karališka šeima ir Jungtinės Karalystės politinė vadovybė nesiruošė slapstytis nuo žmonių, kaip Putino Rusijoje, kur egzistuoja didelis atstumas nuo kitų žmonių, išskyrus patikimus svečius.
Londone pražygiavo ne tik mažas būrys britų armijos dalinių, bet ir NATO šalių sąjungininkai, įskaitant Lietuvos karius, o taip pat sąjungininkai iš Ukrainos. Kol kas dar ne NATO šalies. Karalius sveikino ukrainiečių karius atsistojęs. Ne tik Ukraina, bet pastaruoju metu ir Lietuva ir bendrai NATO bei ES Kremliaus propagandos ir politikų yra kaltinami nacizmu ir fašizmu.
Moderni karo technika, kuri pasirodė Londone buvo britų naikintuvai. Rusijoje naikintuvų skrydis Raudonojoje aikštėje per Pergalės dienos minėjimą buvo iš anksto planuotas, bet po Ukrainos prezidento pareiškimo, jog Rusijos karinis paradas gali būtu laikomas teisėtu kariniu taikiniu, imta svarstyti, ar tai įvyks. Tačiau ir vėl gana nelauktai į pagalbą Putinui gali ateiti dabar JAV prezidentas Donaldas Trampas.
Šią naktį D. Trampas pasveikino Putino iniciatyvą paskelbti taikos paliaubas nuo gegužės 8 dienos vakaro iki gegužės 10 d. vakaro. Po šio pareiškimo, kurio neteko girdėti, kad būtų nuspėję Trampo politikos žinovai, galima būtų spėti, kad JAV ims spausti ir prezidentą Zelenskį negadinti Putinui ir Putino Rusijai Pergalės dienos.
Suvokiant, kad spaudimas neatakuoti Rusijos gali įsigalioti nuo gegužės 8d. ryte, vakar naktį Ukraina parodė, kaip viskas galėjo būti gegužės 9-ąją. Visi Maskvos aerouostai dėl oro pavojaus buvo uždaryti.
Bet gegužės 9-ąją, matyt, viskas bus kitaip ir todėl, matyt, tą dieną Maskvos danguje pasirodys rusų karo naikintuvai. Pati Raudonoji aikštė taps eilinį kartą Putino Rusijos militarizmo demonstracijos vieta. Galimai nesibaimindamas dabar Ukrainos smūgių Raudonojoje aikštėje pasirodys ir pats Putinas. Klausimas tik lieka ir toliau, ar demokratinių šalių vadovams ir atstovams atsisakius vykti į Maskvą gegužės 9-ąją dieną, ten nenuvyks koks Trampo atstovas.
Nors Trampo administracija eilinį kartą pagrasino labai rimtomis sankcijomis Rusijai, jeigu Putinas nestabdys daug ilgesniam laikui karinių veiksmų, nei 3 dienos ir nesės prie derybų stalo, neaišku, vis dėlto, ar Trampo administracija įves tokias griežtas sankcijas. Šios nakties Trampo pareiškimas rodo, kad kaip didelį nuopelną sau įsirašo jis krentančias naftos kainas. Sankcijų klausimas vis dar atviras, kaip ir Vašingtono atstovo vizitas.
Visos Trampo ir jo administracijos kalbos nerodo, kad būtų ruošiamasi Vašingtone ir pasitraukti nuo taikos tolesnio nešimo į Ukrainą (norisi tik tikėtis, kad ne Ukrainos kapituliacijos sąskaita), o Trampo atstovui gali būti svarbu atvykti gegužės 9 d. į Maskvą ne tik pasiunčiant vėl malonesnį ženklą Putinui, bet ir turint omenyje, kad tuo pačiu metu ten bus ir Kinijos lyderis su delegacija. Vašingtonas po pagrūmojimo sankcijomis pajutęs, kad tai ne toks paprastas dalykas santykiuose su Kinija, būtų ne prieš ieškoti ir kontakto su Pekinu.
Kol vyksta visi šie manevrai apie klausimą, kuris vadinasi Trampo taikos planas Ukrainoje, pati Jungtinė Karalystė, kur įvyko vakar Pergalės dienos minėjimas, paskelbė apie planus atnaujinti veiksmų planą pasirengimo karui, jeigu jį pradėtų Putino Rusija, kurią pirmą kartą po ilgų dešimtmečių britų ministrai šį balandį paskelbė nacionaline grėsme savo šaliai.
Taigi, suprantama, kad vykti į šalį (Rusiją), kurią vis daugiau NATO valstybių įvardina grėsme savo nacionaliniam saugumui, niekas iš demokratinių šalių nenori. Net ir paminėti tokios svarbios dienos visam demokratiniam pasauliui, kaip Pergalės dienos prieš fašizmą.
Bet privačiai kalbant vis daugiau kolegų, Vakarų ekspertų pastebi panašumų tarp fašizmo ir putinizmo, todėl kiekviena šalis geriau pas save mini Pergalės prieš fašizmo dieną ar vyksta į kitas demokratines šalis, nei į Putino Rusiją. Klaustukas lieka ties JAV.