2025-05-15, Ketvirtadienis
Tautos Forumas

Algimantas Rusteika. Patarimai, kaip per krizę elgtis ir nesielgti valdžiai

Valstybės krizės pradžios ženklas būna, kai be paliovos, per visus galus imama neigti akivaizdžias problemas, valdžia ima diegti aršų propagandinį optimizmą, pradedama išorės grėsmių eskalacija ir vidaus priešų paieška, o viešąją erdvę sklidinai užpildo nutylėjimai ir melas, kurį atpažįsta visi.

Valdžios likimas tada labai priklauso nuo jos asmenybių, nes net vienas sprendimas svarstyklėms svyruojant apie nulį gali viską išgelbėti arba viską sugriauti. Sėkmės galimybei būtina laikytis keleto sąlygų, tačiau ar to pakaks, priklauso jau ne nuo valdovo, o nuo aplinkybių.

Pirmiausia jis privalo suprasti ir sau prisipažinti, kad krizė ir tikimybė žlugti reali. Ir jei nieko nedarysi – ne už kalnų diena, kai nebegalėsi rinktis ir tai bus pabaigos pradžia. Vos ne visų griūčių buvo galima išvengti, jei valdovai ar kiti sprendimų priėmikai būtų nekišę galvučių į smėlį ir nebandę neigti problemų, kol patys netapo valstybės problema ir problemos, nuo kurių norėta pasislėpti rūmuose, pačios jų nepaneigė.

Suvokus pavojų, reikia ne vilktis įvykių uodegoje ir tik pasyviai „atsakyti į iššūkius“, o sukaupti drąsos pačiam išeiti į realybę ir imtis iniciatyvos krizei suvaldyti. Pradėti ryžtingai diktuoti įvykių eigą, tačiau ėmus veikti būtina suprasti, kad visiška kontrolė krizės sąlygomis jau prarasta.

Tada sprendimai būna įgyvendinami ne taip, kaip sumanyta, ne iki galo arba visiškai neįgyvendinami, todėl juos teks operatyviai koreguoti ir be gailesčio keisti vykdytojus ir komandą, kuri gali tave bet kada palikti ar net imti veikti prieš tave.

Būtina numatyti ir veikti blogiausio varianto sąlygomis ir visada turėti atsarginį su paruoštomis pajėgomis ir resursais nesėkmės atvejui. Ir suvokti, kad sistemai išsaugoti reikia kiekvienos jos dalies suinteresuotumo struktūros išlikimu, nes stabilumui susvyravus visi tave remiantys ir privalantys išsaugoti stabilumą veiks pagal aplinkybes ir išduos, kai tik jiems taps ar bent pasirodys naudinga.

Kiekvienam politinio darinio dalyviui likti ištikimu turi būti didesnė nauda už pasitraukimą, o permainų reikalautojams padarytos dalinės nuolaidos jiems turi būti patrauklesnės už riziką pralaimėti ir negauti nieko. To nepajėgianti suprasti valdžia tik gimdo negrįžtamus procesus, nes sprendimai, kurie būtų suveikę, priimami po laiko ir lieptelis greit baigiasi.

Sisteminės krizės atveju sprendžiama ne centre, o vietose. Nesuvokimas būtinybės leisti apačioms priimti savarankiškus sprendimus, atiduoti dalį valdžios tam, kad išsaugotum sistemą ir krizei pasibaigus beveik visus praradimus atgautum, kas visiškai natūralu ir realiai įgyvendinama, atima visą valdžią.

Silpna valdžia visada imasi prievartos, tačiau veiksmai skirti tik sau ir savo valdžiai išsaugoti, o ne problemoms spręsti, todėl beviltiškai nerezultatyvūs. Sistema išlieka, kai centras rūpinasi, kad niekas nenorėtų jos keisti. Žlungantys valdovai giliai susirūpinę, kad niekas negalėtų nieko pakeisti. Tai pabaigos scenarijus ir tada jokių prošvaiščių, išskyrus susirūpinimus, nebelieka.

Tokie patarimai vertingi tik tiems, kurie nori ką nors valstybėje keisti ir apie ją galvoja, bet visiškai negalioja valdžiai, siekiančiai vien savo išlikimo, nes krizės metu tokia visada būna pasmerkta žlugimui. Deja, tai praktiškai kartojasi visur ir visada, nes tų atvejų, kur valdžia pasielgia protingai, mes paprasčiausiai nežinome, kadangi tada krizės išsprendžiamos ir iš šalies ir laiko distancijos atrodo, jog jų ir nebuvo.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

SADM siūlo nedarbo socialinio draudimo pokyčius: bus pagerinta priešpensinio amžiaus darbuotojų padėtis

Siekiant priešpensinio amžiaus žmones išlaikyti darbo rinkoje, praradusiems darbą nesirinkti išankstinės pensijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM)...

Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas: būtina atkreipti dėmesį į keletą labai svarbių dalykų

LR Seime vyko Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto pateikimas, už kurį 56 Seimo nariai balsavo už, 44 – prieš,...

Tomas Čyvas. Ėriukiškas paklusnumas ir mokesčiai

Lankantis Stambule – palei vieną iš mečečių – teko matyti vežamų skerdyklon ėriukų. Paklusniomis akutėmis ir surištomis kojytėmis....

Švedijoje augantis finansinių nusikaltimų mastas tampa grėsme demokratijai

Naujoje ataskaitoje teigiama, kad lyg sprogdinimų, šaudymų ir nepilnamečių samdomų žudikų dar nebūtų gana, Švedija susiduria ir su...